На Великоберезнянщині після 16-річної перерви відбувся українсько-польський День добросусідства (ФОТО)

Сьогодні, 15 вересня на території тимчасового переходу поза пунктом пропуску в районі 127-го прикордонного знаку поблизу с. Лубня Великоберезнянського району відбувся українсько-польський День добросусідства.

На Великоберезнянщині після 16-річної перерви відбувся українсько-польський День добросусідства (ФОТО)

І хоч зранку моросив густий осінній дощ, що переріс у зливу, яку відтак висушило лагідне сонце, та це не завадило зустрітись добрим сусідам, проаналізувати результати співпраці, оглянути презентацію соціально-економічного, культурно-туристичного потенціалу регіонів, обговорити їх перспективи.

То ж на мальовничому рубежі двох держав зійшлися керівники органів влади прикордонних регіонів двох держав, депутати, дипломати, бізнесмени, митці, представники прикордонної та митної служб, громадських організацій, які приязно вітали один одного,  бажали міцного здоров’я , миру в країнах та процвітання їх народам. Серед них, заступник Міністра інвестицій та розвитку Польщі Адам Гамрищак, голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль, маршалек Підкарпатського воєводства Владислав Ортиль, виконуючий повноваження голови Закарпатської обласної ради Петро Грицик, голова Сеймику Підкарпатського воєводства Єжи Ципруш, а також керівники Великоберезнянського району.

Посадовців запросили на імпровізовану сцену, де вони виступили з вітальними промовами.

Слова - вітання Владислава Ортиля звучали як запевняння добрих перспектив у партнерстві.

- Я тішуся, що через 12 років ми відродили добросусідство. Ми вчора важко працювали на міжнародній конференції під назвою «Карпатські дні добросусідства – зустріч на кордоні», яка відбулася у с. Лютовиська Підкарпатського воєводства, Польща, дискутували, радилися, як ефективніше налагодити співпрацю між нашими регіонами. На цій зустрічі були присутні парламентарії, міністри- люди, які можуть підтримати нашу співпрацю фінансово. У рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» є можливість спільно напрацьовувати проекти, вигравати гранти і готувати Україну до вступу у Євросоюз. Я працюю у Європейській комісії Регіонів в Брюсселі, то там, а також на всіх міжнародних конференціях кажу щиро: Україна повинна бути членом Євросоюзу, - виголосив поважний гість, додавши, що Закарпаття та Підкарпатське  воєводство у своїй назві мають один спільний корінь – Карпати, то запитував, як ми могли стільки не співпрацювати?

- За кілька хвилин ми підпишемо  Програму спільних дій між Закарпатською областю та Підкарпатським воєводством на 2019 рік , яка декларує і визначає наші завдання – разом сприяти соціально-економічному розвитку Закарпатської області та Підкарпатського воєводства, соціальному зближенню наших громад, - мовив Владислав Ортиль та побажав ідучим по цій дорозі наснаги й сил для реалізації всіх задумів і планів.

У виступах йшлося і про польські інвестиції в  економіку Закарпаття та чи не найбільше - про можливості співпраці в рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна». Неспроста. Так, у рамках 2 конкурсу  згаданої Програми відібрано декілька  проектів, партнерами в яких є організації (установи) Закарпатської області. Серед них - "Спільний захист людей та навколишнього середовища шляхом створення українсько-польської системи попередження надзвичайних ситуацій та відповідальності у Карпатському регіоні", "Покращення доступності до охорони здоров`я у містах Кросно і Ужгород", "Зменшення ризику епідемії туберкульозу на прикордонних територіях України і Польщі шляхом будівництва туберкульозної лікарні на 100 ліжок в Закарпатській області та впровадження інноваційних методів моніторингу, профілактики і лікування туберкульозу". У заходах цього останнього проекту - завершення будівництва туберкульозної лікарні на 100 ліжок у с. Нижня Апша Тячівського району; оснащення медичних центрів сучасним медичним обладнанням, витратних матеріалів та медикаментів; створення та впровадження пілотної моделі виявлення і лікування туберкульозу тощо.

Не менш цікавий проект "Світ Карпатських Розет – заходи для збереження культурної унікальності Карпат", партнером котрого є КП "Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва "Закарпаття" Закарпатської обласної ради". Його загальна мета - зберегти спадщину Карпат (традиції, ремесла, звичаї, музику, архітектуру) за допомогою конкретних цілей: розвиток транскордонного співробітництва в управлінні культурних та історичних ресурсів Карпат.

Є чималі напрацювання і в  духовній та освітній  сферах. Тому  й не дивно, що стільки теплих слів сусіди адресували один одному.

Та відповідно до програми заходу підписали офіційні документи про співпрацю, що й стало основним підсумком ділової і водночас теплої, щирої зустрічі.

Найперше - Програму спільних дій між Закарпатською  обласною державною адміністрацією (Україна) та Підкарпатським воєводством (Республіка Польща) на 2019 рік за участі Закарпатської обласної ради та Сеймику Підкарпатського воєводства. Його скріпили своїми підписами Геннадій Москаль – голова Закарпатської обласної державної адміністрації, Владислав Ортиль – маршалек Підкарпатського воєводства, Петро Грицик - в. п. голови Закарпатської обласної ради, Єжи Ципруш - голова Сеймику Підкарпатського воєводства.

Відбулося також підписання Грантового контракту про фінансування в  рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна» 2014-2020 великомасштабного інфраструктурного проекту «Зниження епідемії туберкульозу на прикордонних  територіях України і Польщі  шляхом будівництва туберкульозної лікарні на 100 ліжок у Закарпатській області та впровадження інноваційних методів моніторингу, профілактики і лікування  туберкульозу». Документ  завізували Адам Гамрищак - заступник Міністра інвестицій та розвитку Польщі та  Володимир Маркович - директор департаменту охорони здоров'я Закарпатської обласної державної адміністрації.

Відтак на сцену вийшли колективи художньої самодіяльності Великоберезнянського та інших районів Закарпаття і Підкарпатського воєводства, які своїми піснями і танцями ще довго звеселяли присутніх.

А в розташованих наметах представники самоврядних громад країв  частували гостей стравами закарпатської та польської кухні, показували вироби народних умільців, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі облради.

 

16 вересня 2018р.

Теги: добросусідство, Польща, Підкарпатське воєводство

Коментарі

Ужгородець 2018-09-16 / 16:42:06
Це дуже добре.Польща-наш щирий відданий помічник і друг...Треба далі так...

НОВИНИ: Соціо

08:50
Ужгородець ініціює ідею запровадження безкоштовного громадського транспорту в місті
08:04
Через загрозу повторного блокування на Рахівщині розпочали ямковий ремонт дороги Мукачево-Рогатин
07:29
З 19 сіл на Тячівщині вже третій тиждень не вивозять сміття (ВДЕО)
07:19
Масштабні навчання за участі британських військових стартували на Ужгородщині
21:35
/ 3
До Берегова прибув постамент майбутнього пам’ятника Ференцу Ракоці
17:37
Дні енергії триватимуть в Ужгороді відсьогодні й до 21 червня
17:30
В Ужгороді стартувала акція "Місто без поліетилену"
17:17
Експерт із Києва презентував під час скайпконференції для працівників мерії Ужгорода можливості геопорталу міста
16:31
/ 3
Слідчі чекають для показів власника Porsche, на якому 21-річна студентка скоїла серйозну ДТП в Ужгороді
16:13
/ 3
На Слов’янській набережній в Ужгороді позапланово обстежили вулично-шляхову мережу
15:44
19 червня в Ужгороді низка вулиць буде без води, ще кілька до них – із пониженим тиском
14:26
Через ремонтні роботи на перегонах тимчасово змінюється графік курсування кількох "закарпатських" електричок
12:31
Через ремонтні роботи із заміни газопроводу рух Капушанською в Ужгороді обмежений
12:02
/ 4
Діти закарпатських прикордонників відпочиватимуть у спеціальному дитячому таборі в угорській Ніредьгазі
11:57
Понад 180 тис грн щорічно надходитимуть у бюджети сільрад Закарпаття завдяки земельним торгам, проведеним у травні
09:44
В Ужгороді триває реформа сімейної медицини
07:01
На Свалявщині в рамках фестивалю "Поляна Сили" встановили рекорд України з одночасного підтягування
04:45
/ 6
У Великому Бичкові через бездоріжжя знову блокуватимуть дорогу державного значення
21:58
/ 15
На Луганщині двоє закарпатців після заробітків в Росії збирають гроші на дорогу до Мукачева
09:47
/ 4
Станом на вечір неділі Олександр Костюк, що постраждав у зіткненні з Porsche Cayenne, почав приходити до тями
12:12
Спека. Закарпатці долучаються до флешмобу #водутваринам
21:31
/ 6
В Ужгороді вірники РПЦ влаштували ходу з реплікою ікони з Афону
16:17
/ 1
ФОТОФАКТ. В Ужгороді навколо ліквідамбарів встановили чавунні решітки
15:45
/ 1
У Мукачеві чоловік, повернувшись із заробітків, звів рахунки з життям
15:41
На Закарпатті працює 4 400 лікарів та 9,5 тисяч медсестер та фельдшерів
» Всі новини