Сьогодні, 4 квітня, у стінах ректорату УжНУ відбувся «круглий стіл» щодо проекту будівництва вітрової електростанції потужністю 120 МВт на гірському хребті полонини Боржава під назвою «Вплив вітрових електрогенеруючих станцій на сталий розвиток гірських регіонів Закарпаття». Запрошували на цей ніби статусний захід по телефону – жодних офіційних запрошень з назвою заходу, іменами організаторів та програмою. Тож наразі важко зрозуміти, який статус має цей «круглий стіл» – офіційного зібрання, чи кишенькового «збіговиська». Організаторами заходу виступили ГО «Інститут регіонального природокористування», ГР при Закарпатській ОДА та географічний факультет УжНУ.
Однак, суть події навіть не в цьому. Усім, хто стежить за інформацією, яка стосується проекту будівництва ВЕС на полонині Боржава, відомо, що вже кілька місяців точиться гостра дискусія довкола питання, де саме потрібно розмістити вітряки, – НА полонині Боржава, чи ПІД полониною Боржава. Питання, чи потрібна нам вітроенергетика – навіть не обговорюється.
Як тільки інвестор прийме рішення «опустити» вітряки з полонини вниз і розпочне шукати для цього придатні місця, всі опоненти проекту одразу стануть його прихильниками. Тож виглядає досить дивним сьогоднішнє намагання представника інвестора ТОВ «Атлас Воловець Енерджі» Святослава Жмуцького у своїй презентації змістити акценти дискусії саме на те, що на Закарпатті є противники розвитку вітроенергетики. Але найбільше здивував той факт, що метою «круглого столу» не була жива та гостра дискусія, якої дуже потребують проект і сам інвестор.
На заході були присутні представники Воловецького та Свалявського районів, які активно підтримують проект, бо розраховують на надходження в бюджет від оренди землі під вітряки. Були на заході і представники організаторів - Громадської ради при Закарпатській ОДА та географічного факультету УжНУ.
Однак, на «круглий стіл» не було запрошено жодного опонента: ні представників біологічного факультету УжНУ, який має власну позицію, яка є публічною і не потішить ТОВ «Атлас Воловець Енерджі», ні представників кафедри туризму географічного факультету, які є також зацікавленою стороною і мають своє бачення розвитку туризму на Боржавських полонинах, ні представники 5-ти клубів пішого та велосипедного туризму, які відкрито виступають проти будівництва техногенних споруд, які спотворять ландшафт та автентичність диких гір, за якими іде турист в гори.
Не були присутніми на «круглому столі» представники ні Міжгірської РДА, ні Міжгірської райради, ні органу місцевого самоврядування Міжгірщини, які з самого початку виступили проти цього проекту через конфлікт інтересів енергетики та сталих видів туризму. Тобто, гострих дискусій та конструктивного діалогу на користь проекту заздалегідь не передбачалося. Гадаємо, що це був хибний крок не на користь інвестора.
Попри те «круглий стіл» завершився власне нічим. Представники Громадської ради при Закарпатській ОДА виявилися не такими одностайними у своїх схвальних оцінках і деякі виступаючі підтримали позицію науковців, експертів-екологів та туристичної спільноти, яка вважає, що будувати вітряки на полонині Боржава недоцільно. Резолюцію не було ні виголошено, ні прийнято.
Чекаємо, як ця подія буде висвітлена у пресі, журналісти якої все фотографували та вели відеозйомку.