Юрій Садварі: Закарпатські собаки і коти в обов'язковому порядку повинні бути прищеплені. Проти сказу!

Сказ – особливо небезпечна інфекційна хвороба всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин) та людини. Характеризується тяжкими ураженнями центральної нервової системи і закінчується смертельно.

Юрій Садварі: Закарпатські собаки і коти в обов'язковому порядку повинні бути прищеплені. Проти сказу!

Боротьба зі сказом та його профілактика є не тільки медичною і ветеринарною проблемою. Її ефективність залежить від багатьох факторів: як від діяльності причетних до цієї роботи служб, так і дотримання громадянами “Правил утримання собак, котів, хижих тварин”.

В Ужгороді за неофіційними даними близько 8 тисяч собак, з яких щорічно щепиться 3,5 тисяч. Отож, 2,5 тисячі собак, власники яких не звертаються до ветеринарної служби за щепленням, і 2 тисячі безпритульних є загрозою для здоров’я людей. У 2007 році 539 ужгородцям, яких покусали собаки, була надана лікарська допомога. У 258 випадках нападниками були тварини, які мають своїх господарів, у всіх інших – безпритульні.

У нашому місті існує громадська організація “Допоможи другу” . Майже 2 роки як міськвиконком виділив їй землю під притулок для бездомних тварин, однак на сьогодні нічого не зроблено. А популяція бездомних тварин зростає.

Звичайно, в першу чергу, це результат безвідповідальності господарів тварин, які часто “викидають” їх на вулицю, де вони безконтрольно розмножуються. Півтисячі самок, наприклад, за один рік вони можуть привести 2,5 тисяч безпритульних цуценят.

Два роки тому бригада по відлову тварин, яка існувала в місті і деякою мірою регулювала популяцію тварин, була розформована. За цей час кількість бездомних собак зросла в 4,5 рази і відповідно в такій же пропорції збільшилась кількість випадків укусів людей.

У 2006 році був прийнятий Закон України “Про захист тварин від жорстокого поводження”. Зокрема, його 9 статтею передбачено, що особи, які утримують домашніх тварини, зобов'язані забезпечити їм умови, що відповідають їхнім біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Вони повинні дотримуватися санітарно-гігієнічних норм експлуатації жилого приміщення, де утримується домашня тварина, та норм співжиття.

Правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування. Особи мають право з'являтися з тваринами поза місцями їх постійного утримання (супроводжувати їх). Дозволяється утримувати домашніх тварин у квартирах, де проживає кілька сімей, - лише за письмовою згодою всіх мешканців. При цьому не дозволяється це робити у місцях загального користування.

Фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов'язані дотримуватися вимог нормативно-правових актів, ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб та не створювати загрози безпеці людей, а також інших тварин.

Регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, проводиться відповідно до вимог цього Закону. Вилов безпритульних - загублених, покинутих, залишених без опіки і бродячих - тварин проводиться з метою повернення їх власникам. У разі виникнення або загрози виникнення епізоотій і в інших небезпечних ситуаціях проводяться заходи, необхідні для скорочення чисельності тварин, які становлять небезпеку.

Вилов та тимчасова ізоляція домашніх тварин проводяться у відповідності із вимогами статті 24 Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження”.

Собаки, незалежно від породи, належності та призначення, у тому числі й ті, що мають нашийники з номерними знаками і намордники, але знаходяться без власника на вулицях, площах, ринках, у скверах, садах, на бульварах, пляжах, у громадському транспорті, дворах та інших громадських місцях, вважаються безпритульними і підлягають вилову.

Тимчасово ізольовані домашні тварини протягом семи днів з дня їх вилову повинні бути обстежені і після висновків державної установи ветеринарної медицини про стан здоров'я тварин повертаються власникам (після сплати витрат на обстеження і утримання), а в разі виявлення обставин, що можуть загрожувати життю та здоров'ю оточуючих, передаються спеціалізованим організаціям для подальшого лікування чи умертвіння.

Вилов собак, котів та інших домашніх тварин, як правило, проводиться за відсутності сторонніх осіб із 5-ї до 7-ї години або після 20-ї години (влітку - після 22-ї години). Виловлені бродячі домашні тварини протягом п'яти днів з дня їх вилову утримуються на карантинних майданчиках служби або підприємства, що здійснює вилов, і можуть бути передані спеціалізованим організаціям за їх бажанням для передачі їх у спеціалізовані притулки.

Якщо протягом двох місяців з моменту заявлення про затримання безпритульної тварини не буде знайдено її власника або він не заявить про своє право на неї, право власності на цю тварину переходить до особи, у якої вона була на утриманні та в користуванні.

У разі відмови особи, у якої безпритульна тварина була на утриманні та в користуванні, від права власності на неї, ця тварина переходить у власність територіальної громади, на території якої її було виявлено.

Повернені власникам тварини підлягають щепленню проти сказу. Власники зобов'язані потягом тридцяти днів утримувати таких тварин в ізольованому приміщенні і за вказівкою ветеринарної установи доставляти їх для огляду.

Для того, щоб не сталося біди, собаки і коти в обов'язковому порядку повинні бути прищеплені. До речі, вакцини є достатньо, щеплення проводиться безкоштовно. Зробити це можна щоденно по вул. Золота 24 з 9 :00 до 18:00, в суботу з 9:00 до 14:00 ( неділя вихідний) тел. 2-07-72 , та по вул. Минайській 37 в районній лікарні ветеринарної медицини тел. 2-17-40, 67-12-37.

Питання боротьби та профілактики сказу надзвичайно важливе, адже хвороба загрожує здоров’ю та життю населення. Тому закликаємо громадськість міста до розуміння, правильного тлумачення і здорової дискусії з цього питання, адже поряд з певним негативним сприйманням заходів на перший план необхідно ставити безпеку та здоров’я громадян.

Чекаємо Ваших пропозицій з цього важливого питання

Ю.Садварі, головний державний інспектор ветеринарної медицини Закарпатської області
12 лютого 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

14:26
/ 2
У Мукачеві в середу прощатимуться з полеглим на війні з росією Петром Павлюком
14:02
/ 2
На Курщині поліг 25-річний Василь Дзюба з Задільського Нижньоворітської громади
15:10
/ 2
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Тиберієм Горватом
01:38
/ 2
В Ужгороді відкрили 72-гу мініскульптурку – на честь 175-річчя з дня народження румунського поета Міхая Емінеску
18:45
/ 3
На Запоріжжі поліг 55-річний стрілець 128-ї бригади Володимир Сухан із Поляни на Мукачівщині
16:12
/ 2
На Донеччині поліг Михайло Лендєл з Броду Іршавської громади
13:06
/ 1
У понеділок в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Ігорем Козелом
22:02
/ 2
На Донеччині поліг Вадим Пачев з Чорної Тиси Ясінянської громади на Рахівщині
15:38
/ 2
Головком ЗСУ Сирський попрацював з "Птахами Мадяра" на передовій
23:18
/ 3
Зупиняючи російську агресію на Донбасі поліг Михайло Грушман з Хуста
21:10
/ 5
У Нижніх Воротах на Мукачівщині помер Володимир Чекета, який 3 місяці тому отримав важке поранення на Курщині
18:10
У Хусті невідомі вкинули запалену пляшку з легкозаймистою речовиною в приміщення пенсійного фонду
17:48
/ 3
У центрі Ужгорода встановили сучасний підземний майданчик для сміття
16:37
/ 5
АРМА не змогло з першого разу продати за 1 млрд грн 460 га "землі Каськіва" на полонині Боржава
11:38
/ 2
На російській Курщині поліг єгер УТМР з Виноградівщини Павло Кіса
06:33
/ 2
На війні поліг Артур Ривті зі Станова на Мукачівщині
20:38
/ 1
У Дніпрі помер підполковник Микола Шмолнавер з Рахова
17:48
/ 1
В Ужгороді відбудеться благодійний передріздвяний ярмарок меду та вина
14:10
/ 2
У п'ятницю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Олександром Рейті
01:23
/ 5
Попри застороги БЕБ Вільховецька сільрада довірила добудову школи за 120 млн грн сумнівній фірмі без досвіду
00:27
/ 17
Президент нагородив закарпатця Роберта Бровді "Мадяра" найвищою суто військовою відзнакою "Хрест бойових заслуг"
15:57
/ 11
"Віджати" Карпати: уроки бізнесу від ОПЗЖ та Арахамії
15:33
/ 1
У Мукачеві попрощаються з померлим Героєм Михайлом Бідзілею
19:05
/ 5
Сотня вітряків на полонинах Тячівщини: громади повідомили про початок розробки документів під ВЕС на площі понад 8 тис. гектарів
17:28
/ 9
"Виставковий зал" бухгалтерки родини мера Андріїва стане багатоповерхівкою у Малому Ґалаґові
» Всі новини