Закарпатські мученики науки?

Колись українці пишалися своєю системою освіти. Ще з радянських часів нам міцно прищепили переконання, що так, як навчають у нас, не вчать більше ніде. Наче решта капіталістичних країн безнадійно загрузла у темряві неуцтва. Потім, після розпаду Радянського Союзу, науковці спішно взялися ламати і змінювати існуючий до того лад.

Трансформація правопису,  дванадцятибальна система оцінювання, перехід до Болонської системи (розкритикованої у більшості країн, до речі) – все це остаточно збило школярів із пантелику. Та, правду кажучи, і вчителі не надто встигають за нововведеннями. От і маємо в результаті дітлахів, для яких таблиця множення без калькулятора неможлива, твори пишуться тільки за допомогою відповідних посібників, столиця Китаю – Токіо, і Пушкін написав не поему «Мідний вершник», а якийсь «Мідний тазик».
Діти, певно, у своїх незнаннях не винні. Можливо, їм потрібне інше ставлення, яке базувалося б не на залякуванні, а на індивідуальному підході. Бо ж як тільки учень починає отримувати задоволення від того, чим займається, його успіхи ростуть немов на дріжджах. Результату, коли переважна більшість школярів навчається на «добре» та «відмінно», вдалося досягнути у десяти школах Іршавського району. Саме там, у селі Довгому, Юлією Пінчук було розроблено оздоровчо-розвиваючу систему «Веселкова школа». Тепер діти самі просяться до школи, на уроках завжди уважні, а програму, затверджену Міністерством освіти та науки України, проходять із легкістю, випереджаючи своїх ровесників на декілька років.
«Коли моя дочка у першому класі почала зазубрювати величезні таблиці додавання та віднімання, ніякого іншого виходу, як забрати її зі школи, у мене не було, – каже Юлія Борисівна. – Саме для неї я розробила цю систему. І тепер вона з братом, який на три роки молодший, вчаться в одному класі. Бо найголовніше – почати займатися якомога раніше».
 «Веселкова школа» почалася з 2002 року, коли директор Довжанської школи Марія Косик ризикнула випробувати нову методику. Майже одразу середня успішність школярів зросла у декілька разів. А вже у 2005 експеримент офіційно затвердило Закарпатське обласне управління освіти.
Своєрідність такого способу навчання в тому, що діти бавляться у школу. За неправильну відповідь їх ніхто не карає і не сварить, разом із вчителями вони співають таблицю множення, правила вчать у формі вірша, стрибають уявними східцями (позатабличне множення), уміло читають, послуговуючись «шрифтом, що розмовляє», а на «п’ятихвилинках» астрономії та географії вчаться за допомогою глобуса, кольорових схем та карт знаходити себе від точки в селі й аж до Сонячної системи. Так, для другокласника зовсім не складно помножити вісім на шість, на дванадцять чи навіть на п’ятнадцять.
Великою перевагою «Веселкової школи» є і те, що тут дітей не виснажують сорокап’ятихвилинними уроками. Відомо, що увага розсіюється десь на 15 хвилині. Тому решта заняття, зазвичай, уже безрезультатна. Тут із дітьми роблять спеціальні рухові вправи, активно займаються фізкультурою, в результаті чого ні зір, ні постава, ні загальний стан здоров’я у школяра не страждають.
У 2006 році Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти проводив дослідження. І виявилося, що «веселкові» першокласники на 15-20% вчаться краще, ніж їхні однолітки. Крім того, з контрольною роботою з математики учні третіх класів справилися легше за п’ятикласників.
Та, як завжди, для подальшого просунення нової прогресивної методики бракує коштів. Вже видано підручники для дитячих садків та 1-2 класів. А от книжки для 3-5 класу друкуються поки що на кольорову принтері. «Веселковою школою» зацікавилися вже навіть за кордоном. Так, в Італії за цією системою вчаться 150 дітлахів. У нас хоч і розроблені відповідні посібники, користуючись якими навіть недосвідчені вчителі зможуть досягнути високих результатів, та особливого ентузіазму у молодої «еліти» до новинки не виникає. А у кого все ж з’являється бажання вдосконалюватися, то у тих немає змоги використати нові методики у навчальному процесі. До цих пір не вдалося отримати свідоцтва від Міністерства освіти та науки, що дозволило б фінансування на державному рівні. Тому, єдине, на що залишається сподіватися, що розробки творчих закарпатських учителів не будуть марними, і що педагоги, які навчатимуть дітей згодом («Веселкова» система розрахована на початкову школу), не зруйнують той міцний фундамент і не відіб’ють бажання «гратися у школу».

Катерина Ковач, "Закарпатська правда"
15 лютого 2008р.

Теги:

Коментарі

не педагог 20.02.2008 / 01:44:00
цікаво,а чи пройдуть випускники школи

Зовнішнє незалежне оцінювання?

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини