Про закарпатські праліси та їх включення до об'єктів Всесвітньої природної спадщини розповіли в Ужгороді

Десять років тому, у рамках міжнародної програми та за фінансової підтримки Уряду Нідерландів, фахівці на основі дослідження лісових екосистем у Карпатському біосферному заповіднику встановили, що тут зростають праліси площею понад 60 тисяч гектарів.

Праліси – це лісові екосистеми, які розвиваються під впливом лише природних стихій та явищ, пройшли повний цикл розвитку без будь-якого втручання людини, структури яких визначаються виключно чинниками природного середовища. За активної роботи словацьких та українських науковців у 2007 році «Букові праліси Карпат» включено до переліку об'єктів Всесвітньої природної спадщини. Про це під час брифінгу в прес-центрі Закарпатської ОДА розповів директор департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Сергій Рішко.

Протягом останніх десяти років площа цього об’єкту значно розширилася. Зокрема, до нього додали нові кластери із Німеччини, Поділля, відтак він охоплює дванадцять країн: Україну, Словаччину, Німеччину, Албанію, Австрію, Бельгію, Болгарію, Хорватію, Іспанію, Італію, Румунію, Словенію. До складу цього транскордонного об'єкта нині входять закарпатські лісові масиви Чорногора, Уголька - Широкий Луг, Свидовець, Мараморош, Кузій - Трибушани, Стужиця - Ужок, а також Синевир - Дарвайка, Синевир - Квасовець, Синевир - Стримба, Синевир - Вільшани, Зачарований Край - Іршава та Зачарований Край - Великий Діл. Загальна площа об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Незаймані букові ліси в Карпатах та інших регіонах Європи" становить більше 346 тисяч гектарів.

«У Європі, за винятком Карпат, Балкан і європейської частини Росії, праліси на сьогодні практично зникли. Значна площа зберігається в українських Карпатах, зокрема  на Закарпатті. Вік дерев на території пралісів 400-500 років, їхня висота сягає до 45 метрів. Усі ці території вимагають додаткового захисту, оскільки їх неможливо відтворити.  Включення їх до Списку ЮНЕСКО дає надію на збереження цих унікальних лісових ділянок, оскільки так вони отримують високий охоронний статус», - каже С. Рішко.

Цьогоріч в Україні на законодавчому рівні посилили відповідальність за порушення вимог охорони природних лісів, пралісів. Законом, зокрема, заборонені всі види рубок, будівництво, прокладка шляхів, випас худоби та проїзд транспортних засобів.  Також внесено зміни до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за незаконну рубку дерев або чагарників у лісах та заповідниках. Згідно із законом, тепер незаконна рубка дерев в пралісах карається штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Як запевнив С. Рішко, дослідження Карпатських пралісів і старовікових лісів Українських Карпат тривають. За їх результатами очікується збільшення площ, які перейдуть під захист національних парків.

09 листопада 2017р.

Теги: праліси, спадщина

НОВИНИ: Соціо

18:19
Закарпаття прийняло ще одну родину з прифронтового регіону Фото новина
17:11
Майже 17 тисяч осіб перетнули кордон пішки через КПП «Ужгород – Вишнє Нємецьке» Фото новина
16:25
Прикордонники зірвали спробу незаконного перетину кордону на Закарпатті Фото новина
12:14
На Закарпатті перед залізничними переїздами встановлюють знаки «Стоп» через відключення світлофорів
11:04
На війні з рф поліг захисник із Нижнього Солотвина на Ужгородщині Олексій Романенко Фото новина
10:06
/ 1
У Мукачеві щодня о 9:00 зупинятимуть транспорт для хвилини мовчання
08:44
Коли вимикатимуть світло на Закарпатті 17 лютого
18:13
/ 3
Столітній ювілей відсвяткувала педагогиня з Ужгорода Фото новина
16:21
У селі Люта на Великоберезнянщині попрощалися із захисником Юрієм Галаговцем Фото новина
15:30
У горах Рахівщини заблукала туристка зі Львова Фото новина
15:12
Скеля Чур, язичницьке капище й аура пралісів – Карстовий міст у Карпатах Фото новина
13:01
/ 2
Рятувальники на Драгобраті допомогли туристам, які заблукали під час спуску Фото новина
12:22
На Ужгородщині нетверезий водій наїхав на 65-річну жінку Фото новина
16:50
/ 2
У Глибокому на Ужгородщині попрощаються з полеглим на війні Олександром Топорницьким Фото новина
09:25
/ 2
На кордоні з Румунією фотопастки зафіксували рись Фото новина
15:08
Подорож на Драгобрат: екоосвітня програма у високогір’ї Карпат Фото новина
13:13
/ 3
У селі Ботфалва на Ужгородщині попрощаються з полеглим на війні з росією Миколою Колбасом Фото новина
23:23
Стартував фестиваль "Ужгородська палачінта" Відео новина
22:53
В Ужгороді попрощалися із Сергієм Жганичем, що поліг ще в жовтні 24-го Фото новина
15:42
/ 5
Закарпатські прикордонники викрили серію підроблених «Зелених карт» Фото новина
14:33
У Мукачеві волонтери зустріли родину з Краматорська, яка постраждала від обстрілу Фото новина
13:11
/ 2
Берег Закарпатського Моря – ландшафтний заказник Фото новина
12:45
На Закарпатті рятувальники розшукали в лісі знесиленого чоловіка, який заблукав через туман Фото новина
11:22
У Тячеві попрощалися з полеглим Героєм Павлом Гриньком, який майже два роки вважався зниклим безвісти Фото новина
09:05
Графік відключень електроенергії на Закарпатті 13 лютого
» Всі новини