Потреба у створенні Трудових архівів виникла недавно. В зв'язку з реформуванням економіки, коли частина колишніх державних підприємств ліквідується, змінює форму власності, гостро постало питання про збереження документів з особового складу.
Розпорядженням Президента України «Про невідкладні заходи щодо збереження національних архівних цінностей України», зобов'язано органи державної влади забезпечити створення таких архівних установ.
На сьогоднішній день, до прикладу, в Ужгородському районі Закарпаття немає окремої архівної установи для приймання і зберігання документів з особливого складу (відомості про зарплату, накази про прийом і звільнення - термін зберігання яких 75 років) ліквідованих установ і організацій і тому районний державний архів змушений приймати на зберігання такі непрофільні документи. До ліквідації підприємства установи і передачі документів в архів керівник повністю несе відповідальність за стан та належне збереження документів. Передбачена законом кримінальна відповідальність за халатність і знищення соціально-значимих документів. В районі понад дві тисячі тільки юридичних осіб. Одні ліквідовуються, нові утворюються, процес цей нескінчений.
На жаль, районний державний архів не безрозмірний і не в змозі прийняти всі документи, особливо великих колишніх підприємств. Насамперед це стосується сільськогосподарських підприємств, де працювали тисячі людей, більшість працездатного населення району.
Із 15 сільгосппідприємств (колишніх колгоспів і радгоспів району) частина припинила свою основну діяльність, а в таких як колгоспи «Авангард» с. Есень, «Перемога» с В. Добронь, «Шлях до комунізму», с Паладь Комарівці, «Дружба народів» с. Сюрте, радгосп «Світанок» с Руські Комарівці йде процедура ліквідації. З 1946 року і до сьогоднішнього дня тут накопилось чимало документів з особового складу (приблизно 20 -25 тис. одиниць зберігання). Саме тому ми змушені шукати інші, альтернативні шляхи для збереження цих документів. Одним з таких є створення Трудових архівів в сільських радах, до речі, це передбачено ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування». З цього приводу в районі прийнято спільне розпорядження голів державної адміністрації та районної ради, утворено робочу групу по сприянню створення Трудових архівів в сільських радах та організації їх діяльності. Архівним відділом розроблено нормативно-правові документи по створенню та діяльності Трудових архівів. Це питання неодноразово виносилось на обговорення на семінарах-нарадах з сільськими головами, а також розглянуто по депутатському запиту Сані Б.Ш. на сесії Ужгородської районної ради.
Створення таких архівних установ в сільських радах було б найменш затратно з фінансової точки зору і найбільш комфортно для обслуговування громадян, які проживають на території сільських рад колишніх колгоспів і радгоспів. Для цього на місцях є все необхідне: приміщення, стелажне обладнання, кадри. Основна причина, що стримує процес створення Трудових архівів в сільських радах, це кошти, які необхідно вишукати для оплати праці (0,5 окладу працівнику відповідальному за роботу архіву). Положенням передбачено фінансування з місцевого бюджету, а коштів як завжди не вистачає. Та проблему при бажанні вирішити можна.
Для цього потрібно насамперед добру волю і розуміння проблеми з боку сільських голів де необхідно створити Трудові архіви, а технічно - це прийняти рішення сесій сільських рад, яким створити Трудовий архів і затвердити відповідне Положення про нього.
На сьогоднішній день вже прийнято рішення сесій про створення трудових архівів при В. Доброньській, Есеньській, Сюртівській і П. Комарівській сільрадах.
Користуючись нагодою, хочу звернутися до всіх інших сільських голів, де це питання назріло і потребує негайного вирішення, зробіть так щоб ваші односельчани ще довгі роки згадували вас з вдячністю, а не лаяли, як в окремих випадках буває зараз, через те, що пропрацювавши все життя в копгоспі, вони на старості літ не можуть взяти довідку про зарплату або про стаж роботи, які необхідні в пенсійне управління для нарахування пенсій.