Звільнені лідери кримськотатарського народу заявляють, що приїхали додому.
Про це на прес-конференції в аеропорту "Бориспіль" заявив заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.
"Перше бажання за всі ці роки – це було приїхати до Києва ... Ми другий день чекали, коли повернемося додому, я маю на увазі в Київ. Зараз ми на своїй землі, і я бачу всі ці обличчя. Ми дуже скучили. Ми тут, ми вдома ", - сказав Чийгоз в ефірі "112 Україна".
Разом з тим він додав, що не вважає своє звільнення справжнім звільненням.
"Я не можу порівнювати це зі звільненням. Звільнення – це свобода, це те, за що ми боролися, а не свобода окремо взятих особистостей, це свобода моєї батьківщини, моєї землі, мого народу, моєї країни", - сказав Чийгоз.
За його словами, він бачив злість людей, які вели його на літак, коли він ще не знав, куди його будуть везти.
"Я зрозумів, чому вони зляться – бажання є, але їм не дадуть нас розірвати. Це звільнення – це символізм. Наш народ відчув, що за спиною є сила, що нас не кинуть, що нашу країну і мою батьківщину не дадуть порвати, що український народ, він зможе постояти за свою незалежність", - сказав Чийгоз.
У свою чергу заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров заявив, що наступним завданням є повернення територіальної цілісності України.
"Услід за звільненням окремих людей відбудеться деокупація Криму і відновлення територіальної цілісності України. Адже завдання мінімум в цьому і полягає – відновлення територіальної цілісності України. Вся наша боротьба відбувається навколо цього", - сказав Умеров.
Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв пояснив, чому Росія все ж погодилась звільнити Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, і зробила це через Туреччину.
Про це він розповів на прес-конференції в аеропорту "Бориспіль" у п'ятницю.
На питання журналістів, що могло змусити Росію відпустити заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу, Джемілєв відповів:
"Дуже великий тягар провини на Російської Федерації. Вони зараз, мабуть, хочуть якимось чином пом'якшити ставлення світової громадськості".
За його словами, тепер російські дипломати спробують використовувати цей аргумент, щоб просити Захід про зняття з РФ санкцій.
Також лідер кримських татар пояснив, що видавали політв'язнів Туреччини тому, що президент цієї країни Реджеп Тайіп Ердоган ще підтримує відносини з російським лідером Володимиром Путіним.
"У світі не так багато залишилося президентів, які водять дружбу з Путіним. Ердоган ще підтримує з ним якісь стосунки", - зазначив Джемілєв.
Він розповів також, що 6 жовтня, перед тим як Ердоган мав зустрічатися з Путіним, турецька діаспора кримських татар звернулася до нього з проханням на зустрічі з президентом РФ поставити питання про звільнення керівників кримського меджлісу.
"А кримськотатарська діаспора становить 7-8% населення Туреччини. З нею Ердоган не рахуватися не міг", - підкреслив Джемілєв.
Крім того, за його словами, коли турецький лідер приїжджав до України, він називав кримських татар рідним народом і обіцяв робити все можливе для його блага.
"Він (Ердоган - ред.) чітко на зустрічі з Путіним поставив умову звільнити Умерова та Чийгоза", - повідомив Джемілєв.
Також, розповів він, у 2015 році турецька правозахисна група провела моніторинг ситуації в Криму і зробила неприємні для Росії висновки. Результати дослідження "лягли на стіл" Ердогана, а той пред'явив їх Путіну.
"Ердоган має дуже об'єктивну інформацію про те, що відбувається в окупованому Криму і, я думаю, він буде продовжувати надавати нам допомогу як у деокупації, так і у звільненні політв'язнів", - резюмував Джемілєв.