Ігор Олійник: Карпати — унікальна екосистема, яку маємо спільно берегти

У першій декаді грудня голова Івано-Франківської обласної ради Ігор Олійник як представник України в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи виступив на пленарному засіданні Комітету сталого розвитку в Страсбурзі. Доповідь стосувалася пропозицій щодо підготовки резолюції про екологічний стан Карпатських гір та шляхи його поліпшення.

Ігор Олійник
Ігор Олійник

— Ситуація в Карпатських горах, які називають «легені Європи», однаково турбує всіх, — зазначив Ігор Олійник,— адже екологічні проблеми давно несуть загрозу людству і природі всього Європейського континенту. Ці проблеми посилюються з кожним роком і не визнають кордонів.

Такий стан пояснюється тим, що протягом тривалого історичного періоду, зокрема в післявоєнні десятиліття, гірські території Карпат безжально експлуатували, тут проводили безсистемну масову рубку лісів, необррунтовано розробляли корисні копалини, вводили в дію екологічно шкідливі виробництва і технології. Недотримання правил користування водними ресурсами гірських рік призвели до надто серйозних наслідків, які проявились у порушенні екологічної стабільності, деградації гірських ландшафтів, зникненні багатьох видів флори і фауни.

Карпатський регіон особливо турбує забрудненість ціанідами важких металів водних артерій Європи — Тиси та Дунаю. До того ж частішають катастрофічні паводки, які завдають величезних матеріальних збитків, забирають людські життя, а селі несуть загрозу населеним пунктам тощо.

— У кожній країні Карпатського регіону є свої національні і регіональні програми збереження екологічної ситуації в горах, — продовжує Ігор Олійник. — Створено ряд міжнародних фондів, громадських формувань, прийнято десятки різноманітних документів, спрямованих на поліпшення екологічної ситуації в Карпатах. Проте ми реалісти і повинні визнати, що становище незадовільне. Вирішити проблеми можна лише спільними зусиллями всіх країн Карпатського регіону, всього європейського співтовариства, залучивши науковий, інтелектуальний потенціал, фінансові ресурси. Це питання повинно обговорюватись і вирішуватись на міжпарламентському та урядовому рівнях. Тим більше що Карпати — це унікальна екологічна система, яка забезпечує киснем мешканців значної частини Європи і є однією з основних кліматоутворювальних складових для Європейського континенту.

Водночас Ігор Олійник зазначив, що з ініціативи Михайла Кічковського (голови Закарпатської обласної ради, члена Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи) створена і діє група провідних екологів, які входять до Міжрегіональної асоціації «Карпатський єврорегіон». Від імені цієї групи надзвичайним і повноважним послам в Україні, всім державам Карпатського регіону скеровано звернення про підготовку матеріалів. Отримано не лише підтвердження про співпрацю, але й частину робочих матеріалів. Питання про екологічну ситуацію Карпат обговорено на зустрічах керівників прикордонних з Україною регіонів і досягнуто домовленості, що воно буде одним із пріоритетів їхньої співпраці.

Під час обговорення цього питання на засіданні Карпатського єврорегіону прийнято рішення про активну участь у підготовці матеріалів на розгляд Конгресу. Всім делегаціям Конгресу з держав Карпатського регіону направлено відповідні звернення.

Ініціативу з прийняття резолюції і рекомендацій щодо екології Карпат підтримала низка міжнародних наукових симпозіумів, присвячених розвиткові медицини, охорони довкілля, запровадження і використання технологій в експлуатації лісів, природних копалин, джерел цілющих і мінеральних вод. Також питання про прийняття резолюції і рекомендацій підтримано на засіданні Комітету з соціальної рівності в Швеції.

Ігор Олійник у своєму виступі закликав членів Комітету сталого розвитку в Страсбурзі підтримати ініціативу української делегації щодо підготовки проекту окремої резолюції «Про екологічний стан Карпатських гір і шляхи його зміцнення». Він вважає, що цей документ має стати моделлю, за якою можна буде проводити дослідження й інших гірських систем Європи. Ми також маємо вийти на створення Карпатської декларації, в якій слід визначити основні принципи збереження, стійкого розвитку гірських екосистем і обговорити їх на відповідній Міжнародній конференції Ради Європи.

Ігор Олійник запропонував членам Комітету підтримати ініціативу української сторони і включити підготовку резолюції, рекомендацій та конференції з цього питання в пріоритети Конгресу Ради Європи на 2009—2010 роки.

Наступне засідання Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи відбудеться 12—13 березня 2008 року в італійському місті Малаго.

Тамара Лейбюк, "Галичина"
21 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

16:29
В Ужгороді шукають кандидатів на звання почесного громадянина міста і претендентів на почесну відзнаку міськради
14:43
Суд підтвердив обов'язок підрядника відшкодувати збитки за неякісний ремонт частини вулиці Капушанської в Ужгороді
14:26
На Закарпатті з 1 червня послаблюють карантин: дозволяють пасажирські перевезення, роботу готелів і спортзалів
13:03
/ 4
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 2
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
/ 1
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
14:00
"Зелений базар" в Ужгороді з 1 червня працюватиме щоденно
13:50
/ 1
У Мукачеві грошовими преміями нагородять учнів, які стали переможцями олімпіад
13:49
Фахівці центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті допомагають учасникам АТО відстояти їхні права
10:07
Свалявський професійний будівельний ліцей торік збільшив свої доходи на 800 тис грн
09:35
500 звернень щодоби приймає диспетчерська служба екстреної допомоги на Закарпатті
00:56
/ 1
Опублікований урядом перспективний план формування територій громад Закарпатської області відрізняється від проекту, що збурив громади (ПЕРЕЛІК ОТГ)
18:10
Інклюзивна кондитерська-школа "Золоті серця Закарпаття" в Ужгороді відновила роботу після карантину
18:06
Чергове засідання щодо облаштування велоінфраструктури в місті відбулося в Ужгороді
16:57
У Закарпатській ОДА запрацювала електронна приймальня
15:08
/ 4
Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи
14:37
У Мукачеві презентували електронну систему "Моя школа"
14:29
/ 8
На Закарпатті розробили мапу для інвесторів та інвестиційну "няню"
14:17
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-квітні перевезено вантажів на 14,9% менше, ніж за аналогічний період торік
» Всі новини