А також, аби строк початку виплат був скорочений до 7 робочих днів. Про це йшлося під час прес-конференції у Києві, присвяченій 20-річчю існування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
У 1998 році, коли Фонд розпочав свою діяльність, людина отримувала до 500 гривень відшкодувань, у випадку, якщо банк визнавали неплатоспроможним. Сьогодні граничний розмір відшкодування коштів за вкладами становить 200 000 гривень. Андрій Оленчик, заступник директора-розпорядника Фонду, пояснив, що Україна взяла на себе зобов’язання привести законодавство до вимог Євросоюзу, звідси й випливає сума у 100 000 євро.
Закон “Про фонд гарантування вкладів” з’явився у 2001 році. Тоді ж були здійснені перші виплати в історії Фонду. Кошти тоді отримали вкладники банків “Слов’янський” та “Україна”. За словами Андрія Оленчика, у 2012-2017 роках до Фонду було передано 96 банків, з яких 85 ліквідували, 2 вдалося продати інвесторам, а 1 націоналізували. Сьогодні учасниками Фонду є 82 українські банки. Єдиний банк, який не входить у систему – “Ощадбанк”. “Цей банк з історичних причин абсолютно невиправдано з ринкової точки зору не входить до Фонду. Але араз уже в країні існує консенсус між МВФ, Світовим банком та вищим керівництвом держави, що “Ощадбанк” у недалекому майбутньому має стати таким же учасником Фонду, як й інші банки”, – зазначив заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Андрій Оленчик.
До 2012 року Фонд діяв як виплатна каса. Після – ще й як мінімізатор ризиків. Сьогодні це – структура, в якій працює понад 400 фахівців і яка за весь час існування виплатила вкладникам кошти у сумі понад 93 млрд грн. Відшкодування отримали майже 2 млн вкладників. Гарантії Фонду поширюються як на фізичних осіб, так і фізичних осіб-підприємців. Тепер в Україні діє автоматизована система виплат, до якої входять 12 банків (це 3,5 тисяч відділень) по всій країні.
Більшість українців часто мають незадовільні знання та навички у фінансовій сфері, схильні до необгрунтованих фінансових рішень, а це негативно впливає на рівень життя цих людей. Про це під час прес-конференції розповіла провідний професіонал відділу зв’язків з громадськістю та фінансової просвіти Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Олеся Шніцер. За її словами, відповідно до опитування, проведеного у листопаді 2017 року, лише 34% опитуваних при виборі банку намагаються вивчити договір та розібратися у ньому. Майже 90% опитаних не ведуть обліку власного бюджету. Більше 50% знають про свої надходження та витрати лише у загальних рисах, і лише 9% ведуть облік руху особистих та сімейних фінансів.
Аби люди були більш фінансово грамотними, у Фонді розробили інтерактивні навчальні програми, відеоролики. Особливу увагу приділяють підліткам, адже ця аудиторія, за словами Олесі Шніцер, уже скоро почне активно розпоряджатися фінансами, а значить — зіштовхнеться з проблемою прийняття рішень у фінансовій сфері. Для них, як і для інших зацікавлених, на сайті Фонду розміщена освітня фінансова гра та роз’яснювальні відеоролики.