Бо для російського більшовизму уже саме визначення «українець» було синонімом слова «ворог». Як і поняття «українська революція» та «українська держава». У цьому переконують долі двадцяти трьох міністрів Української Народної Республіки та Української Держави, які увійшли до збірки документів «Горе переможеним. Репресовані міністри Української революції», презентація якої відбудеться в Ужгороді 23 березня в рамках фестивалю «Історія:UA».
Книга розповідає про три хвилі репресій, які пережили українські державні діячі від 1919-1920 років до Великого терору, а також «зачистки» загонами СМЕРШУ Центрально-Східної Європи у 1945 – 1948 роках. Серед біографій репресованих міністрів є як добре відомі усім постаті Сергія Єфремова, Антіна Крушельницького, Павла Христюка, так і ті, які не так давно виринули з полону забуття, як міністр праці УНР Йосип Безпалько, міністр продовольчих справ УНР Дмитро Коліух чи міністр у єврейських справах УНР Пінхас Красний.
«Який головний урок Української революції 1917–20 років? Він, напевно відображений у назві цієї книги: «горе переможеним». Тобто це урок, який показує, що може статися з політиками, що може статися з народом, який не знайде в собі достатньо сили і потенціалу, аби захистити свою незалежність», - зазначає Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
У книзі вміщені унікальні документи, які стали доступними громадськості завдяки відкритості архівів СБУ, а також розшифровки протоколів допитів, заяв обвинувачених, листів, фото, які дають відчути весь трагізм тієї епохи. А для тих, хто цікавиться історією глибше, є можливість детально дослідити матеріали справи: наприкінці кожної біографії розміщено QR-код, який дає доступ до електронного архіву.
Робота над книгою тривала більше року. До її створення долучилися Галузевий державний архів Служби безпеки України, Центральний державний архів вищих органів влади і управління України, Інститут історії України НАНУ, Центр досліджень визвольного руху, Український інститут національної пам’яті та Центральний державний архів громадських об’єднань України. Саму книгу можна буде побачити на фестивалі, а також скачати безкоштовно на сайті Українського інституту національної пам’яті.
В рамках фестивалю також заплановані цікаві майстер-класи, які допоможуть молодим дослідникам в пошуках цікавої інформації та краще формулювати свою думку. Так, порідний фахівець Центру досліджень визвольного руху Володимир Бірчак розповість про роботу з першоджерелами «Бази даних: від бідона до інтернету». А відомий історик і телеведучий Олександр Зінченко проведе тренінг, як писати про історію цікаво і креативно.
Взагалі, історичних тем на фестивалі «Історія:UA» буде багато. Про це говорить і сама назва фестивалю. Організатори сподіваються, що після цього історія для багатьох стане ближчою, зрозумілішою і цікавішою. А, знаючи минуле, можна впливати на майбутнє.