В Ужгороді знову не визначилися з кращим проектом пам'ятника Голодомору, новий конкурс триватиме до вересня (ВІДЕО)

Сьогодні в атріумі будівлі Закарпатської облдержадміністрації та облради відбулася друга публічна презентація робіт учасників відкритого конкурсу на найкращий проект пам’ятника жертвам Голодомору 1932-1933 років.

В Ужгороді знову не визначилися з кращим проектом пам'ятника Голодомору, новий конкурс триватиме до вересня (ВІДЕО)

Оголосили конкурс на початку квітня з оприлюдненням умов у офіційних ЗМІ краю. Протягом  майже півтора місяця всі охочі професійні скульптори могли надати пропозиції щодо вигляду майбутнього пам’ятника. Зрештою, такою нагодою скористалися троє авторів, імена яких задля об’єктивної оцінки проектів донині не розголошувалися. Та зараз, по завершенні конкурсу, стало відомо: це – Василь Заляско (Львів), Богдан Корж (Ужгород) та Іван Дем’ян (Хуст), котрий надав для конкурсу два проекти. 

Перше знайомство з проектами учасників конкурсу відбулося 25 травня під час публічної презентації в атріумі. Тоді члени журі, вказавши на переваги та недоліки кожної з робіт, дали авторам місяць на доопрацювання. Нині ж проекти представили повторно. 

Журі працювало в такому складі: голова Закарпатської обласної організації Національної спілки архітекторів України Владислав Ганзел, член Національної спілки архітекторів України, заслужений художник України Степан Шолтес, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки художників України, народний художник України Борис Кузьма, голова секції скульптури Закарпатської обласної організації Національної спілки художників України Василь Олашин, голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України Василь Густі, заступник Ужгородського міського голови Олександр Білак – під головуванням начальника управління культури облдержадміністрації Вікторії Фролової. 

Окрім того, конкурсну комісію склали: головний спеціаліст управління культури облдержадміністрації Томаш Сопко, провідний фахівець методичного кабінету при управлінні культури облдержадміністрації Владислава Рішко та начальник управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради Олег Боршовський.  

Після огляду робіт відбулося обговорення, у результаті якого фахівці дійшли до висновку: попри поодинокі художні знахідки, все ж жоден із учасників не впорався із завданням конкурсу в цілому. 

Згідно з умовами, авторам належало відобразити важливу історичну подію в житті України засобами монументальної пластики на високому художньому рівні та з урахуванням особливостей навколишнього середовища, зокрема, масштабів, простору, ландшафту й архітектурного ансамблю на місці встановлення майбутнього пам'ятника – пл.Народна, 2 (біля будівлі медичного факультету УжНУ). 

Більшість зауважень стосувалися саме невдалого вписання пам’ятного знаку в архітектурний контекст: окремі роботи, на думку фахівців, були б занадто громіздкими й візуально обтяжували б площу Народну, деяким – забракло "оглядовості", можливості споглядати пам’ятник із різних сторін (а це зумовлено його розташуванням). Вимагають доопрацювання і пропозиції щодо облагородження власне скверу, в якому плановано встановити пам’ятник. Що ж до змісту і стилістики – члени журі піддали критиці як сюжетну перевантаженість композицій, так і більш лаконічні образи, в яких, однак, не простежується чіткий зв'язок із темою Голодомору.

Відтак, відкритій конкурс на найкращий ескізний проект пам’ятника жертвам Голодомору 1932-1933 років одноголосно визнано таким, що відбувся, проте не визначив переможців. За рішенням журі, зусилля учасників конкурсу винагородять заохочувальними преміями в розмірі 3 тисяч гривень. 

Натомість, конкурс днями оголосять заново. Цього разу на розробку проектів автори матимуть удвічі більше часу – майже три місяці. (Про початок і умови конкурсу буде повідомлено додатково).  

"Тема – занадто серйозна, та й пам’ятник, віриться, встановлять не на дні, а на століття, тож легковажити – неприпустимо. Відповідно, конкурс триватиме, допоки не з’явиться гідний проект", – резюмували в журі, повідомляють в Управлінні культури Закарпатської ОДА.

30 червня 2017р.

Теги: пам'ятник, Голодомор, конкурс

Коментарі

Вуву 01.07.2017 / 20:07:05
Відома скульптор ... Лариса Курилас (американка укрвйінського походження)... Яка є автором пам'ятнику голодомору у Вашингтоні ... Теж напевно могла б взяти участь в цьому проекті ... Але ж до нейі потрібно звернутись ... Що ніяк напевно не входить план місцевого "междусобойчика".

Іван 01.07.2017 / 08:49:05
Богдан Корж - безперечно, талановитий скульптор! Бажаємо успіху!

Вуву 01.07.2017 / 04:46:58
Власне в тому і вся "сіль"... Щоб памятник органічно вписався в навколишє середовище оточуючих будинків, і разом з тим мав свою чітко окреслену архітектоніку.
Було б добре щоб про цей конкурс були поінформовані ...в Празі, Братиславі, в Бужапешті ... Щоб наші сусіди теж долучилися до цього проекту. Можливо при цьому знайдуться якісь новітні тенденційі у формі вираження тематики цього памятника.

Мартін 30.06.2017 / 22:40:28
Місце для памятника вибране вкрай невдало! Тому і не буде там ніякий проект недобрий. Треба танцювати від цього

Вкву 30.06.2017 / 18:13:08
На 4-й фотографійі памятник який вже можна встановити на привокзалній площі як символ для зустрічаючих і провожаючих . простий лаконічний за змістом і формою ... Але до голодомору ... немає ніякого відношення.

Вуву 30.06.2017 / 17:23:28
Борис Кузьма ... сказав правильно , що рамятник має для всіх нас і прийдешніх поколінь ... А тому у справі вибору проекту квапитись непотрібно. Бо цей памятник якнайкраще ( с художньойі точки зору) , так і так і в тому символізмі який він повинен відображати (свойми елементами) ... Повинен створювати максимально довершену композиційію ...
Тим більше ... що цей памятник повинен знахожитись в самому центрі міста.

НОВИНИ: Соціо

05:18
/ 2
Грінпіс в Україні підтримав екологічний рух по захисту Руни та право громадян захищати її без "пресингу"
04:37
Роберт "Мадяр" Бровді розпочав виконання обов'язків командувача Сил безпілотних систем
02:44
Інформацію про те, що угорська армія йшла маршем у бік Закарпаття в лютому 2022 року, оприлюднив я, – генерал-майор запасу СБУ Ягун
02:11
На ремонт вокзалу у Чопі витратять, як на армію FPV-дронів
01:28
/ 1
У четвер в Мукачеві попрощаються з померлим військовослужбовцем Анатолієм Гунченком Фото новина
23:50
/ 1
Внаслідок сьогоднішнього обміну полоненими додому повернуться троє закарпатців Відео новина
23:23
З початку року за результатами перевірок закарпатських аудиторів скасували тендери на 15 млн грн і розірвали договори на 28,08 млн грн
19:30
/ 6
Ігноруючи військових та екоактивістів, Тур'є-Реметівська сільрада "миттєво" "легалізувала" самовільно захоплену "Вітропарками" землю на Руні Фото новинаВідео новина
14:54
/ 2
Рахівську міськраду через суд зобов'язали завершити державну реєстрацію на акушерсько-гінекологічний корпус райлікарні
22:19
/ 3
У вівторок Тур’є-Реметівська сільрада спробує "легалізувати" самовільно захоплену "Вітропарками" землю – екоспільнота
17:17
/ 4
Журналістка-розслідувачка із Закарпаття Олена Мудра заявила про дискредитаційну кампанію в медіа щодо неї – ІМІ
03:43
/ 2
На Закарпатті відбувся ІІ обласний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура") 2025
21:00
/ 10
Русинське загострення, або Краматорський вітер в голові у Жаливи
23:48
На Сумщині поліг Іван Андрухович із Лазещини на Рахівщині Фото новина
20:33
/ 1
Війна: цьогоріч до місцевих бюджетів Закарпаття надійшло туристичного збору на 32,7% більше, ніж торік
03:17
/ 2
Розвідник "Азіат"
20:26
/ 1
Від травм, отриманих у боях з окупантами, у лікарні помер Степан Куруц з Ракоша на Хустщині Фото новина
20:03
/ 1
На Харківщині поліг Михайло Мучичка з Ґоронди на Мукачівщині
19:35
/ 1
На війні з росією поліг Віталій Рішко з Дубового Фото новина
16:12
/ 13
За наслідками зустрічей в прокуратурі екоактивісти констатують бездіяльність правоохоронців щодо "вітрякового" злочину на полонині Руна Фото новинаВідео новина
22:15
/ 20
Зеленський призначив закарпатця Роберта Бровді командувачем Сил безпілотних систем
17:48
/ 1
У Петрівці Чопської громади у п'ятницю попрощаються з полеглим на Донеччині Святославом Рубішем Фото новина
16:23
У Верхньому Водяному на Рахівщині згоріла каплиця (РОЗШИРЕНО) Фото новина
12:00
Відкрито реєстрацію на перше заняття екоклубу в Ясінях на Рахівщині
19:50
Реєстрація на літні освітньо-природничі табори для дітей в Ужгороді
» Всі новини