Втім, як зазначають біологи, із отруйних — на Закарпатті зустрічається лише гадюка, і то не на рівнинній місцевості. Фахівці кажуть: вужів розвелося чимало через спекотну погоду та тому, що на полях поблизу берегів побільшало мишей. Окрім гризунів, вужі харчуються жабами і рибою.
– Федір КУРТЯК, завідувач кафедри зоології УжНУ:
На території Закарпаття є всього 5 видів змій, також зустрічається вид безногих ящірок – це веретільниця. Є два також види вужів – звичайний і водяний. Звичайний – він чорний, має класичні чорні чи білі вушка, так звані. Вуж водяний мешкає у наших річках – Уж, Латориця, Ріка, Тиса – він живиться рибою. Має сірий колір, із світлими і сірими ромбиками, чим часто нагадує гадюку. Але він ніякої небезпеки не становить. Ще у 50-60-х роках гадюки фіксувалися аж до Руських Комарівців, на території Закарпатської рівнини, гадюки раніше фіксувалися у межах лісу на Шахті. У нас час ніякі дослідження не підтвердили цього – і ніколи останнім часом в межах Ужгорода не зустрічали гадюку.
Лікарі зазначають: якщо раптом сталося, що змія все ж вкусила вас, перш за все необхідно зберігати спокій. Надати першу медичну допомогу та викликати бригаду медиків. Уже в лікарні спеціалісти спланують подальше лікування, та, у разі потреби, введуть спеціалізовану вакцину.
Надія СМЕРЕКА, старший лікар Ужгородської станції екстреної медичної допомоги:
– Потерпілому обов’язково треба дати стабільне положення, щоб він не рухався. Треба поставити асептичну пов’язку на рану. Серед населення є думка, що вище укусу потрібно накласти джут. Але цього робити не варто, оскільки може бути омертвіння тканин, наступити некроз. Поставити асептичну пов’язку, далі давати багато пити, якщо є можливість – поставити холод на ранку. Є ще метод відсмоктування отрути із рани, але це може бути здорова людина, у якої немає ранок у слизовій рота. Звичайно, і якнайшвидше доставити хворого до лікарні. В ідеалі потрібно вводити в першу чергу полівалентну противозміїїну сироватку.
Сироватки від укусів змій у невеликій кількості є у закарпатських медзакладах, зокрема у стаціонарних реанімаційних відділеннях. Втім, проблема з дефіцитом таких вакцин є в усій Україні. Як зазначають спеціалісти, мінімальна аптечна вартість такого препарату – 10 тис. грн.