На Закарпатті незрячий монах будує монастир

На високiй горi села Грушеве, що у Тячівському районі Закарпаття, стоїть церковка. Бiля неї – вiйськовий намет. У храмi дещо незвичний для людського ока iнтер’єр. Окрiм iкон та церковної атрибутики, у кутi церкви стоять... акуратно застеленi лiжка, а пiд стiнами храму – газова плита. У церквi живе троє монахiв. Ченцi вiдбудовують заснований у X столiттi i знищений 300 рокiв тому Свято-Михайлiвський монастир...

Незрячий монах Пімен
Незрячий монах Пімен

Дзвони з кисневих балонів

“Бам-м, бам...” – глухо вдаряється в безмежний простiр. “Дзiн-н-ь...” – плаче, наче дитя, i заливається щасливим смiхом. Аж мороз поза шкiрою вiд того дивовижного передзвону. А старий монах Стратонiк все б’є i б’є звичайнiсiньким молотком у ряд дзвонiв.

– I в Румунiї чують наш дзвiн, – монах Стратонiк, за церковним саном – архiмандрит, киває головою на село попiд горою.

Поселення сусiдньої з Україною держави, що межує тут, на Закарпаттi, з гори видно, як на долонi.


– Я спецiально веселу мелодiю вибиваю, щоб людей не злякати. Ще подумають – бiда. Гарнi у нас дзвони? – усмiхається старий монах.

Хоча монастир ще тiльки будують, але дзвони вже є. I переробленi вони з... кисневих балонiв.

– Це не з розкошiв, а вiд бiди. Такий дзвiн кожна церква чи монастир можуть зробити. Бо ж купити справжнього не всi спроможнi. Дорого. Для таких дзвонiв потрiбнi балони не газовi, а кисневi, котрi використовують у медицинi й при зварювальних роботах. Щоб кожен мав свою мелодiю, балони потрiбно нарiзати рiзної довжини. Ось цей, довгий – глухий i басовитий, а найменшенький – чуєте? Як пташка заливається, – знову виривається з-пiд твердої руки монаха i торкається серця дивна мелодiя чудернацьких дзвонiв.

Вiд церкви до нас прямує стрункий чоловiк в чорному. Ступає обережно, наче боїться спiткнутися об тишу гiрського краю. Це 23-рiчний монах Пiмен. До постригу його звали Сергiєм. Пiмен незрячий. Йде на звуки дзвона. Несе менi гостинцi – печиво та сiк. Ще один з ченцiв – iєромонах Венекдит, йому 24, поїхав до Хуста. Ось i всi мешканцi церковки на горi.

– І ви збудуєте монастир? – виривається у мене запитання. Будiвельники ж нiкудишнi: один старий, другий незрячий.

– Збудуємо! З Божою ласкою все вирiшиться. Ми лише смертнi, – усмiхається Пiмен. – Ось тут (викидає руку у вiчну для нього нiч – авт.) – i буде монастир. Вiн матиме вісім келiй. Чотири монахи житимуть на першому, а чотири – на другому поверсi. Трiшки нижче викопаємо колодязь. Вже й маємо круги для нього. I церкву нашу плануємо зробити бiльшою. Куполи золотi поставимо. Гарно тут буде, – задумався молодий монах. Повертає незрячий погляд в бік хреста при дорозi. На цьому мiсцi археологи вiднайшли фундамент церкви i 24 людські скелети. То були останки монахiв. Їх костi були бiлi-бiлi...

Вiйськовий намет, як i лiжка, плиту та iнше кухонне начиння, монахам на новому мiсцi подарували їхні прихожани. Трапезна у цих будiвельникiв, як i все тут, дивна: стiл пiд вiдкритим небом прикритий лише дахом з брезенту.

Перша книга російською – у Грушевому?

– У X столiттi на цьому мiсцi стояв Свято-Михайлiвський монастир. Тут жило понад 500 монахiв. Монастир напряму пiдпорядковувався Константинополю. Монахи мали свою друкарня. Сьогоднi багато науковцiв стверджують, що перша книга росiйською “Апостол” була надрукована саме на цьому мiсцi, де ми з вами стоїмо – у Свято-Михайлiвському Грушiвському монастирi, – розповідає Пiмен, який вивчає iсторiю свого краю за спецiальними комп’ютерними програмами для незрячих і навчається у богословськiй академiї.

Отець Стратонiк кличе скуштувати його “марципанiв”. На висушенi в духовцi шматочки злiтаються оси й мiсцева дiтвора. Вже звикли, що монахи їх частують смачненьким. Чернець тiшиться, що я нiяк не вiдгадаю, з чого виготовленi його “марципани”? Виявляється: зi шкірок кавуна.

– Це Пiмен так акуратно шматочки нарiзав. Вiн у нас майстер на всi руки. Прибирає, готує їсти, в’яже вервечки. Бог послав менi гарних помiчникiв, i люди тут добрi живуть. Збудуємо монастир, – тiшиться старий монах. Для нього це вже друга вiдбудова. Для молодих ченцiв-будiвельникiв – перша.

– Гроші просимо у бiдних i багатих. Із собою нічого не заберуть. Ми помремо, а монастир стоятиме, – каже Пiмен і журиться, що iнформацiї про знищений у 1775 роцi Свято-Михайлiвський монастир мало. По крупинцi збирають.

До ченців приїжджають багато людей. Одні пропонують свою допомогу у побудові монастиря, інші просять допомоги. Щодня схиляються монахи в одвічній молитві. Вимолюють у Бога прощення за чужі гріхи, біди і хвороби. Моляться за живих і мертвих.

Свiтлана Мартинець, Закарпатська область
03 січня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини