В Ужгороді відбулася стартова конференція щодо оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині (ФОТО)

Сьогодні, 28 листопада, у сесійному залі обласної ради в Ужгороді відбулася Стартова конференція проекту «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу» РЕВІТАЛ 1.

В Ужгороді відбулася стартова конференція щодо оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині (ФОТО)

Головний аплікант проекту – Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА). Партнери: Мішкольцський Університет (Угорщина), Солотвинська селищна рада (Україна), Муніципалітет Сігету-Мармацієй (Румунія), Кошицький технічний університет (Словаччина) та Інститут геологічних наук Національної академії наук України.

Проект підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020» на виконання однієї з головних рекомендацій доповіді Дорадчої місії Механізму цивільного захисту ЄС з оцінки ризиків ситуації на території шахт ДП «Солотвинський солерудник», сформованих за результатами роботи місії восени 2016 р. Зазначена Дорадча місія проводилася за сприяння та активної підтримки Міністерського комісаріату з питань Стратегії ЄС для Дунайського регіону Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, Міністерства закордонних справ України, Представництва України при ЄС, Закарпатської обласної ради та Закарпатської обласної державної адміністрації. 

У зв’язку з існуванням підвищеного ризику поширення потенційно шкідливих територіальних впливів на транскордонну ситуацію, а також з метою впровадження комплексної системи моніторингу передбачено дослідження ширшої території, складення мапи занедбаних та затоплених соляних шахт за допомогою роботехнології.

У роботі конференції взяли участь голова Закарпатської облради Михайло Рівіс, голова загальних зборів області Саболч-Сатмар-Берег, голова ЄОТС ТИСА Оскар Шестак; заступник Міністра Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, заступник Державного секретаря з питань зростання експорту Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Іштван Йоо, заступник голови Закарпатської ОДА Олексій Гетманенко, директор Спільного Технічного Секретаріату Програми прикордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» Арон Сокач, експерти та науковці з України та Угорщини, представники дипломатичних місій, депутати різних рівнів, голови місцевих територіальних громад.

Відкриваючи форум, голова облради Михайло Рівіс торкнувся історії виникнення екологічної катастрофи в Солотвині та окреслив проблеми, які вона породила. Посадовець зазначив, що, на жаль, центральна влада, після того як було побудовано житло для відселення людей з небезпечних територій, фактично залишила Закарпаття на самоті з проблемою. За кілька років знищено унікальну, колись всесоюзну, алергологічну лікарню, закрито солерудник, продовжують утворюватися карстові провалля, а солена вода потрапляє в Тису і звідти у Дунай, загрожуючи екологічною катастрофою вже цілій Європі. Тому обласна влада звернулася по допомогу до угорських партнерів, які теж потерпають від ситуації в Солотвині, і отримала розуміння. Спільними зусиллями було розроблено проект екологічної оцінки можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвині, аби запобігти подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси, який передбачає підготовку комплексної системи моніторингу.

Як повідомив, своєю чергою, Олексій Гетманенко, за результатами оголошених у 2017 році конкурсів Програми транскордонного співробітництва «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» ЄОТС ТИСА є бенефіціаром двох важливих для Закарпаття проектів, серед яких названий проект, покликаний сприяти вирішенню проблем у зоні техногенної катастрофи в Солотвині. Відомо, що роками там утворюються гігантські вирви, а шахта разом з унікальним підземним відділенням алергологічної лікарні затоплена. Після аварійної зупинки та закриття солерудника руйнівні процеси з підземного вимивання солі продовжилися. Значна частина ропи потрапляє в Тису і далі в Дунай, у результаті чого за останні 10 років вміст солі в Тисі збільшився в 4 рази. При тому, що з річки беруть прісну воду чотири країни, три з яких – члени ЄС.

Підсумовуючи, можу сказати, що ситуація в Солотвині – проблема державного масштабу, область впоратися з нею самостійно не зможе. З огляду на серйозність проблеми потребуємо допомоги Європейського Союзу і висловлюємо вдячність нашим партнерам з сусідніх країн за увагу до цих проблем. Сподіваємося на те, що результати реалізації проекту РЕВІТАЛ 1 будуть позитивними у плані можливої реабілітації території в майбутньому.

Учасники форуму переглянули документальний фільм про нинішній стан у Солотвині, ознайомилися з презентацією проекту РЕВІТАЛ 1, заслухали доповіді про Солотвинський природно-туристичний ареал як територію пріоритетного розвитку, лікувально-оздоровчий потенціал природних факторів Солотвина тощо, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської ОДА.

28 листопада 2019р.

Теги: конференція, ресурси, відновлення, Солотвино

НОВИНИ: Соціо

12:10
За I-ий квартал до бюджету Ужгорода надійшло понад 261 млн грн
11:24
На Закарпатті створено Антикризове об’єднання "Здоров’я і Життя"
10:48
Небайдужих закарпатців закликають здавати кров
09:31
Рахунки за електроенергію на Закарпатті контролери традиційно рознесуть споживачам
16:47
ФОТОФАКТ. З авто мукачівця "карантинно" зняли всі колеса
18:04
В Ужгороді волонтери роздали малозабезпеченим продуктові набори
15:35
/ 2
Ремонт ділянки дороги Мукачево-Сільце планують завершити за 2 тижні
15:33
/ 3
У період карантину на Закарпатті зростають ціни на продукти
00:43
/ 2
Велосадиба на перехресті світових шляхів
15:56
Угорщина змінила правила транзиту для українців, які повертаються додому
15:26
Населення Ужгорода на 1 січня становило 115,5 тисяч людей
15:23
/ 5
В Ужгороді за 2 години зібрали підписи під петицією проти "приватного" платного паркування в центрі міста
14:17
На кінець лютого закарпатці боргували за газ 1123,8 млн грн, за електрику – 172,4 млн грн
12:08
Закарпатські податківці розповіли про про мораторій на проведення перевірок
11:55
/ 5
UA: ЗАКАРПАТТЯ транслюватиме недільні богослужіння
11:54
400 харчових пакетів для пенсіонерів, багатодітних сімей та людей із інвалідністю передали священники Хустського деканату
09:20
На Закарпатті господарі і в період карантину обробляють городи і працюють в теплицях
00:49
Оприлюднено повну версію судового рішення по скасуванню висновку з ОВД щодо будівництва ВЕС на Боржаві (ДОКУМЕНТ)
23:03
"Нестандартну" парковочну розмітку в Ужгороді мають усунути - поліція (ДОКУМЕНТ)
22:42
/ 9
Під тиском ЗМІ і громадськості у "скандальній" пральні Хустської ЦРЛ почали ремонт
18:16
/ 4
У мерії Ужгорода пояснили про платні парковки в центрі міста
15:42
Закарпатці можуть здійснити обмін посвідчення водія онлайн, котрі видавались терміном на 2 роки
13:32
/ 6
ФОТОФАКТ. У центрі Ужгорода встановлюють таблички про платне паркування: 15 грн – година
13:18
Питання сміттєзвалища для Ужгорода вирішуватимуть на рівні області
10:27
Допомогу на дому в Мукачеві сьогодні отримують 124 пенсіонери
» Всі новини