На Закарпатті влада радилася, як внести в закарпатське село культуру і духовність

Не хлібом єдиним живе людина. Цю істину зазвичай згадуємо, коли йдеться про духовне життя, світ культури та уподобань сучасника. Адже цей аспект життя суспільства нарівні з економічним і фінансовим був і залишається життєво важливим. У Соціальних ініціативах Президента України питанням соціально-культурної сфери у сільській місцевості надано особливо важливого значення.

Про те, якими шляхами сприяти вирішенню найгостріших проблем закарпатського села, зокрема, в галузі культури, духовності йшлося під час робочої зустрічі голови обласної ради Михайла Кічковського із групою відомих, авторитетних у краї працівників культури і освіти. Серед них: начальник управління культури ОДА, заслужений працівник культури України Юрій Глеба, заступник начальника управління освіти і науки ОДА Марія Павлюк, голова обкому профспілки працівників культури, заслужений працівник культури України Наталія Товтин, директор Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Людмила Григаш, директор обласної бібліотеки для юнацтва Валентина Чіка та ряд інших досвідчених працівників цих галузей.

Зважаючи на те, що 2007 рік в Україні був проголошений роком Книги і книга завжди є основою духовного життя, джерелом знань, вихователем і наставником молоді, провідна тема визначилася навколо ситуації, що склалася у бібліотечній галузі. Тим більше, що навіть за умов сучасного технічного прогресу, електронним засобам масової інформації не замінити живого спілкування з книгою. А забезпечити його, це спілкування може бібліотека, особливо у гірській місцевості. А тим часом у багатьох населених пунктах, особливо гірських районів, сільські бібліотеки взагалі закрито. У ряді сіл, селищ, ці вогнища культури ледь жевріють. Продовжується принцип залишкового фінансування діяльності закладів культури. Типовими стали кричущі факти, коли з відома органів місцевого самоврядування приміщення сільських, селищних бібліотек переобладнано під бари, кав’ярні і т.п.

У жвавій, емоційній дискусії було висловлено низку пропозицій щодо відродження культури на селі. Мова йшла про можливості налагодження взаємодії шкільних і державних бібліотек, удосконалення шляхів матеріальної підтримки бібліотек у селі з боку органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Особливо гострою є проблема поновлення книжкового фонду, передплата на періодичні видання.

Слушними були думки про запровадження у загальноосвітніх школах уроків книги, відновлення виїзних днів сільських бібліотек у присілках, участь бібліотечних закладів у правовому всеобучі населення, книгорозповсюдженні тощо.

Якщо ряд питань, на думку учасників зустрічі, можна вирішити безпосередньо на місці, то багато проблем, які, зокрема, стосуються оплати праці бібліотечних працівників, фінансування бібліотечної справи потребують підтримки на державному рівні. Спільною була думка часників зустрічі про те, що назрілим є необхідність розробки і прийняття на сесії обласної ради відповідної програми з питань удосконалення і активізації роботи бібліотек, поліпшення їх фінансування. У зв’язку з цим прийнято рішення за участю працівників культури, освіти, депутатів обласної та місцевих рад детально вивчити ситуацію щодо становища державних та шкільних бібліотек у гірських районах і надати узагальнені матеріали та пропозиції до проекту названої програми на розгляд профільної депутатської комісії обласної ради.

Підсумовуючи зустріч, Михайло Кічковський подякував її учасникам за висловлені ними думки і наголосив, що питання розвитку культури, духовності для обласної ради - одне з пріоритетних . Адже наші прагнення до європейської інтеграції повинні підтверджуватися, насамперед, високою культурою населення, збереженням і примноженням нинішнім поколінням тих духовних цінностей, традицій, якими наш край славився, вшановувався, як в Україні, так і у Європі й цілому світі.

Прес-служба Закарпатської обласної ради
24 січня 2008р.

Теги:

Коментарі

сорри 2008-01-24 / 10:39:00
Не зрозуміло, як "заслужений діяч русинської культури" може працювати керівником управління культури української державної установи? Хай іде популяризатором русинство у русинську недільну школу. І в цій якості має право виступати по телевізору, скільки влізе.

май русин 2008-01-24 / 09:29:00
То тот Глеба, што адика по телевізорові розказовав, ош які шіковні русини и які паскунні украинці?

НОВИНИ: Соціо

17:00
Законопроєкт про криміналізацію контрабанди завершать за кілька тижнів – Нефьодов
16:33
В Ужгороді відбувся мітинг-реквієм зі вшануванням військовослужбовців, що захищали Дебальцівський плацдарм
16:16
/ 1
Частину валідаторів у комунальних автобусах Ужгорода можуть тимчасово вимкнути
14:30
Закарпатський хірург, військовий медик Олександр Данилюк упорядкував книгу спогадів про бої за Дебальцеве
14:19
/ 1
В Ужгороді презентують видання відомих дослідників
13:21
/ 1
У річницю Дебальцевської битви в Мукачеві вшанували пам'ять полеглих героїв
12:27
Проєкт Стратегії розвитку Мукачівської ОТГ до 2027 року схвалили на виконкомі
12:23
У Мукачеві передбачили 2 млн грн на рік на лікування містян в інституті ім. Амосова
11:34
У Мукачеві демонтують 106 об’єктів зовнішньої реклами
11:08
В Ужгороді презентували майстерню друку слоганів і гасел за участі угорської мисткині
11:03
/ 2
Закарпатські школи мають можливість долучитися до проєкту з вивчення інфо-медійної грамотності
11:01
Ужгородській міській дитячій лікарні передали два кардіографи, придбані під час акції "Серце до серця"
10:53
В обласній бібліотеці в Ужгороді відбудеться вечір пам’яті "Небесне Сотне, Ви тепер святі…"
09:25
Із 10 лютого у Мукачеві діють нові тарифи на водопостачання та водовідведення
02:23
В Ужгороді розслідують можливі розтрати бюджету при ремонті площі Петефі
01:25
/ 1
У Берегові "перевлаштовують" під військову частину територію колишнього ЛТП
00:48
/ 1
Закарпатці з закритою формою туберкульозу лікуватимуться у сімейних лікарів
00:37
/ 2
Уряд виділив 1 млрд 342 млн грн на ремонт державних доріг на Закарпатті у 2020 році
23:15
Судді Ужгородського міськрайсуду обрали заступником голови Бедя
19:53
/ 1
Детальний план території ужгородської "Кірпічки" обговорили на громадських слуханнях
19:22
20 лютого в Ужгороді відбудеться громадське вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні
17:16
Суттєве потепління йде на Закарпаття
16:10
/ 2
У Видричці на Рахівщині запрацювала місцева пожежна команда
13:24
Упродовж тижня на Закарпатті на гострі респіраторні інфекції захворіло 7 610 осіб
11:40
/ 2
Дикі лісові коти облюбували Чорну гору на Виноградівщині
» Всі новини