На Великоберезнянщині після 16-річної перерви відбувся українсько-польський День добросусідства (ФОТО)

Сьогодні, 15 вересня на території тимчасового переходу поза пунктом пропуску в районі 127-го прикордонного знаку поблизу с. Лубня Великоберезнянського району відбувся українсько-польський День добросусідства.

На Великоберезнянщині після 16-річної перерви відбувся українсько-польський День добросусідства (ФОТО)

І хоч зранку моросив густий осінній дощ, що переріс у зливу, яку відтак висушило лагідне сонце, та це не завадило зустрітись добрим сусідам, проаналізувати результати співпраці, оглянути презентацію соціально-економічного, культурно-туристичного потенціалу регіонів, обговорити їх перспективи.

То ж на мальовничому рубежі двох держав зійшлися керівники органів влади прикордонних регіонів двох держав, депутати, дипломати, бізнесмени, митці, представники прикордонної та митної служб, громадських організацій, які приязно вітали один одного,  бажали міцного здоров’я , миру в країнах та процвітання їх народам. Серед них, заступник Міністра інвестицій та розвитку Польщі Адам Гамрищак, голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль, маршалек Підкарпатського воєводства Владислав Ортиль, виконуючий повноваження голови Закарпатської обласної ради Петро Грицик, голова Сеймику Підкарпатського воєводства Єжи Ципруш, а також керівники Великоберезнянського району.

Посадовців запросили на імпровізовану сцену, де вони виступили з вітальними промовами.

Слова - вітання Владислава Ортиля звучали як запевняння добрих перспектив у партнерстві.

- Я тішуся, що через 12 років ми відродили добросусідство. Ми вчора важко працювали на міжнародній конференції під назвою «Карпатські дні добросусідства – зустріч на кордоні», яка відбулася у с. Лютовиська Підкарпатського воєводства, Польща, дискутували, радилися, як ефективніше налагодити співпрацю між нашими регіонами. На цій зустрічі були присутні парламентарії, міністри- люди, які можуть підтримати нашу співпрацю фінансово. У рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» є можливість спільно напрацьовувати проекти, вигравати гранти і готувати Україну до вступу у Євросоюз. Я працюю у Європейській комісії Регіонів в Брюсселі, то там, а також на всіх міжнародних конференціях кажу щиро: Україна повинна бути членом Євросоюзу, - виголосив поважний гість, додавши, що Закарпаття та Підкарпатське  воєводство у своїй назві мають один спільний корінь – Карпати, то запитував, як ми могли стільки не співпрацювати?

- За кілька хвилин ми підпишемо  Програму спільних дій між Закарпатською областю та Підкарпатським воєводством на 2019 рік , яка декларує і визначає наші завдання – разом сприяти соціально-економічному розвитку Закарпатської області та Підкарпатського воєводства, соціальному зближенню наших громад, - мовив Владислав Ортиль та побажав ідучим по цій дорозі наснаги й сил для реалізації всіх задумів і планів.

У виступах йшлося і про польські інвестиції в  економіку Закарпаття та чи не найбільше - про можливості співпраці в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна». Неспроста. Так, у рамках 2 конкурсу  згаданої Програми відібрано декілька  проектів, партнерами в яких є організації (установи) Закарпатської області. Серед них - "Спільний захист людей та навколишнього середовища шляхом створення українсько-польської системи попередження надзвичайних ситуацій та відповідальності у Карпатському регіоні", "Покращення доступності до охорони здоров`я у містах Кросно і Ужгород", "Зменшення ризику епідемії туберкульозу на прикордонних територіях України і Польщі шляхом будівництва туберкульозної лікарні на 100 ліжок в Закарпатській області та впровадження інноваційних методів моніторингу, профілактики і лікування туберкульозу". У заходах цього останнього проекту - завершення будівництва туберкульозної лікарні на 100 ліжок у с. Нижня Апша Тячівського району; оснащення медичних центрів сучасним медичним обладнанням, витратних матеріалів та медикаментів; створення та впровадження пілотної моделі виявлення і лікування туберкульозу тощо.

Не менш цікавий проект "Світ Карпатських Розет – заходи для збереження культурної унікальності Карпат", партнером котрого є КП "Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва "Закарпаття" Закарпатської обласної ради". Його загальна мета - зберегти спадщину Карпат (традиції, ремесла, звичаї, музику, архітектуру) за допомогою конкретних цілей: розвиток транскордонного співробітництва в управлінні культурних та історичних ресурсів Карпат.

Є чималі напрацювання і в  духовній та освітній  сферах. Тому  й не дивно, що стільки теплих слів сусіди адресували один одному.

Та відповідно до програми заходу підписали офіційні документи про співпрацю, що й стало основним підсумком ділової і водночас теплої, щирої зустрічі.

Найперше - Програму спільних дій між Закарпатською  обласною державною адміністрацією (Україна) та Підкарпатським воєводством (Республіка Польща) на 2019 рік за участі Закарпатської обласної ради та Сеймику Підкарпатського воєводства. Його скріпили своїми підписами Геннадій Москаль – голова Закарпатської обласної державної адміністрації, Владислав Ортиль – маршалек Підкарпатського воєводства, Петро Грицик - в. п. голови Закарпатської обласної ради, Єжи Ципруш - голова Сеймику Підкарпатського воєводства.

Відбулося також підписання Грантового контракту про фінансування в  рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» 2014-2020 великомасштабного інфраструктурного проекту «Зниження епідемії туберкульозу на прикордонних  територіях України і Польщі  шляхом будівництва туберкульозної лікарні на 100 ліжок у Закарпатській області та впровадження інноваційних методів моніторингу, профілактики і лікування  туберкульозу». Документ  завізували Адам Гамрищак - заступник Міністра інвестицій та розвитку Польщі та  Володимир Маркович - директор департаменту охорони здоров'я Закарпатської обласної державної адміністрації.

Відтак на сцену вийшли колективи художньої самодіяльності Великоберезнянського та інших районів Закарпаття і Підкарпатського воєводства, які своїми піснями і танцями ще довго звеселяли присутніх.

А в розташованих наметах представники самоврядних громад країв  частували гостей стравами закарпатської та польської кухні, показували вироби народних умільців, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі облради.

 

16 вересня 2018р.

Теги: добросусідство, Польща, Підкарпатське воєводство

Коментарі

Ужгородець 2018-09-16 / 16:42:06
Це дуже добре.Польща-наш щирий відданий помічник і друг...Треба далі так...

НОВИНИ: Соціо

13:33
Тячівські водники заявляють про корупційний тиск з боку правоохоронців
11:10
/ 2
Робоча група вивчала готовність медичних закладів Іршавщини до контрактування з НСЗУ
11:06
/ 10
На Закарпатті розглядають можливість створення біля пунктів пропуску зон відпочинку для далекобійників
09:40
Традиційна акція "Письменник за прилавком" триває в Ужгороді
09:37
У Закаратському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою відзначили День Збройних сил
09:33
Новий інклюзивний центр запрацював у Вільхівцях на Тячівщині
09:30
До річниці ЗСУ студенти військової кафедри УжНУ підготували привітальний відео-флешмоб
18:07
ФОТОФАКТ. У Сваляві відкрили пам’ятник борцям за волю України
17:31
У Перечині до 230-річчя легендарного листоноші Федора Фекети погасили марку з його зображенням
17:22
На Берегівщині 2 га земель повернуто у державну власність
16:54
/ 2
Керівниця Міносвіти Новосад зустрілася з освітянами Закарпаття
16:23
/ 3
"Туалетну" проблему у школах Закарпаття планується вирішити впродовж 3-ох років
16:19
На Хустщині повернуто громаді земельну ділянку, яку посадовці РДА протиправно передали у приватну власність
16:17
Майже 875 млн грн боргують закарпатці за спожитий газ
15:26
/ 1
В Ужгороді врочисто відзначили 28-у річницю Збройних сил України
13:21
Гуцульська овеча бриндзя отримала свідоцтво про реєстрацію географічного зазначення
12:39
З нагоди Дня волонтера у головній книгозбірні області працювала "жива бібліотека"
12:34
/ 9
На Закарпатті виявили 6 нелегальних АЗС
12:10
/ 1
На Закарпатті констатували потребу в активізації роботи місцевих відділів та відділень поліції у боротьбі з наркоторгівлею
10:46
Понад 4 млрд грн ЄСВ спрямували на соціальні потреби мешканці Закарпаття
10:22
70 світловідбивних жилетів отримали учні третьої школи в Ужгороді
10:16
Понад 2,5 тисячі пенсійних документів перевели в електронну форму на Закарпатті
10:13
Понад 240 тис грн щорічно надходитиме до сільських рад Закарпаття завдяки "листопадовим" земельним торгам
10:10
У Мукачеві для ще однієї дитини-сироти зможуть придбати житло
09:47
У Мукачеві шляхом інтернет-голосування визначатимуть, хто запалюватиме вогні центральної ялинки міста
» Всі новини