На Закарпатті влада радилася, як внести в закарпатське село культуру і духовність

Не хлібом єдиним живе людина. Цю істину зазвичай згадуємо, коли йдеться про духовне життя, світ культури та уподобань сучасника. Адже цей аспект життя суспільства нарівні з економічним і фінансовим був і залишається життєво важливим. У Соціальних ініціативах Президента України питанням соціально-культурної сфери у сільській місцевості надано особливо важливого значення.

Про те, якими шляхами сприяти вирішенню найгостріших проблем закарпатського села, зокрема, в галузі культури, духовності йшлося під час робочої зустрічі голови обласної ради Михайла Кічковського із групою відомих, авторитетних у краї працівників культури і освіти. Серед них: начальник управління культури ОДА, заслужений працівник культури України Юрій Глеба, заступник начальника управління освіти і науки ОДА Марія Павлюк, голова обкому профспілки працівників культури, заслужений працівник культури України Наталія Товтин, директор Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України Людмила Григаш, директор обласної бібліотеки для юнацтва Валентина Чіка та ряд інших досвідчених працівників цих галузей.

Зважаючи на те, що 2007 рік в Україні був проголошений роком Книги і книга завжди є основою духовного життя, джерелом знань, вихователем і наставником молоді, провідна тема визначилася навколо ситуації, що склалася у бібліотечній галузі. Тим більше, що навіть за умов сучасного технічного прогресу, електронним засобам масової інформації не замінити живого спілкування з книгою. А забезпечити його, це спілкування може бібліотека, особливо у гірській місцевості. А тим часом у багатьох населених пунктах, особливо гірських районів, сільські бібліотеки взагалі закрито. У ряді сіл, селищ, ці вогнища культури ледь жевріють. Продовжується принцип залишкового фінансування діяльності закладів культури. Типовими стали кричущі факти, коли з відома органів місцевого самоврядування приміщення сільських, селищних бібліотек переобладнано під бари, кав’ярні і т.п.

У жвавій, емоційній дискусії було висловлено низку пропозицій щодо відродження культури на селі. Мова йшла про можливості налагодження взаємодії шкільних і державних бібліотек, удосконалення шляхів матеріальної підтримки бібліотек у селі з боку органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Особливо гострою є проблема поновлення книжкового фонду, передплата на періодичні видання.

Слушними були думки про запровадження у загальноосвітніх школах уроків книги, відновлення виїзних днів сільських бібліотек у присілках, участь бібліотечних закладів у правовому всеобучі населення, книгорозповсюдженні тощо.

Якщо ряд питань, на думку учасників зустрічі, можна вирішити безпосередньо на місці, то багато проблем, які, зокрема, стосуються оплати праці бібліотечних працівників, фінансування бібліотечної справи потребують підтримки на державному рівні. Спільною була думка часників зустрічі про те, що назрілим є необхідність розробки і прийняття на сесії обласної ради відповідної програми з питань удосконалення і активізації роботи бібліотек, поліпшення їх фінансування. У зв’язку з цим прийнято рішення за участю працівників культури, освіти, депутатів обласної та місцевих рад детально вивчити ситуацію щодо становища державних та шкільних бібліотек у гірських районах і надати узагальнені матеріали та пропозиції до проекту названої програми на розгляд профільної депутатської комісії обласної ради.

Підсумовуючи зустріч, Михайло Кічковський подякував її учасникам за висловлені ними думки і наголосив, що питання розвитку культури, духовності для обласної ради - одне з пріоритетних . Адже наші прагнення до європейської інтеграції повинні підтверджуватися, насамперед, високою культурою населення, збереженням і примноженням нинішнім поколінням тих духовних цінностей, традицій, якими наш край славився, вшановувався, як в Україні, так і у Європі й цілому світі.

Прес-служба Закарпатської обласної ради
24 січня 2008р.

Теги:

Коментарі

сорри 2008-01-24 / 10:39:00
Не зрозуміло, як "заслужений діяч русинської культури" може працювати керівником управління культури української державної установи? Хай іде популяризатором русинство у русинську недільну школу. І в цій якості має право виступати по телевізору, скільки влізе.

май русин 2008-01-24 / 09:29:00
То тот Глеба, што адика по телевізорові розказовав, ош які шіковні русини и які паскунні украинці?

НОВИНИ: Соціо

02:50
Греко-католики за Карпатським хребтом. Коли чекати на возз’єднання українців з українцями?
00:45
ФОТОФАКТ. Нова фотозона "Я люблю Ужгород" – антивандальна і перебуває під цілодобовим відеоспостереженням
14:12
/ 1
В Ужгороді відбувся Всеукраїнський патріотичний забіг "Шаную воїнів, біжу за Героїв України"
14:07
/ 5
Головним лісівником Закарпаття став Віктор Яковець
09:32
За минулу добу на Закарпатті підтверджено 90 випадків COVID-19, четверо хворих померло
09:10
Акція "Всі ми трішки діти" відбулася в Ужгороді
04:37
/ 3
На Закарпатті будуватимуть "олімпійський" курорт і дорогу на Драгобрат
03:05
/ 1
Перші пасажирські рейси з аеропорту "Ужгород" плануються на початку листопада
02:27
/ 9
В Ужгороді Зеленський вручив ордени, присвоєні ієрархам МГКЄ і РПЦ в Україні
00:26
/ 1
Windrose дозволили 7 разів на тиждень літати з Києва в Ужгород (ДОКУМЕНТ)
18:04
Суд у Львові продовжить розгляд справи по скасуванню висновку щодо будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві
17:18
/ 3
Понад 37 тисяч закарпатців отримали більшу пенсію з 1 вересня – в середньому на 41 грн
17:03
/ 3
Зеленський на Закарпатті: Україна комплексно вирішуватиме проблему автомобільних черг на прикордонних пунктах пропуску
15:07
/ 6
Уряд затвердив будівництво нового летовища на Закарпатті – міністр інфраструктури
14:37
Зеленський оглянув реконструкцію Берегівської центральної районної лікарні
14:36
Зеленський, перебуваючи на Закарпатті, запровадив День виноградаря та винороба
14:14
/ 1
В Ужгороді на зустрічі з послом Чехії в Україні та генконсулом Чехії обговорили реконструкцію військового цвинтаря на Шахті
11:52
За 8 місяців на Закарпатті послугами пасажирського транспорту скористалися 13,7 млн пасажирів
10:34
/ 11
Найпотужніший на кордоні зі Словаччиною митний пост "Ужгород" розбудують і введуть в експлуатацію до кінця 2021 року
10:23
Понад 3600 шлюбів зареєстрували на Закарпатті протягом 8 місяців
10:03
Потенціал лабораторій УжНУ у власних наукових студіях зможуть використовувати учні Ужгородської спецшколи-інтернату
09:36
/ 1
До ТОП-200 шкіл України увійшов один освітній заклад із Закарпаття – класична гімназія в Ужгороді
03:19
/ 2
Зеленський поставив завдання включити реконструкцію ПП "Ужгород – Вишнє Нємецьке" до "Великого будівництва"
16:35
"Путівник у світ шрифту Брайля" презентували в Ужгороді
13:48
Черговий проект "Норвегія-Україна" урочисто відкрили в обласному центрі Закарпаття
» Всі новини