На Закарпатті влада радилася, як внести в закарпатське село культуру і духовність

Не хлібом єдиним живе людина. Цю істину зазвичай згадуємо, коли йдеться про духовне життя, світ культури та уподобань сучасника. Адже цей аспект життя суспільства нарівні з економічним і фінансовим був і залишається життєво важливим. У Соціальних ініціативах Президента України питанням соціально-культурної сфери у сільській місцевості надано особливо важливого значення.

Про те, якими шляхами сприяти вирішенню найгостріших проблем закарпатського села, зокрема, в галузі культури, духовності йшлося під час робочої зустрічі голови обласної ради Михайла Кічковського із групою відомих, авторитетних у краї працівників культури і освіти. Серед них: начальник управління культури ОДА, заслужений працівник культури України Юрій Глеба, заступник начальника управління освіти і науки ОДА Марія Павлюк, голова обкому профспілки працівників культури, заслужений працівник культури України Наталія Товтин, директор Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Людмила Григаш, директор обласної бібліотеки для юнацтва Валентина Чіка та ряд інших досвідчених працівників цих галузей.

Зважаючи на те, що 2007 рік в Україні був проголошений роком Книги і книга завжди є основою духовного життя, джерелом знань, вихователем і наставником молоді, провідна тема визначилася навколо ситуації, що склалася у бібліотечній галузі. Тим більше, що навіть за умов сучасного технічного прогресу, електронним засобам масової інформації не замінити живого спілкування з книгою. А забезпечити його, це спілкування може бібліотека, особливо у гірській місцевості. А тим часом у багатьох населених пунктах, особливо гірських районів, сільські бібліотеки взагалі закрито. У ряді сіл, селищ, ці вогнища культури ледь жевріють. Продовжується принцип залишкового фінансування діяльності закладів культури. Типовими стали кричущі факти, коли з відома органів місцевого самоврядування приміщення сільських, селищних бібліотек переобладнано під бари, кав’ярні і т.п.

У жвавій, емоційній дискусії було висловлено низку пропозицій щодо відродження культури на селі. Мова йшла про можливості налагодження взаємодії шкільних і державних бібліотек, удосконалення шляхів матеріальної підтримки бібліотек у селі з боку органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Особливо гострою є проблема поновлення книжкового фонду, передплата на періодичні видання.

Слушними були думки про запровадження у загальноосвітніх школах уроків книги, відновлення виїзних днів сільських бібліотек у присілках, участь бібліотечних закладів у правовому всеобучі населення, книгорозповсюдженні тощо.

Якщо ряд питань, на думку учасників зустрічі, можна вирішити безпосередньо на місці, то багато проблем, які, зокрема, стосуються оплати праці бібліотечних працівників, фінансування бібліотечної справи потребують підтримки на державному рівні. Спільною була думка часників зустрічі про те, що назрілим є необхідність розробки і прийняття на сесії обласної ради відповідної програми з питань удосконалення і активізації роботи бібліотек, поліпшення їх фінансування. У зв’язку з цим прийнято рішення за участю працівників культури, освіти, депутатів обласної та місцевих рад детально вивчити ситуацію щодо становища державних та шкільних бібліотек у гірських районах і надати узагальнені матеріали та пропозиції до проекту названої програми на розгляд профільної депутатської комісії обласної ради.

Підсумовуючи зустріч, Михайло Кічковський подякував її учасникам за висловлені ними думки і наголосив, що питання розвитку культури, духовності для обласної ради - одне з пріоритетних . Адже наші прагнення до європейської інтеграції повинні підтверджуватися, насамперед, високою культурою населення, збереженням і примноженням нинішнім поколінням тих духовних цінностей, традицій, якими наш край славився, вшановувався, як в Україні, так і у Європі й цілому світі.

Прес-служба Закарпатської обласної ради
24 січня 2008р.

Теги:

Коментарі

сорри 2008-01-24 / 10:39:00
Не зрозуміло, як "заслужений діяч русинської культури" може працювати керівником управління культури української державної установи? Хай іде популяризатором русинство у русинську недільну школу. І в цій якості має право виступати по телевізору, скільки влізе.

май русин 2008-01-24 / 09:29:00
То тот Глеба, што адика по телевізорові розказовав, ош які шіковні русини и які паскунні украинці?

НОВИНИ: Соціо

16:57
В Ужгороді тривають Дні Енергії
16:30
В Ужгороді обговорили звіти про стратегічну екологічну оцінку до детальних планів територій та "містобудівних" проектів
15:18
За порушення під час здійснення діяльності Брустурянський лісгосп оштрафували на понад 300 тис грн
14:21
"Євробляхи", залишені закарпатцями у Словаччині, утилізують на металобрухт
14:17
Закарпатська ОДА має першочергово подати на розгляд облради проект Перспективного плану формування територій громад
13:55
В Ужгороді освятили престол церкви, основний камінь якої освячував єпископ Маргітич
13:44
/ 1
На Закарпатті неподалік кордону вночі затримали 6 азійців-нелегалів
13:29
Олена Алб із Глибокого Потоку, що на Тячівщині відзначила 102-й ювілей
13:01
В Ужгороді правоохоронців навчали особливостям виборчого законодавства
12:12
На Тячівщині повернуто у комунальну власність землі, що незаконно вибули на підставі підробленого державного акту
11:26
На Закарпатті з початку року виявлено крадіжок газу на понад 5 млн грн
11:13
Закарпаття потрапило до п'ятірки областей, де "хронічно" переплачують на закупівлях
10:49
У Мукачеві облаштовують 45 переходів для людей з обмеженими можливостями
10:28
Більшість шкіл Ужгорода – без охорони, сигналізації та відеонагляду: тематичну програму призупинили через брак грошей
10:15
Майже 90% пенсіонерів Закарпаття з 1 липня отримуватимуть підвищену пенсію
10:11
На Закарпатті незабаром пацієнтам-"сердечникам" зможуть ставити діагноз одразу у "швидкій"
10:06
В Ужгороді студентів навчали інформаційній гігієні виборця
10:00
Із початку року у Мукачеві на лікування пацієнтів витрачено понад 13 млн грн
09:46
Етнофестиваль косарів у Велятині на Хустщині цьогоріч зібрав близько 20 учасників
09:29
Сьогодні суд розгляне справу щодо будівництва мініГЕС на Шопурці у Великому Бичкові на Рахівщині
18:11
В Ужгороді під час візиту генконсула Чехії обговорили питання відновлення військового цвинтаря на Шахті
17:59
/ 9
В Ужгороді відхилили пропозицію щодо перейменування вулиці іменем українофоба
16:10
/ 1
У рейтингу університетів "ТОП-200 Україна" 2019 року УжНУ посів 35 сходинку
13:06
На Закарпатті додатково передадуть під праліси майже 17 тис га
11:25
Новий диспетчерський пункт водоконалу працюватиме у Мукачеві
» Всі новини