Студентка Оксана купує невелику скульптурку кота і каже: в такі магазини ходить рідко. Розуміє: якістю тут і не пахне.
Одного разу вона прокинулась уранці з червоною шкірою: барвник новенької постільної білизни виявився нестійким. Та Оксана каже: сама винна , бо постіль була дешевою: «Якість цілком відповідала ціні. Ми повинні розуміти, за що ми платимо. Якщо я купую товар за таку низьку ціну, то я несу повну відповідальність за те, що я купую».
По три гривні – без гарантій якості
Проте деякі покупці навіть у таких магазинах вимагають сертифікат якості, з посмішкою розповідає продавець Марина. Каже: її це дивує, адже люди повинні розуміти – яка ціна, така і якість.
І звичайно, ніякого офіційного документа про безпечність товару вона не має: «Я їм просто одразу ж відповідаю: в магазині все по три гривні, китайський товар самі знаєте, якої якості. Якщо люди хочуть купувати – вони купують. Ми гарантувати якість не можемо».
Радить купувати промислові товари та продукти харчування лише у магазинах та супермаркетах і генеральний директор «Укрметртестстандарту» Михайло Мухаровський. Там, принаймні, видають чек.
Контролювати якість не дає закон і бюджет
Але гарантувати стовідсоткову безпечність товарів і тут ніхто не може – заважає … законодавство. Останній, ухвалений наприкінці минулого року, закон «Про основні засади державного нагляду й контролю у сфері господарської діяльності», за словами Михайла Мухаровського, робить реальний контроль за безпечністю промислових товарів практично неможливим.
«Згідно з цим законом, ми повинні попередити підприємство за 10 днів про майбутню перевірку. Це так само, як би міліція за 10 днів попереджала злодія, що прийде його арештовувати», – каже він.
Також у держбюджеті немає коштів на випробування товару. А для того, щоб перевірити вміст пляшки мінеральної води, цю воду треба використати, відповідно заплатити за зіпсований продукт.
За словами Михайла Мухаровського, сьогодні у Верховній Раді лежать іще два законопроекти, які хочуть ліквідувати сертифікацію продуктів. А сертифікат – це гарант безпеки споживача, і сьогодні в Україні тільки 34 види промислових товарів повинні обов’язково мати такий документ.
Без відповідальності за брак якості не буде
Якщо його скасують, це дасть зелене світло і неякісному імпортові, каже Михайло Мухаровський: «Наш менталітет який: ми думаємо, що якщо на упаковці написано „Вироблено в США“ або інших країнах Західної Європи, то це означає, що товар дуже якісний. І мало хто знає, що тисячі таких підприємств не мають доступу на ринок тих же країн Євросоюзу, а виробляють товари для країн третього світу».
До «Укрметртестстандарту» за сертифікацією добровільно звертаються тільки ті виробники, які впевнені у якості своєї продукції, каже Михайло Мухаровський. Але і з них 10 відсотків виявляються неякісними.
Тому в «Укрметртестстандарті» кажуть: за виробництво неякісної продукції треба запроваджувати кримінальну відповідальність і високі штрафи. Тоді праски не будуть вибухати, підбори відклеюватися, а посуд виділяти токсичні речовини.