- Ігоре Володимировичу, боротьба з нелегальну міграцію є одним із актуальних напрямків роботи закарпатської міліції і, зокрема, вашої служби...
- Так, Закарпаття - край прикордонний, знаходиться на стику рубежів України і чотирьох сусідніх держав - Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини. Отож наша область вабить не тільки мігрантів, але й розмаїтий криміналітет чи не з усіх країн СНД. Всі ці "гості" з тих чи інших причин шукають можливості потай зробити дірку у кордоні і опинитися за його межами.
- Громадян яких країн найчастіше затримуєте?
- Переважно вихідців з країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, останнім часом "активізувалися" молдовани. Скажімо, у першому півріччі ц.р. міліцією нашої області було затримано 118 "нелегалів", у т.ч. 37 китайців, 24 пакистанців, 18 індійців, 15 молдован... Траплялися й афганці, палестинці, бангладешці, іранці і навіть французи.
- До речі, про молдован... Вони мають коротший шлях на Захід - через Румунію. Чому ж не користуються ним, а їдуть аж на Закарпаття?
- Через досить жорстке румунське міграційне законодавство. Тому молдовани, навіть знаючи мову, побоюються шукати удачі в Румунії.
- А, прибувши на Закарпаття, в яку країну мігранти прагнуть потрапити насамперед?
- У Соваччину, міграційне законодавство якої найбільш ліберальне: тут найвищі шанси затриматися, щоб потім зробити наступний ривок у Європу.
- Погодьтеся, Ігоре Володимировичу, Україна для нелегальних мігрантів - транзитна територія. Вони, як правило, не збираються затримуватися у нас. Їхня омріяна ціль - Західна Європа. То навіщо ми їх затримуємо, витрачаючи на це великі кошти, зусилля і нерви? Може, нехай би вони йшли собі на свій благословенний Захід...
- Але ж Україна має певні зобов'язання перед країнами Євросоюзу. Крім того, затримавши "нелегалів" і з'ясувавши, що вони прибули через Україну, сусіди все одно повертають їх нам: робіть з ними, що хочете. То краще вже затримати порушників кордону на самому початку. Інша справа - фінансова допомога, адже боротьба з нелегальною міграцією справді обходиться недешево: утримання небажаних гостей на час розслідування /а цей процес часом розтягується на півроку/, харчування, телефонні переговори, оплата перекладачів, залізничні та авіаквитки... Не кажу вже про інші складнощі, адже вітчизняне міграційне законодавство далеко не ідеальне.
- Що, власне, робить ваша служба, аби збити потік нелегальної міграції?
- Діємо згідно зі "Спільним планом додаткових комплексних заходів щодо протидії незаконній міграції на період до 2007 року", затвердженим у липні 2004 р. Особливу увагу приділяємо проведенню оперативно-профілактичних заходів у прикордонній смузі, налагодженню тісної взаємодії та обміну інформацією між галузевими службами УМВС, прикордонниками та УСБУ в Закарпатській області. Ці питання перебувають на постійному особистому контролі керівництва УМВС, щотижня розглядаються на оперативних нарадах.
- Кажуть, наплив "нелегалів" на Закарпаття цьогоріч дещо менший, ніж у попередні роки. Та все ж ознак пересихання мігрантських потоків не видно. Чим це пояснити?
- Мабуть, тим, що переправка "нелегалів" на Захід стала досить прибутковим бізнесом. За деякими даними, приміром, супровід пакистанця з його країни у Західну Європу коштує 7-10 тисяч доларів. Тут діють цілі канали, окремі ланки з вузькою спеціалізацією: одні "перекидають" мігрантів з Москви в Україну, інші доставляють їх на Закарпаття, треті переправляють через державний кордон... Звісно, і серед наших земляків знаходяться ласі до легкого заробітку, тим паче тепер, коли в окремих районах, особливо гірських, процвітає відчутне безробіття. От і знаходяться охочі прийняти "нелегалів" на квартиру, підшукати для них провідника через кордон... Не так давно під час планових заходів працівники міліції, УСБУ та прикордонники виявили у 74-річної жительки села Руські Комарівці Ужгородського району Марії Ф. групу нелегальних мігрантів з 15 чоловік: 10 пакистанців та 5 індусів. Всі були без належних документів.
Управління СБУ за матеріалами УБОЗ УМВС порушило кримінальну справу щодо ужгородця Фетулли С., який організував незаконне переправлення у Словаччину трьох громадян Російської Федерації /за винагороду 600 доларів/. "Тріо" було затримане під час спроби незаконного перетину державного кордону України. Кримінальну справу порушено і проти двох жителів села Демічево Ужгородського району, які на автомобілі "Ауді" перевозили чотирьох палестинців. "Нелегалів" і перевізників затримали одночасно.
- Де утримуються затримані нелегальні мігранти?
- Міліція власного закладу для них не має, тому донедавна поміщала "гостей" у приймальник-розподільник для бродяг та бомжів. Але прокуратура заборонила нам тримати іноземців у таких умовах, тому проблема розміщення затриманих міліцією громадян постала з новою гостротою. Дещо краща ситуація у прикодонників Мукачівського та Чопського загонів, які мають спеціальні пункти для мігрантів у селі Павшино Мукачівського району та Чопі. Правда, статус цих закладів досі не визначений, і прикордонникам доводиться ділитися з мігрантами своїм пайком...
-Ігоре Володимировичу, що, по-вашому, слід зробити, щоби якщо не перекрити канали незаконного переправлення непроханих "гостей" на Захід, то хоча б мінімізувати їх потік?
- Вочевидь, слід зробити більш жорстким вітчизняне міграційне законодавство. А то, буває, ми відправляємо затриману людину у Київ, в посольство його країни, а вона виходить з потяга у Львові і знову добирається до кордону. Мабуть, за повторні порушення варто б застосовувати суворіші заходи впливу, ніж ті, що чинні тепер. Доцільно, гадаю, укласти відповідну угоду з РФ, за якою мігрантів, які прибули до нас із Росії, повертати в Москву. Адже не секрет, що більшість їх потрапляє до нас саме з РФ. І, звісно, слід укріпити наші східні рубежі. А поліпшення економічної ситуації в Україні зменшило б "зайнятість" наших співвітчизників у каналах нелегального переправлення іноземців у Західну Європу.
Ярослав Ядловський, "Укрінформ"
04 серпня 2006р.
Теги: