Підсумковий семінар із підготовки Інтегрованого плану управління басейном Тиси відбувся в Ужгороді (ФОТО)

11 травня в Ужгороді відбувся підсумковий семінар, присвячений питанню розв’язання екологічних проблем української частини басейну річки Тиси.

Підсумковий семінар із підготовки Інтегрованого плану управління басейном Тиси відбувся в Ужгороді (ФОТО)

Це була фінальна з чотирьох зустрічей, на яких учасники мали змогу обговорити підготовку Інтегрованого плану управління басейном річки Тиси. 

Захід організували асоційований партнер проекту JOINTISZA в Україні – Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса (БУВР Тиса) в Закарпатській області та експерти проекту.

Зустріч розпочалася з виступу керівника БУВР Тиса Володимира Чіпака. На початку своєї презентації «Інтегроване управління водними ресурсами басейну р. Тиса» він розповів присутнім представникам регіональної та місцевої влади, бізнесу, екологам та представникам громад про структурні зміни, що відбуваються в управлінні водними ресурсами.

«Відповідно до вимог чинного законодавства управління водними ресурсами здійснюється за басейновим принципом. У Закарпатті є 5 міжрайонних управлінь, що працюють за басейновим принципом: це Ужгородське, Мукачівське, Берегівське, Тячівське та Виноградівське управління. Суббасейн Тиси належить до річкового басейну Дунаю. Тому саме проблеми суббасейну є основою в нашій діяльності. Далі розглядаються проблеми басейнового рівня й національного», – пояснив керівник БУВР Тиса.      

Під час свого виступу В.Чіпак виокремив головні проблеми річок басейну Тиси: паводки та посухи; засмічення русел сміттям; гідроморфологічні зміни; скидання забруднених вод; cуцільна вирубка лісів; забір води зі свердловин; забруднення нафтопродуктами; робота ГЕС у меженний період.

«Усі ці проблеми не можуть бути розв’язані лише зусиллями Державного агентства водних ресурсів. Ми підбили підсумки спілкування з місцевими громадами, головами сільрад. Попереду розробка програми, яка включатиме в себе план управління басейном річки Тиси. Головна мета – досягти доброго стану наших водних ресурсів. Для цього необхідно вносити зміни й до низки законів», – наголосив В. Чіпак. 

Також гальмує роботу БУВР Тиса недостатнє фінансування. Так, частка видатків зведеного бюджету Закарпаття на охорону довкілля, куди відносяться і кошти на охорону водних ресурсів, у 2017 році склала лише 0,02%. «Саме тому ми й бачимо існуючі проблеми зі станом річок – засмічення, забрудення річок, відсутність каналізаційно-очисних споруд у містах і селищах, недостатній протипаводковий захист, відсутність коштів на експлуатацію водогосподарських споруд. Маючи найбільш густу річкову систему в Україні, жителі міста Ужгорода наразі вимушені їздити за питною водою хорошої якості в інші населені пункти, навіть до інших районів», – зауважив начальник БУВР Тиса.

Начальник відділу використання водних ресурсів БУВР Тиса Едуард Осійський у межах семінару презентував Національний план управління басейном річки Тиса, що був підписаний ще 2012 року, та не мав тоді, на жаль, ні юридичної сили, ні фінансування заходів. Також Е. Осійский звернув увагу присутніх на закон від 4 жовтня 2016 р., яким встановлені норми щодо розробки й впровадження планів управління річковими басейнами. «Закарпатська область – єдина, де адміністративне й басейнове управління збігаються”, – підкреслив він. 

План управління басейном річки Тиси розроблятиметься Держводагентством спільно з Держгеонадрами, центральними та місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування та іншими зацікавленими сторонами. Тому дуже важливо, щоб до розробки Інтегрованого плану долучилися всі галузі, дотичні до водного господарства. 

Нагадаємо: проект JOINTISZA розпочався в січні 2017 року. В його рамках відбулися чотири семінари – в м. Ужгороді (басейн річки Уж), м. Мукачеві (басейн річки Латориці), м. Тячеві (басейн річки Тиси) – і підсумковий семінар в Ужгороді.

Експерт проекту JOINTISZA Ольга Денищик проаналізувала результати проекту з підготовки Інтегрованого плану управління басейном річки Тиси в Україні. Так, за весь період його реалізації 141 особа взяла участь у семінарах. З-поміж присутніх на зустрічах 96 учасників представили держустанови, 31 учасник – бізнес-структури. Представники більш ніж 40 організацій виявили бажання взяти участь в обговоренні оновленого Інтегрованого плану управління басейном р. Тиси.

«Жоден партнер проекту JOINTISZA з п’ти країн не доклав стільки зусиль із інформування та залучення зацікавлених сторін, як Басейнове управління р. Тиса. В листопаді 2018 року розпочнеться другий етап обговорень підготовленого проекту міжнародного плану», – підкреслила О. Денищик. 

У межах цього етапу обговорень зацікавлені сторони сформулювали низку пропозицій. Серед заходів, що сприятимуть розв’язанню екологічних проблем української частини басейну річки Тиси, названі: акумуляція паводкового стоку у верхів’ях річок, збереження та відновлення природних заплав річок, реконструкція та будівництво нових каналізаційно-очисних споруд, створення прибережних захисних смуг та ін.  Крім того, анкетування показало, що учасники особливо переймаються проблемами забруднення річок стічними водами та засмічення їхніх русел. «Присутні на семінарах відзначили передусім необхідність реконструювати та модернізувати каналізаційно-очисні споруди, створити систему збирання та утилізації сміття, розробити систему екоосвіти та інформування», – розповіла О. Денищик.

Державне агентство водних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса є бюджетною неприбутковою організацією і належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у галузі розвитку водного господарства і меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів – Державного агентства водних ресурсів України.

БУВР Тиси у межах своїх повноважень відповідно до законодавства забезпечує у межах басейну р. Тиси реалізацію державної політики у сфері управління, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, розвитку водного господарства, експлуатації водних об’єктів, гідротехнічних споруд, державних меліоративних систем, вирішує разом із органами виконавчої влади та іншими організаціями, установами, підприємствами питання забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами.

15 травня 2018р.

Теги: семінар, управління, басейн, Тиса

НОВИНИ: Соціо

14:05
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
23:52
/ 28
"Я бізнес робила з митницею та прокуратурою": мама екскерівника Закарпатської МСЕК Веклинця про майно сина
20:49
/ 13
У позашляховику, що вночі в лісі біля Великої Угольки перекинувся в урвище, загинув настоятель тамтешнього скиту УПЦ МП Артемій (Пацкан)
» Всі новини