На Закарпатті переселенці домоглися вирішення ряду важливих питань

В Ужгородіі відбулося засідання, головною темою якого стали підсумки адвокаційних компаній щодо проблем ВПО (внутрішньо-переміщених осіб). Йшлося про важливі проблеми, з якими стикаються переселенці (ВПО) в Україні, і які найактивніше вирішуються на Закарпатті. Зокрема, про проблеми в отриманні пенсій, участь у місцевих виборах та реєстрацію дітей-переселенців. У наших переселенців є свої власні перемоги з цих питань.

На Закарпатті переселенці домоглися вирішення ряду важливих питань

Анжела Бабкіна, Радниця з питань ВПО в Закарпатський області, нагадала що упродовж року в області в рамках проекту «Голос жінки має силу» тривали три адвокаційні кампанії і є вже рішення на користь ВПО. «Всі кампанії дуже важливі для ВПО, і є не тільки проблемою мешканців Закарпаття, але й інших українців,- каже Анжела Бабкіна.-- Особливо загострилася у цьому році проблема пенсій. Йдеться про невчасну виплату і заборгованість. Люди можуть поїхати ненадовго закордон або на підконтрольну територію, потрапити у списки «Аркан». Таких пенсіонерів в області понад 30». Один з них — Віктор Кулагін, йому та дружині 2 місяці не платили пенсії. «Проблема здається невелика, але для нас пенсіонерів ці гроші важливі. А ще важливіше ставлення до таких як ми, переселенців. Ми зверталися на гарячу лінію Кабміну, у прокурату, податкову, - пояснює Віктор Кулагін .-- Пенсію повернуть тільки з особливого розпорядження Кабміна. Тепер подали у суд, нас перевели в інший суд. Дожилися до такого! У мене 34 років стажу, у тому числі і підземний, пенсія -- 2500 грн. у жінки -1500 грн. Квартира зйомна, живіть і радійте. Система «Аркан» показує, що нас нема в Україні. Як можна боротися, якщо тебе не існує на світі!»

Ще одна з проблем, яка піднімалася на Закарпатті стосовно ВПО, -- реєстрація місця проживання дітей при отриманні першого паспорта. Це питання вирішилося позитивно. Зокрема, у Костянтина Блажевича, ГО «Закарпаття-Донбас». «Я навіть не очікував такого результату, думав, що треба буде подавати у суд і чекати. Але все склалося добре. Ми подали письмове звернення у Головне управління ДМС у Закарпатській області, отримали відповідь, принесли необхідні документи і в ID картку сина внесли зміни, офіційна реєстрація - Донецьк», - розповідає чоловік. Піднімати питання про реєстрацію в паспортах 14-річних почала Наталія Верещагіна, коли її син отримав документ без місця реєстрації. Тепер позитивні рішення отримали вже кілька переселенців на Закарпатті, зокрема і Світлана Бернадська.  

Третя питання, яке хвилює переселенців,—виборче право. Вони не можуть брати участь у місцевих виборах. У рамках адвокаційних кампаній адвокати надсилали відповідні запити Уповноваженій з прав людини. Днями надійшла відповідь.  Анастасія Бачинська, адвокат коментує: «Ми дійшли висновку, що чинне законодавство містить прогалини з цього приводу. Конституція закріплює право брати участь у виборах, але на місцевому рівні таке право не закріплене. Законопроект № 6240 (який дає переселенцям таке право) майже пройшов всі комітети ВР, але депутати до нього ніяк не дійдуть. Ми апелювали до Уповноваженої з прав людини, звернутися до президента, щоб визначити цей законопроект як невідкладний. Позитивним є те, що уповноважена визнала факти дискримінації, порушення конституційних прав, зверталася до профільного комітету, щоб пустили на голосування. З негативного: уповноважена самоусунулася від захисту прав, звертатися до Президента не буде». Тетяна Хорошилова, ГО «Закарпаття-Донбас» вважає, що проблема виборчого права визначає всі інші проблеми і цю тему не можна залишати без позитивного рішення.   

   Учасники підняли ще одне болюче питання – отримання статусу дітей, постраждалих від військового конфлікту. «До 2018 року такий статус могли отримати діти, які мали поранення тощо. Після внесення змін до постанови уряду №268 це стосується усіх дітей ВПО. Такий статус не дає преференцій чи коштів, -- каже Анжела Бабкіна. -- Але це треба робити для подання позовів у міжнародні суди. Надалі будуть спеціальні програми, зокрема, оздоровчі. Це треба робити батькам, перелік документів, який треба подати до служби у справах дітей, нескладний. Процедура триває 1-1,5 місяці. В Ужгороді 6 дітей отримали такий статус».  

  Допомагає з наданням адвокатів ВПО Регіональний центр з надання безоплатної вторинної допомоги в Закарпатській області. Представниця центру Лариса Фучко зауважила, що доступ до правової безоплатної допомоги закарпатці отримали з січня цього року. За цей період звернулися 34 ВПО, є справи які вже закінчилися з позитивним результатом.

 

19 грудня 2018р.

Теги: переселенці, ВПО

НОВИНИ: Соціо

17:56
В Ужгороді із залученням молоді обговорили проект міської "молодіжної" програми
17:37
В Ужгороді декларації із сімейними лікарями уклали майже 75 тисяч пацієнтів
16:46
Великоберезнянські лісівники успішно підтвердили міжнародний сертифікат FSC®
14:56
Захворюваність на ГРВІ на Закарпатті поступово знижується
14:22
Чергове засідання сесії Закарпатської обласної ради відбудеться 4 квітня
14:16
До річниці створення Нацгвардії студенти та солдати організували в Ужгороді флешмоб
13:50
Випускників шкіл з національними мовами навчання на Закарпатті підготують до ЗНО з української мови та літератури
12:52
Школярі Чопа пішли на весняні канікули
11:34
/ 4
Депутати Мукачівщини просять визнати незадовільною роботу очільниці районного управління освіти
11:16
Кіноклубний фестиваль "Нове українське кіно" в Ужгороді продовжиться показом фільму "Герой мого часу"
10:11
В Ужгороді пройде 1/8 фіналу командної студентської першості світу з програмування
09:35
Настільну гру "УПА – відповідь нескореного народу" презентували в Ужгороді
08:53
/ 2
В Ужгороді державним коштом планують збудувати сучасний обласний пологовий будинок
07:48
/ 9
ФОТОФАКТ. У Великому Бичкові на Рахівщині заклали нову церкву РПЦ
06:59
/ 3
У неділю вулицями Ужгорода пройшла Хресна хода
22:37
Відбувся Шостий Міжнародний фестиваль дитячої та юнацької творчості "Весняний бал в Ужгороді"
21:28
В Ужгороді провели масштабний танцювальний флешмоб від "Джерелець Карпат"
12:43
/ 3
У Мукачеві поліція замальовувала рекламу наркотиків на стінах і огорожах
09:01
/ 9
"Міс Ужгород 2019" стала Богдана Боїшко
15:41
В Ужгороді сьогодні пробне ЗНО писали 1020 абітурієнтів
11:53
На Закарпатті 80% пенсіонерів уже отримали монетизовані субсидії
11:32
У Хусті почалася капітальна реконструкція залізничного вокзалу
11:29
/ 1
У Мукачеві запроваджують лічильники нового зразка
11:20
/ 5
Щодня на Закарпатті розмитнюють усього по дві автівки
10:52
Через високий вміст нітратів закарпатцям радять обережно вживати в їжу молоду редиску
» Всі новини