Депутати разом з головою облради Михайлом Рівісом та директором департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Володимиром Марковичем обговорили стан протидії захворюванню на туберкульоз у нашому краї та виконання «Програми протидії захворюванню на туберкульоз в області на 2012-2016 роки».
Генеральний директор ОКТМО «Фтизіатрія» Василь Скрип поінформував депутатів про ситуацію із захворюваністю на туберкульоз як в Україні, так і в області. Серед країн Єврорегіону Україна за рівнем захворюваності на туберкульоз посідає п’яте місце і п’яте місце у світі по поширеності мультирезистентного туберкульозу. Василь Скрип зауважив, що вперше за багато років захворюваність на туберкульоз в нашій області перевищила загальноукраїнський показник. Найвищий показник захворюваності в нашій області – на Перечинщині, а найнижчий – у Рахівському районі. На Закарпатті серед вперше виявлених хворих 80,1 % становлять представники соціально незахищених верств населення.
Причини, що призводять до зростання цієї хвороби, - здебільшого політичного та соціально-економічного характеру: незадовільні життєво-побутові умови значних прошарків населення, масове безробіття, посилення міграційних процесів, недостатньо ефективна системи соціального захисту та забезпечення, недосконалість системи охорони здоров'я, низький культурно-освітній рівень значних верств населення. Серед проблем називались і такі, як відсутність сучасного медичного обладнання для діагностики на лікування туберкульозу, хронічне недофінансування заходів та програми протидії туберкульозу із бюджетів різних рівнів, незадовільні умови перебування у більшості протитуберкульозних стаціонарів, насамперед - районного рівня, організація та проведення профілактичних оглядів на туберкульоз серед неорганізованого населення, перерви лікування хворих через відсутність програм медико-соціального супроводу.
За словами голови облради Михайла Рівіса, майже 50% обласного бюджету скеровується на підтримку медичної галузі краю. Він зазначив, що ця зустріч дасть змогу депутатам більше детально вивичити ситуацію на місцях та стан справ тубдиспансерної служби і вимагати комплексних рішень щодо організації та фінансування лікування туберкульозу.
Йшлося і про видатки обласного бюджету на реалізацію Програми протидії захворюванню на туберкульоз в області на 2012-2016 роки. Із затверджених Програмою 33 669,0 тис.грн. щорічних асигнувань-профінансовано лише 17 642,9 тис.грн. Однак щодо ліків, то область ними забезпечена на 100 відсотків, здебільшого за рахунок Глобального фонду.
Окремо Василь Скрип розповів про реалізацію пілотного проекту у рамках Програми “Боротьба з туберкульозом на прикордонних територіях Польщі, Білорусі та України». Головний грантоотримувач – українська сторона. Сума коштів складає 6,7 млн. євро, з них 10% – обов’язкове співфінансування з української сторони. Грантові кошти будуть використані на завершення будівництва та обладнання тублікарні в селі Нижня Апша Тячівського району на 100 ліжок. Це дасть можливість відкрити в області профільний медзаклад європейського рівня.
Для протидії туберкульозу обласна рада затвердила цільову програму до 2021 року. На реалізацію її заходів на 2017 рік закладено 6 млн грн, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської облради.