Підсумковий семінар із підготовки Інтегрованого плану управління басейном Тиси відбувся в Ужгороді (ФОТО)

11 травня в Ужгороді відбувся підсумковий семінар, присвячений питанню розв’язання екологічних проблем української частини басейну річки Тиси.

Підсумковий семінар із підготовки Інтегрованого плану управління басейном Тиси відбувся в Ужгороді (ФОТО)

Це була фінальна з чотирьох зустрічей, на яких учасники мали змогу обговорити підготовку Інтегрованого плану управління басейном річки Тиси. 

Захід організували асоційований партнер проекту JOINTISZA в Україні – Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса (БУВР Тиса) в Закарпатській області та експерти проекту.

Зустріч розпочалася з виступу керівника БУВР Тиса Володимира Чіпака. На початку своєї презентації «Інтегроване управління водними ресурсами басейну р. Тиса» він розповів присутнім представникам регіональної та місцевої влади, бізнесу, екологам та представникам громад про структурні зміни, що відбуваються в управлінні водними ресурсами.

«Відповідно до вимог чинного законодавства управління водними ресурсами здійснюється за басейновим принципом. У Закарпатті є 5 міжрайонних управлінь, що працюють за басейновим принципом: це Ужгородське, Мукачівське, Берегівське, Тячівське та Виноградівське управління. Суббасейн Тиси належить до річкового басейну Дунаю. Тому саме проблеми суббасейну є основою в нашій діяльності. Далі розглядаються проблеми басейнового рівня й національного», – пояснив керівник БУВР Тиса.      

Під час свого виступу В.Чіпак виокремив головні проблеми річок басейну Тиси: паводки та посухи; засмічення русел сміттям; гідроморфологічні зміни; скидання забруднених вод; cуцільна вирубка лісів; забір води зі свердловин; забруднення нафтопродуктами; робота ГЕС у меженний період.

«Усі ці проблеми не можуть бути розв’язані лише зусиллями Державного агентства водних ресурсів. Ми підбили підсумки спілкування з місцевими громадами, головами сільрад. Попереду розробка програми, яка включатиме в себе план управління басейном річки Тиси. Головна мета – досягти доброго стану наших водних ресурсів. Для цього необхідно вносити зміни й до низки законів», – наголосив В. Чіпак. 

Також гальмує роботу БУВР Тиса недостатнє фінансування. Так, частка видатків зведеного бюджету Закарпаття на охорону довкілля, куди відносяться і кошти на охорону водних ресурсів, у 2017 році склала лише 0,02%. «Саме тому ми й бачимо існуючі проблеми зі станом річок – засмічення, забрудення річок, відсутність каналізаційно-очисних споруд у містах і селищах, недостатній протипаводковий захист, відсутність коштів на експлуатацію водогосподарських споруд. Маючи найбільш густу річкову систему в Україні, жителі міста Ужгорода наразі вимушені їздити за питною водою хорошої якості в інші населені пункти, навіть до інших районів», – зауважив начальник БУВР Тиса.

Начальник відділу використання водних ресурсів БУВР Тиса Едуард Осійський у межах семінару презентував Національний план управління басейном річки Тиса, що був підписаний ще 2012 року, та не мав тоді, на жаль, ні юридичної сили, ні фінансування заходів. Також Е. Осійский звернув увагу присутніх на закон від 4 жовтня 2016 р., яким встановлені норми щодо розробки й впровадження планів управління річковими басейнами. «Закарпатська область – єдина, де адміністративне й басейнове управління збігаються”, – підкреслив він. 

План управління басейном річки Тиси розроблятиметься Держводагентством спільно з Держгеонадрами, центральними та місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування та іншими зацікавленими сторонами. Тому дуже важливо, щоб до розробки Інтегрованого плану долучилися всі галузі, дотичні до водного господарства. 

Нагадаємо: проект JOINTISZA розпочався в січні 2017 року. В його рамках відбулися чотири семінари – в м. Ужгороді (басейн річки Уж), м. Мукачеві (басейн річки Латориці), м. Тячеві (басейн річки Тиси) – і підсумковий семінар в Ужгороді.

Експерт проекту JOINTISZA Ольга Денищик проаналізувала результати проекту з підготовки Інтегрованого плану управління басейном річки Тиси в Україні. Так, за весь період його реалізації 141 особа взяла участь у семінарах. З-поміж присутніх на зустрічах 96 учасників представили держустанови, 31 учасник – бізнес-структури. Представники більш ніж 40 організацій виявили бажання взяти участь в обговоренні оновленого Інтегрованого плану управління басейном р. Тиси.

«Жоден партнер проекту JOINTISZA з п’ти країн не доклав стільки зусиль із інформування та залучення зацікавлених сторін, як Басейнове управління р. Тиса. В листопаді 2018 року розпочнеться другий етап обговорень підготовленого проекту міжнародного плану», – підкреслила О. Денищик. 

У межах цього етапу обговорень зацікавлені сторони сформулювали низку пропозицій. Серед заходів, що сприятимуть розв’язанню екологічних проблем української частини басейну річки Тиси, названі: акумуляція паводкового стоку у верхів’ях річок, збереження та відновлення природних заплав річок, реконструкція та будівництво нових каналізаційно-очисних споруд, створення прибережних захисних смуг та ін.  Крім того, анкетування показало, що учасники особливо переймаються проблемами забруднення річок стічними водами та засмічення їхніх русел. «Присутні на семінарах відзначили передусім необхідність реконструювати та модернізувати каналізаційно-очисні споруди, створити систему збирання та утилізації сміття, розробити систему екоосвіти та інформування», – розповіла О. Денищик.

Державне агентство водних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса є бюджетною неприбутковою організацією і належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у галузі розвитку водного господарства і меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів – Державного агентства водних ресурсів України.

БУВР Тиси у межах своїх повноважень відповідно до законодавства забезпечує у межах басейну р. Тиси реалізацію державної політики у сфері управління, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, розвитку водного господарства, експлуатації водних об’єктів, гідротехнічних споруд, державних меліоративних систем, вирішує разом із органами виконавчої влади та іншими організаціями, установами, підприємствами питання забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами.

15 травня 2018р.

Теги: семінар, управління, басейн, Тиса

НОВИНИ: Соціо

17:53
В Ужгороді представникам ЄБРР представили напрацювання щодо термомодернізації будівель бюджетних закладів міста
16:56
Через високий рівень захворюваності на ГРВІ та кір на Тячівщині введено карантин
16:09
У 2018-му закарпатці задекларували майже 770 млн грн
16:08
Регіональний "децентралізаційний" форум проходить в Ужгороді
14:04
У Мукачеві за "круглим столом" підсумували цьогорічний фест "Червене вино"
12:52
У 2018 року на Закарпатті створили 18 закладів інклюзивної освіти
10:59
У Нацпарку "Синевир" на Закарпатті контролюють місця скупчення диких тварин, аби вберегти їх від браконьєрів
09:41
18 січня відбудеться чергова сесія Ужгородської міської ради
09:36
Упродовж 2018 року на Закарпатті 31 особа з числа дітей-сиріт отримала власну домівку
09:12
Закарпаття – лідер серед регіонів країни за кількістю хворих на аритмію серця
01:17
/ 13
У Берегові замість колись найсучаснішої школи буде угорський коледж
23:38
/ 10
Учора невідомий вдарив ножем ужгородця, потрібна кров
20:53
У Солотвині діти колядували українською, румунською та угорською мовами
18:01
В Ужгороді завершилися 2 публічні консультації щодо перейменування вулиць
17:58
Ще шестеро ужгородців із числа дітей-сиріт отримали власне житло
16:41
За підсумками минулого року в Ужгороді зафіксовано 438 випадків захворювання на кір
15:49
Закарпаття вже закупило більше половини "швидких" для сільських амбулаторій
12:52
/ 1
Комікс про супергероя, який захищає закарпатців від ворогів, створили ужгородські автори
12:24
У горах Закарпаття – лавинонебезпечно
11:48
Розклад руху приміського поїзда Коломия-Рахів зазнає тимчасових змін
11:29
Інклюзивні групи діятимуть ще в кількох садочках та в НВК Ужгорода
10:46
В Ужгороді розподілили субвенцію медзакладам за лікування мешканців Чопа
10:17
Підприємство, що спричинило забруднення нафтопродуктами на Перечинщині, добровільно відшкодувало понад 91 тис грн збитків
09:10
/ 3
В Ужгороді всю ніч працювала снігоприбиральна техніка
04:57
У пункті пропуску "Ужгород-Вишнє Нємецьке" відновили "провалену" реконструкцію
» Всі новини