Дивна річ, адже чи встановлював хтось дати для того, щоб кохати чи бути коханими, говорити приємні речі своїм близьким та робити їх щасливими? Чому саме цей день об’єднує всіх закоханих; чому він став для нас настільки символічним та важливим?..
Усьому винуватець Валентин
Ця дата, 14 лютого, має історично-релігійне підґрунтя. Офіційно День усіх закоханих існує вже понад 16 століть, але свята любові відомі ще з язичницьких культур. Наприклад, римляни в середині лютого відзначали Lupercalia — фестиваль еротизму на честь богині кохання Juno Februata. І на Русі мали своє свято, але не взимку, а на початку літа. Воно було пов’язане із легендарною історією кохання Петра та Февронії й присвячене Купалу, сину Перуна.
Та все ж у цієї лютневої дати є конкретний „винуватець” — християнський священик Валентин, котрий жив у римському місті Терні за часів імператора Клавдія II Готського. Є дані, що Валентин займався також природничими науками та медициною. Войовничий імператор Клавдій нібито вважав, що сім’я заважає солдатам воювати за імперію, і видав вердикт, яким забороняв воїнам одружуватися. Валентин, незважаючи на цей указ, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це наприкінці 269 року його заарештували, перевезли до Рима й ув’язнили під охороною офіцера, прийомна донька якого була сліпою. Священик оздоровив її, а опісля навернув до християнства батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти Валентину голову, що й сталося 14 лютого. Але трагедія полягала ще й у тому, що і сам священик був закоханий у доньку тюремника, яку зцілив. За день до страти він написав дівчині прощального листа, в якому зізнався у своїх почуттях і підписав його „твій Валентин”. Напевно, саме тому з’явилася назва любовних послань своїм коханим „валентинки”.
Що ж у Європі?
496 року Папа Римський Геласіус оголосив 14 лютого днем Святого Валентина. Але широкої популярності, а водночас і традицій святкування в Західній Європі це свято набуло з XIII століття. Так, Валентинів день в Англії та Шотландії в старовину супроводжувався ворожінням. Ще донині він дає молоді привід для різноманітних жартів і розваг. Наприклад, в Англії існувало повір’я, за яким перший мужчина, що його зустрічала дівчина 14 лютого, повинен був стати її Валентином — хоче вона цього чи ні. Але дівчата знайшли вихід із ситуації: цього дня вони гуляли із зав’язаними очима.
Французи перші ввели „валентинки” — любовні послання у вигляді вірша. Втім, найбільшої популярності „валентинки” набули у XVIII столітті.
Поляки цього дня відвідують Познань. Там лежать мощі Святого Валентина, а над головним престолом висить його чудодійна ікона. Поляки вірять, що проща до неї допомагає в любовних справах. Німці вважають Валентина покровителем психічно хворих, прикрашають цього дня всі лікарні червоними стрічками, а в каплицях проводять спеціальне богослужіння. Але є у світі деякі країни, які дещо відрізняються у проведенні святкувань дня Святого Валентина. Наприклад, Саудівська Аравія — єдина держава, в якій це свято офіційно заборонене, до того ж із виплатою штрафів.
… І В НАС
Щодо України, то тут день Святого Валентина почав популяризуватися лише в 90-х роках минулого століття і став особливо поширеним серед молоді. Багато хто зі старшого покоління сприймає його як чудернацьку примху „погано вихованих дітей та онуків” або як шкідливий імпортований звичай західної цивілізації. До речі, в календарі східних церков — православної та греко-католицької — 14 лютого згадуються лише святі Трифон, Перпетуя, Сатир, Ревокат, Сатурніл, Секунд, Феліцитата, Петро та Вендиміан. Натомість пам’ять трьох святих Валентинів українські церкви відзначають 7 травня, 19 липня, 12 серпня.
А ми, молодь, за цей нетривалий час відзначення Дня усіх закоханих уже встигли перейняти певні традиції святкування від інших країн: готувати один одному сюрпризи, подарунки, надсилати символічні листівки із зізнанням у своїх почуттях — „валентинки”, говорити близьким приємні речі, робити їх щасливими. Також цього дня стало популярним освідчуватися в коханні, пропонувати „свою руку та серце” й одружуватися.
Кусi 2008-02-12 / 10:52:00
"Популяризують" це "свято" торгашi. Виручку вiд Новорiчних закупок вже проiли, до 8 березня ще далеченько, ось i "iмпортували" не нашого святого для реалiзацii залежалого непотрiбу. Як кажуть- "любовь по расчету".
Історик 2008-02-11 / 17:51:00
Настя молодець!