Закарпатська обласна рада переживає почуття Верховної ради початку 90-х: депутати обирають прапор гірського краю

На останню сесію 27 грудня 2007-го депутати Закарпатської обласної ради залишили собі політичну родзинку – питання про затвердження прапора області, яка залишилася єдиною в Україні, що не має власного стягу. Із поданих 50-и варіантів на розгляд депутатів запропоновано два ідейно-протилежні варіанти: синьо-жовтий, розділений білим хрестом із зображенням герба з ведмедем – авторства Закарпатського художнього інституту та триколірний – синьо-біло-червоний із гербом краю – теж з ведмедем – поданий Народною Радою Русинов Закарпаття.

За тиждень до сесії групи, що представляють два різні варіанти особливо активізувались. Спочатку із журналістами зустрілися «синьо-біло-червоні», у відповідь наступного дня провели прес-конференцію «синьо-жовті».


Синій, білий, червоний, – наші традиційні кольори, – русини


Депутат обласної ради Євген Жупан, який входить до експертної групи, каже, що Народна Рада Русинов Закарпаття макет прапора подала першою і єдиною. Тому термін конкурсу продовжили. У результаті надійшло 50 проектів, з яких вибрали два. «За синьо-жовтий стяг колективу Художнього інституту проголосувала більшість експертів, але серед них багато антирусинів», – вважає депутат і підкреслює, що декілька областей України мають прапор у червоно-біло-синіх тонах. Це, зокрема, Крим: «Нам не треба «пришивати» проросійськість. Чому не кажуть, що ми французи? Це ж кольори не лише Росії, а й Франції, і багатьох інших держав».


Варіант, запропонований Закарпатським художнім інститутом, Євген Жупан вважає «глумлінням над духовністю і над християнством, адже не можна розпинати ведмедя, хрест має бути або сам, або ж на ньому може бути зображено розіп’ятого Ісуса».


Русини аргументують свою позицію тим, що їхній варіант якнайкраще задовольняє бажання багатьох нацменшин краю: «Синій, білий, червоний – наші традиційні кольори, що зустрічаються у символіці представників усіх народів, які живуть в області: росіян, угорців, словаків, чехів, вірменів та інших»,– пояснює член Всесвітнього союзу русинів Михайло Алмашій і додає, що «історично на Закарпатті переважав червоний, а не синьо-жовтий колір, який натомість прийшов з Австрії».


За синьо-жовтим прапором двісті, а то і більше років, – УжНУ


Своєю чергою представники Закарпатського художнього інституту категорично проти того, щоб прапор національних меншин, про яких говорять їхні опоненти став прапором більшості, якою за останнім переписом є українці. Павло Федака, заступник директора Закарпатського краєзнавчого музею стверджує, що синьо-жовта барва у прапорництві Закарпаття згадується з 1709 року. «Це і кольори прапора першої хвилі еміграції русинів до Америки. 1919 року з’їзд русинів пройшов також під синьо-жовтою фаною, – каже Павло Федака. – З 18 століття до 20-х років 20 століття узагалі не було іншого прапора на Закарпатті, окрім синьо-жовтого. Навіть кахлі XVII століття Невицького замку мають синьо-жовте забарвлення. За російський триколор голосувало двоє з експертної групи, бо вони були й авторами. У 20-ті роки на Закарпатті справді був поширений прапор російського царизму, який прийняли русофільські організації як прапор загальноруської єдності. Він був занесений російськими емігрантами на Закарпаття. Русинський прапор – синьо-жовтий. Цей факт підкріплений багатьма доказами».


Олег Сліпецький, викладач допоміжних історичних дисциплін УжНУ, зокрема, науки про прапори пояснює, що за проектом-переможцем як мінімум двісті, а то й більше років. А прапору, представленому Народною Радою Русинов Закарпаття півтора десятиліття: «Вживання російського триколору у 20-30 роках ми не можемо відносити до часу, протягом якого вживався представлений цією організацією прапор». Історик закликає громадськість придивитись до неповторності «синьо-жовтого» варіанту прапора і каже, що нічого схожого серед прапорів інших областей та й країн не знайти.


Проректор Закарпатського художнього інституту Михайло Приймич пояснює, чим керувалась творча група інституту, працюючи над власним проектом: «Перше, це історичність кольору, який є найдавніший, по-друге, врахування принципів геральдики, і, по-третє, естетичний вигляд. Щодо використання герба на хресті, про яке закидають опоненти, то таке використання часто зустрічається. Зокрема на колишньому прапорі Ірландії, чи на одному із стягів Фінляндії».


У «синьо-жовтому» прапорі є всі об’єднуючі чинники, переконаний Михайло Приймич. Науковець посилається на часи Карпатської України, коли був прийнятий синьо-жовтий прапор: «Це єдиний прапор, на який спромоглася громадськість Закарпаття, прийнятий політичною волею».


Голосування буде заангажованим?


У понеділок, 24 грудня, в Ужгороді відбулося розширене засідання президії Закарпатської обласної ради за участі членів конкурсної експертної групи з розгляду проектів прапора Закарпатської області та представників громадськості під головуванням голови облради Михайла Кічковського. Розглядався порядок денний та регламент роботи пленарного засідання четвергової (27 грудня) сесії обласної ради з основним питанням «Про прапор Закарпатської області».


Те, що за «синьо-жовтий» варіант виступає ініціативна група депутатів, включаючи самого голову облради, хвилює групу «триколора». Депутат-русин Євген Жупан переконаний, що через це голосування буде досить заангажованим і несправжнім. «Закарпатська влада підтримала проект синьо-жовтого прапора, щоб плюнути русинам в обличчя», – переконаний депутат.


Тим часом інтернет-громадськість визначає власні уподобання, голосуючи на сайті Закарпатської облради. 36% осіб – за макет першого стягу (трикольору), за другий варіант (синьо-жовтий) – 59%. Жоден варіант не підтримує 20%.

ЗІК
22 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини