Стати пожежником – мрія більшості чеських хлопчиків. Ïхні батьки до цих дитячих мрій ставляться з розумінням, тому що бути пожежником у Чехії – почесно. Про це свідчать результати останнього опитування, яке провів авторитетний у Чехії Центр соціологічних досліджень СТЕМ.
Чеські пожежники не тільки гасять пожежі – вони вміють швидко і професійно зробити все: піднятись на старий високий комин, щоб врятувати гніздо лелек, чи зняти кошеня з даху старого празького палацу. Пожежники ж є й першою «швидкою допомогою» при автоаваріях чи інших нещасних випадках. А про допомогу пожежної служби під час страшної повені 2002 року чехи і досі згадують зі вдячністю. Словом, пожежники в очах чеського суспільства поза конкуренцією, їм довіряють, і повага до них зростає пропорційно до рівня професійності.
Другу сходинку посів Інтерпол – міжнародна установа, якій довіряє 78 відсотків чехів. З роботою Інтерполу чехи щоденно безпосередньо не стикаються, але зі вступом країни до Європейського Союзу можливості ближче дізнатись про його роботу значно розширились.
На третій сходинці суспільної довіри чеська армія – в неї вірить 57 відсотків чехів. Лише на 2 відсотки менше, тобто 55 відсотків населення, довіряє НАТО.
Без НАТО глобальні небезпеки не подужати
Фахівці свідчать, що інтерес чехів до НАТО і їхнє довір’я до цієї інституції понад половини населення стабільні вже кілька років, тоді як довір’я до своєї армії падає.
Директор СТЕМу Ян Гартл пояснює це так: «Наше суспільство пройшло кілька стадій розвитку. На початку 1990-х років ставлення до армії було викликане в людей спогадами про минулий комуністичний режим, тобто армія асоціювалась як частина колишнього тоталітарного режиму, і її престиж був дуже низький. Поступово ставлення до армії змінювалось, особливо після вступу Чехії до НАТО, коли змінилось її керівництво і почали надходити добрі відгуки про участь чеського війська в закордонних місіях. Те, що нині армія переживає певну стагнацію, пояснюється тим, що людям не зовсім зрозуміло, які реформи відбуваються в її лавах. Особливо негативно на престиж армії вплинула низка скандалів, наприклад, підозри в хабарництві».
Довір’я чехів до НАТО всі 4 роки є стабільним. Головна причина – усвідомлення того, що подужати глобальну небезпеку нині не можна самотужки, а лише у складі модерної, технічно високо оснащеної армії, вважає Ян Гартл.
«Усвідомлення складності сучасного світу, з одного боку, і обмеженість можливостей національної оборони проти сучасних загроз, із іншого, означає, що національні армії в традиційному розумінні слова не зуміють протистояти новим загрозам », – упевнений соціолог.
Як свідчить найновіше опитування громадської думки, найменше чехи довіряють своїй поліції: лише 43 відсотки населення віддали їй свій голос, але в порівнянні з минулими роками цей показник стабільно зростає.