В Ужгороді планують розробити проект організації території Боздоського парку (ФОТО)

Парк Боздоський – найбільший парк Ужгорода і одне з найулюбленіших місць відпочинку. Багато років йому не приділяли належної уваги, тому зараз він виглядає не надто привабливо. Фахівці пояснюють: на це є ряд причин. З основних – нестача фінансових та людських ресурсів.

В Ужгороді планують розробити проект організації території Боздоського парку (ФОТО)

Як розповів напередодні журналістам заступник директора комунального підприємства «Під замком» Федір Коваль, за парком, що був закладений у 1954 році, в радянські часи були закріплені ужгородські заводи-гіганти. Кожен дбав про свою частинку території, – чистили, проводили обрізку дерев і кущів, збирали сміття тощо. Залучалися до робіт тисячі працівників цих заводів, адже площа рекреаційної зони дуже велика – понад 50 гектарів. Тому у ті часи парк був у кращому стані.

Наразі чималою територією опікуються комунальники: чистять від сміття, вирізають поросль, впорядковують доріжки, частково зроблено освітлення, на кількох алеях встановлено нові лавки та смітники. Цього, звісно, недостатньо, тому наразі планується розробити проект організації території об’єкту природно-заповідного фону, яким буде передбачено впорядкування алей, зелених насаджень та зон відпочинку.

Буревій, що вирував днями у кількох регіонах України, на щастя, не зачепив Ужгород, проте сильні вітри таки залишили «слід» і в Боздоському парку: впали кілька дерев, поламано чимало гілок. Зараз працівники комунального підприємства усувають наслідки негоди.

За словами Федора Коваля, керівництво парку отримує багато звернень від ужгородців – мам, які там гуляють із дітками, спортсменів, які займаються, – що перебувати на алеях не надто безпечно. Переважають усні скарги, письмово звертаються переважно до департаменту міського господарства Ужгородської міської ради.

Планують уже незабаром розпочати роботи у парку, адже там багато перерослих та аварійних дерев, які можуть впасти, загрожують здоров’ю та життю відпочивальників. Для цього залучатимуть спеціалістів, зокрема працівників комунальних підприємств, у виняткових випадках, – каже Федір Коваль, – доведеться залучати і працівників ДСНС, які мають для цього необхідну техніку та дозволи на проведення таких робіт: обрізати, формувати крону, проріджувати. Ще одна проблема – хворі дерева, які потерпають від шкідників, їх потрібно лікувати.

«Дивлячись на дерева, що ростуть у Боздоші, можемо говорити, що належної уваги парку не приділяли щонайменше 20 років, – каже викладач кафедри ботаніки біологічного факультету УжНУ Андрій Сойма. – Майже всі дерева перестиглі, щільно висаджені, крона фактично зімкнулася, від чого спостерігаємо практично 100-відсоткове затінення. Через це дерева змінюють свій напрям росту, йде навантаження на кореневу систему, яка не завжди може втримати крону і є вірогідність, що сильний порив вітру виверне таке дерево. Сильне затінення сприяє появі шкідників, хвороб, грибкових захворювань та розвитку грибів (трутових)».

Після такої щільної висадки дерев потрібно було проводити розрідження, що вчасно не було зроблено, – зауважив науковець. Тому й маємо зараз таку ситуацію. Крім того, у парку багато порослі: самосіви, бузина, тобто види, які захаращують територію.

Начальник управління житлово-комунального господарства департаменту міського господарства Ужгородської міської ради Олександра Турянчик розповіла, що згідно з попередніми інвентаризаційними відомостями, на території парку росте щонайменше 20 тисяч насаджень. Рослини висаджені кварталами для дотримання певного видового складу. «У парку багато сухостійних, інвазивних дерев, ми провели кілька комісійних обстежень, визначили, що було б доцільно видалити дерева, які всихають, досягли своєї вікової межі, ті, котрі мають сильне відхилення від осі стовбура і можуть впасти на пішохідні частини. Це дерева, які ростуть тільки вздовж головних алей парку», – сказала Олександра Турянчик.

Також повідомила, що до департаменту міського господарства та загалом до Ужгородської міської ради надійшло десятки звернень мешканців міста: про необхідність розрідження території парку, про аварійність зелених насаджень вздовж алей та видалення тих, що впали під час сильних поривів вітру.

Найперше, що би потрібно зробити, – зазначив біолог-науковець УжНУ Андрій Сойма, – частково прорідити дерева, видалити поросль та забрати сухостій. «Дерева у Боздоському парку досить високі, їхня крона зімкнена, власне, парк уже є швидше лісовим масивом», – резюмував Андрій Сойма.

14 березня 2019р.

Теги: парк, проект, організація

Коментарі

точно 14.03.2019 / 19:44:51
От цікаво, як спиться тим "ботанікам", які в угоду винищувачам дерев під чергові ларьки трублять по "аварійність" і "хвороби" тих нещасних дерев? До останнього цілісного куточка природи добралися. Вже усі вулиці поголено від дерев. Зла не вистачає.

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини