На Закарпатті переселенці домоглися вирішення ряду важливих питань

В Ужгородіі відбулося засідання, головною темою якого стали підсумки адвокаційних компаній щодо проблем ВПО (внутрішньо-переміщених осіб). Йшлося про важливі проблеми, з якими стикаються переселенці (ВПО) в Україні, і які найактивніше вирішуються на Закарпатті. Зокрема, про проблеми в отриманні пенсій, участь у місцевих виборах та реєстрацію дітей-переселенців. У наших переселенців є свої власні перемоги з цих питань.

На Закарпатті переселенці домоглися вирішення ряду важливих питань

Анжела Бабкіна, Радниця з питань ВПО в Закарпатський області, нагадала що упродовж року в області в рамках проекту «Голос жінки має силу» тривали три адвокаційні кампанії і є вже рішення на користь ВПО. «Всі кампанії дуже важливі для ВПО, і є не тільки проблемою мешканців Закарпаття, але й інших українців,- каже Анжела Бабкіна.-- Особливо загострилася у цьому році проблема пенсій. Йдеться про невчасну виплату і заборгованість. Люди можуть поїхати ненадовго закордон або на підконтрольну територію, потрапити у списки «Аркан». Таких пенсіонерів в області понад 30». Один з них — Віктор Кулагін, йому та дружині 2 місяці не платили пенсії. «Проблема здається невелика, але для нас пенсіонерів ці гроші важливі. А ще важливіше ставлення до таких як ми, переселенців. Ми зверталися на гарячу лінію Кабміну, у прокурату, податкову, - пояснює Віктор Кулагін .-- Пенсію повернуть тільки з особливого розпорядження Кабміна. Тепер подали у суд, нас перевели в інший суд. Дожилися до такого! У мене 34 років стажу, у тому числі і підземний, пенсія -- 2500 грн. у жінки -1500 грн. Квартира зйомна, живіть і радійте. Система «Аркан» показує, що нас нема в Україні. Як можна боротися, якщо тебе не існує на світі!»

Ще одна з проблем, яка піднімалася на Закарпатті стосовно ВПО, -- реєстрація місця проживання дітей при отриманні першого паспорта. Це питання вирішилося позитивно. Зокрема, у Костянтина Блажевича, ГО «Закарпаття-Донбас». «Я навіть не очікував такого результату, думав, що треба буде подавати у суд і чекати. Але все склалося добре. Ми подали письмове звернення у Головне управління ДМС у Закарпатській області, отримали відповідь, принесли необхідні документи і в ID картку сина внесли зміни, офіційна реєстрація - Донецьк», - розповідає чоловік. Піднімати питання про реєстрацію в паспортах 14-річних почала Наталія Верещагіна, коли її син отримав документ без місця реєстрації. Тепер позитивні рішення отримали вже кілька переселенців на Закарпатті, зокрема і Світлана Бернадська.  

Третя питання, яке хвилює переселенців,—виборче право. Вони не можуть брати участь у місцевих виборах. У рамках адвокаційних кампаній адвокати надсилали відповідні запити Уповноваженій з прав людини. Днями надійшла відповідь.  Анастасія Бачинська, адвокат коментує: «Ми дійшли висновку, що чинне законодавство містить прогалини з цього приводу. Конституція закріплює право брати участь у виборах, але на місцевому рівні таке право не закріплене. Законопроект № 6240 (який дає переселенцям таке право) майже пройшов всі комітети ВР, але депутати до нього ніяк не дійдуть. Ми апелювали до Уповноваженої з прав людини, звернутися до президента, щоб визначити цей законопроект як невідкладний. Позитивним є те, що уповноважена визнала факти дискримінації, порушення конституційних прав, зверталася до профільного комітету, щоб пустили на голосування. З негативного: уповноважена самоусунулася від захисту прав, звертатися до Президента не буде». Тетяна Хорошилова, ГО «Закарпаття-Донбас» вважає, що проблема виборчого права визначає всі інші проблеми і цю тему не можна залишати без позитивного рішення.   

   Учасники підняли ще одне болюче питання – отримання статусу дітей, постраждалих від військового конфлікту. «До 2018 року такий статус могли отримати діти, які мали поранення тощо. Після внесення змін до постанови уряду №268 це стосується усіх дітей ВПО. Такий статус не дає преференцій чи коштів, -- каже Анжела Бабкіна. -- Але це треба робити для подання позовів у міжнародні суди. Надалі будуть спеціальні програми, зокрема, оздоровчі. Це треба робити батькам, перелік документів, який треба подати до служби у справах дітей, нескладний. Процедура триває 1-1,5 місяці. В Ужгороді 6 дітей отримали такий статус».  

  Допомагає з наданням адвокатів ВПО Регіональний центр з надання безоплатної вторинної допомоги в Закарпатській області. Представниця центру Лариса Фучко зауважила, що доступ до правової безоплатної допомоги закарпатці отримали з січня цього року. За цей період звернулися 34 ВПО, є справи які вже закінчилися з позитивним результатом.

 

19 грудня 2018р.

Теги: переселенці, ВПО

НОВИНИ: Соціо

22:48
На Закарпатті зоозахисники закликають допомагати безпритульним тваринам у холоди
17:53
В Ужгороді представникам ЄБРР представили напрацювання щодо термомодернізації будівель бюджетних закладів міста
16:56
Через високий рівень захворюваності на ГРВІ та кір на Тячівщині введено карантин
16:09
У 2018-му закарпатці задекларували майже 770 млн грн
16:08
Регіональний "децентралізаційний" форум проходить в Ужгороді
14:04
У Мукачеві за "круглим столом" підсумували цьогорічний фест "Червене вино"
12:52
У 2018 року на Закарпатті створили 18 закладів інклюзивної освіти
10:59
/ 1
У Нацпарку "Синевир" на Закарпатті контролюють місця скупчення диких тварин, аби вберегти їх від браконьєрів
09:41
18 січня відбудеться чергова сесія Ужгородської міської ради
09:36
Упродовж 2018 року на Закарпатті 31 особа з числа дітей-сиріт отримала власну домівку
09:12
Закарпаття – лідер серед регіонів країни за кількістю хворих на аритмію серця
01:17
/ 13
У Берегові замість колись найсучаснішої школи буде угорський коледж
23:38
/ 10
Учора невідомий вдарив ножем ужгородця, потрібна кров
20:53
У Солотвині діти колядували українською, румунською та угорською мовами
18:01
В Ужгороді завершилися 2 публічні консультації щодо перейменування вулиць
17:58
Ще шестеро ужгородців із числа дітей-сиріт отримали власне житло
16:41
За підсумками минулого року в Ужгороді зафіксовано 438 випадків захворювання на кір
15:49
Закарпаття вже закупило більше половини "швидких" для сільських амбулаторій
12:52
/ 1
Комікс про супергероя, який захищає закарпатців від ворогів, створили ужгородські автори
12:24
У горах Закарпаття – лавинонебезпечно
11:48
Розклад руху приміського поїзда Коломия-Рахів зазнає тимчасових змін
11:29
Інклюзивні групи діятимуть ще в кількох садочках та в НВК Ужгорода
10:46
В Ужгороді розподілили субвенцію медзакладам за лікування мешканців Чопа
10:17
Підприємство, що спричинило забруднення нафтопродуктами на Перечинщині, добровільно відшкодувало понад 91 тис грн збитків
09:10
/ 3
В Ужгороді всю ніч працювала снігоприбиральна техніка
» Всі новини