Ростислав Федів: Виконані на Закарпатті захисні роботи мають убезпечити населення від можливих паводків

Державне підприємство "Об'єднана дирекція будівництва водогосподарських об'єктів Закарпатської області" на передодні нового року констатує успішне виконання річної виробничої програми. Всі виділені на цей рік кошти тут освоїли за декаду до закінчення року.

- Цьогоріч ми здали в експлуатацію близько 29 кілометрів дамб, понад 10 кілометрів берегоукріплень, 10 штук гідротехнічних споруд тощо,- сказав кореспонденту УКРІНФОРМу директор згаданого державного підприємства Ростислав ФЕДІВ. - Виконано роботи на 25 об'єктах, які мають захистити населення області від нових можливих катастрофічних паводків. На цей рік нам було виділено 70,9 мільйона гривень, усі ці кошти освоєно достроково. У 2008-му можемо зробити й більше, оскільки маємо всю проектну документацію, необхідні ресурсно-технічні можливості.


Торік, нагадує Ростислав Федів, була уточнена Програма комплексного протипаводкового захисту в басейні річки Тиса на 2006-2015 роки, яка передбачає виконання робіт на 2,4 млрд. гривень. Згаданим документом намічено також створення єдиного протипаводкового комплексу та прогнозування повеней і зон затоплення, оперативне сповіщення водогосподарського комплексу басейну р.Тиса про загрозу виникнення та проходження паводків, а головне - активне управління паводковим стоком шляхом здійснення організаційних та інженерних заходів на водозбірній площі, чого досі не було у жодній з протипаводкових програм по Закарпатській області. Чи не тому й збитки від попередніх катастрофічних паводків були такі відчутні? Тільки повінь 1998 року завдала області шкоду більш як на 800 мільйонів гривень. А ще ж був паводок 2001 року.


Принципово нові рішення Програми схвалили країни - учасниці Водного форуму. Реалізація передбачених Програмою протипаводкових заходів до 2015 року забезпечить захист від великої води 500 населених пунктів гірського краю, 2600 виробничих об'єктів та 200 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.


Отож згаданою уточненою Програмою передбачено профінансувати нас у наступному році в обсязі 204,3 млн. гривень, а в проекті бюджету закладено всього близько 81 млн. гривень. Ми апелюємо до всіх: дайте нам більше - ми готові освоїти. Зрештою, область чекає від нас цього. Правда, не все ще втрачено. Сподіваємось, що новий уряд допрацює проект бюджету, та й Держводгосп України заступиться за нас...


А поки що ми підбиваємо підсумки зробленого у 2007 році, аналізуємо упущення, виявляємо невикористані резерви. Не приховуватиму, ми задоволені: все, що намічали, виконали. Серед об'єктів, якими можемо пишатися, - і лівобережна та правобережна дамби р.Боржава поблизу села Вари Берегівського району. Протяжність ділянки їхньої реконструкції - близько 16 кілометрів. Ці дамби побудовані ще у 50-х роках минулого столітття і служать для захисту 8 населених пунктів, де проживають понад 10 тисяч людей. У випадку прориву правобережної дамби можливе затоплення й населених пунктів на території Угорщини. Упродовж останніх двох років на обох об'єктах виконано роботи на 18,5 млн. гривень, здано вже понад 5 кілометрів цих дамб.


Крім того, тут передбачено спорудження польдера місткістю в 45 млн. кубометрів води, який відчутно збиватиме паводкову силу Тиси. Роботи почнуться у 2009 році. Загалом же на Закарпатті буде збудовано 24 такі польдери та 42 ємності для акумулювання води /біля витоків річок/.


Чималий обсяг робіт силами нашої дирекції, продовжує Ростислав Федів, виконано і біля Мукачева, Рахова, Тячева, а також населених пунктів Колочава, Великий Бичків, Тересва, Ганичі, Бедевля... Тривають роботи і на 18-кілометровій дамбі біля Чопа. Захистити цей стратегічний залізничний вузол, який по праву вважають "західними воротами" країни, - справа нашої честі. Цей об'єкт був поділений на 6 пускових комплексів. Чотири вже здано, а проекти двох, що залишилися, дещо підкорегуємо і здамо у наступному році.


Стабільне фінансування позитивно позначається на різних напрямах господарювання. Влітку часто працюємо у 2-3 зміни. У робітників суттєво зросла зарплата, оновлено автопарк, закуплено косарки для викошування трави на схилах дамб. Відчуваємо велику підтримку - ні, не просто велику, а дуже велику підтримку з боку обласної влади да Держводгоспу України, інших інституцій. При потребі ОДА збирає голів РДА та сільрад, щоб роз'яснити ту чи іншу ситуацію і посприяти нам у роботі. І це зрозуміло: всі гроші, отримані нашими організаціями у вигляді прибутку, залишаються в області.


Крім того, восени 2006-го хід виконання Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні річки Тиса на 2002-2015 роки розглядався на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також на розширеному спільному засіданні колегій Міністерства охорони навколишнього природного середовища та Закарпатської обласної держадміністрації.


Звичайно, є й проблеми, не приховує Ростислав Федів. Насамперед назвав би недосконалий закон про державні закупівлі. Багато часу займають тендери, без яких не можна почати роботу на тому чи іншому об'єкті. До речі, наші колеги-європейці, як правило, закінчують водозахисні роботи до 15 жовтня, ми ж нерідко лиш починаємо у цей час... Дошкуляє і хаотичне розпаювання земель, роботи ускладнює гірський рельєф місцевості. Хотілося б також, аби більше долучалися до водозахисної діяльності й "сателіти" Держводгоспу - МНС, Укрзалізниця, Укравтодор, земельники і т.д. Вочевидь, уряд мав би належно фінансувати й ці організації, які займаються ремонтом і будівництвом мостів, автошляхів, відселенням людей і т.д. Наразі ж у проекті бюджету передбачається фінансування тільки по лінії Держводгоспу Ураїни.


Великого значення надаємо й співробітництву з сусідами, сказав на завершення директор державного підприємства "Об'єднана дирекція будівництва водогосподарських об'єктів Закарпатської області" Ростислав Федів. Адже наш край знаходиться на стику кордонів України і чотирьох сусідніх держав - Польщі, Румунії, Словаччини та Угорщини. Особливо тісні взаємини підтримуємо з угорськими колегами. З ними, а також з іншими сусідами погоджуємо всі проекти, раз у два-три місяці вони бувають у нас, знайомляться з ходом виконання Програми комплексного протипаводкового захисту "Тиса." Вони не проти участі у цій програмі. Особливо цікавлять їх наші плани щодо будівництва польдерів та водоакумулюючих ємностей. І це правильно: стихії можна протистояти лише спільними зусиллями.


Оскільки реалізація намічених на Закарпатті спільних заходів матиме значний позитивний вплив на протипаводковий захист країн - членів Євросоюзу. Адже будівництво акумулюючих ємностей і польдерів на Закарпатті дозволить зменшити навантаження на протипаводковий комплекс не тільки в Україні та Угорщині, але й у таких країнах басейну Тиси, як Словаччина, Румунія, Сербія, Чорногорія.

Ярослав Ядловський, УКРІНФОРМ
26 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

11:23
/ 2
В Ужгороді діти, "щоб зігрітися", спалили ВАЗ на стоянці Фото новина
11:16
У Тересві на Тячівщині горіла прибудова до 2-поверхового будинку Фото новина
16:49
/ 1
У Горонді на Мукачівщині згорів автобус ПАЗ
13:19
/ 1
У Порошкові на Ужгородщині в річці Тур'я виявили "місцевого" потопельника
12:37
У Загатті на Хустщині згорів вантажний КамАЗ Фото новина
12:25
У Кольчині на Мукачівщині на пожежі в літній кухні отримала опіки жінка Фото новина
14:09
/ 1
В Ужгороді "безправний", нарко- і алкоп'яний водій створював аварійні ситуації та тікав від поліції Фото новина
19:27
На Рахівщині біля озера Бребенескул розшукали двох знесилених і переохолоджених туристів, один з яких травмувався Фото новина
17:27
Toyota Camry в Уклині на Мукачівщині згоріла внаслідок зіткнення з деревом Фото новина
16:52
У Калинах на Тячівщині в Тересві виявили тіло місцевої мешканки
14:39
В Уклині на Мукачівщині вночі згоріла Toyota Camry
02:06
У Мукачеві вантажівка в'їхала у автобусну зупинку, водій утік Фото новина
15:24
У Сваляві згорів гараж на приватному обійсті Фото новина
15:45
У Горінчові на Хустщині горів хлів з вівцями Фото новина
15:24
У Вонігові на Тячівщині гасили пожежу в гаражі поруч з будинком Фото новина
11:38
У Сускові на Мукачівщині в палаючій надвірній споруді загинули 400 перепілок Фото новина
11:32
У Лалові на Мукачівщині гасили пожежу в причепі з вугіллям Фото новина
16:19
На Великдень у Мукачеві на пожежі врятували чоловіка
16:12
У Великому Бичкові на Рахівщині перед Великоднем згоріла мініпекарня
15:53
У Хусті горіла Mazda
15:45
У Лазах на Тячівщині згорів навіс із сіном Фото новина
16:32
/ 3
Біля Дубриничів на Ужгородщині потяг в'їхав в Audi А8 Фото новинаВідео новина
03:16
/ 1
У горах на Рахівщині розшукали туристку з Дніпра Фото новина
13:55
/ 2
У Оноку біля Виноградова Mazda злетіла у кювет і перекинулася, водій загинув Фото новина
15:05
У Кальнику на Мукачівщині згорів хлів на приватному обійсті Фото новина
» Всі новини