Унікальне видання "Два ювілеї Августина Волошина" презентували в Ужгороді (ФОТО)

Унікальне видання «Два ювілеї Августина Волошина», яке містить невідомі досі документи з особистого архіву президента Карпатської України, презентували сьогодні в Закарпатській ОДА.

Унікальне видання "Два ювілеї Августина Волошина" презентували в Ужгороді (ФОТО)

Книжка, видана за кошти обласного бюджету, базується на матеріалах із двох альбомів, знайдених випадково на горищі старого будинку в Ужгороді. В них зібрані вітання, адресовані персонально Августину Волошину до 50- та 60-літнього ювілею (1924 та 1934 року), й зібрані ним особисто.

Історичні матеріали на початку року облдержадміністрації запропонував завідувач відділу електронних процесів Інституту електронної фізики НАН України професор УжНУ Олександр Снігурський. Йому вони дісталися в 1997-му від університетського товариша Ференца Паппа , коли той від'їжджав до Угорщини на постійне місце проживання. Альбоми ужгородець випадково знайшов на горищі будинку, готуючись до еміграції.

За словами О. Снігурського, його багаторічні спроби зробити документи надбанням громадськості не мали успіху. Лише тепер, за особистого сприяння керівника краю Геннадія Москаля, їх вдалося  опублікувати коштом обласної програми книговидання на підтримку закарпатських авторів.

Матеріали надзвичайно цінні тим, що доводять: Августина Волошина, коли він ще навіть не був президентом Карпатської України, знали й поважали далеко за межами Закарпаття. Вітання йому надсилали представники держустанов, у тому числі й високопосадовці Чехословаччини, священнослужителі греко-католицької церкви, освітяни й представники «Просвіти», банкіри, політики й письменники, зокрема й із Галичини, зарубіжні еміґрантські громади та окремі українці в екзилі. Що важливо –  мова вітальних адрес нехай і не така, як сучасна, але все ж українська. І це доводить, що Закарпаття вважали українським краєм ще задовго до подій Карпатської України.

Як розповів упорядник видання Ігор Ліхтей, загалом знайдені альбоми містять приблизно 700 листівок і телеграм, з них до книжки увійшли близько трьохсот. Насамперед вражає географія усіх вітань. Надзвичайно багато привітань з-за меж Чехословаччини, з Галичини, зі Львова, з української бібліотеки імені Петлюри з Парижу, від Українського бюро в Лондоні, від українських емігрантських організацій з усього світу. 

Робота над виданням велася дуже активна, перші примірники встигли надрукувати до річниці Карпатської України. Сигнальні екземпляри  презентували 17 березня, на день народження Августина Волошина, в його рідному селі Келечин Міжгірського району. Там же планують зберігати й оригінали історичних документів, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської ОДА.

29 березня 2017р.

Теги: ювілеї, видання, Августин Волошин

НОВИНИ: Соціо

11:11
У Підвиноградові на Берегівщині у середу попрощаються з добровольцем Іваном Сусіком, що помер від важкого поранення
11:28
/ 1
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олегом Гойбергом Фото новина
20:09
/ 2
В Ужгороді у вівторок призупинять водопостачання у центральній частині міста
11:25
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Василем Чурговичем Фото новина
13:37
/ 1
В Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Віктором Мургою Фото новина
15:39
/ 1
У Мукачеві в неділю стартують заходи до Днів міста (ПРОГРАМА)
18:43
Тячівський суд наклав арешт на землю під будівництво МГЕС в Калинах (ДОКУМЕНТ)
11:17
/ 1
Головою Закарпатського окружного адміністративного суду переобрали Ярославу Калинич Фото новина
00:05
/ 1
У Великому Березному проведуть в останню дорогу нацгвардійця Олега Соценка Фото новина
22:59
/ 2
"Вужі на сковороді" пралісів "Шипота"
14:15
/ 1
Підтверджено загибель Артура Ковача з Калин на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти понад півтора року Фото новина
13:33
/ 1
У Рахові поховають сироту-переселенця з Запоріжжя Дмитра Баришполя, який загинув пів року тому на Донеччині Фото новина
21:02
Два КПП на кордоні зі Словаччиною та угорщиною тимчасово не працюватимуть
11:15
/ 1
У Мукачеві в п'ятницю попрощаються з Богданом Магійовичем, який загинув ще 2 роки тому Фото новина
13:18
/ 3
Зупиняючи московську орду на Харківщині, поліг Андрій Алексик з Онока Виноградівської громади Фото новина
11:14
/ 1
У лікарні в Сумах від отриманих на російській Бєлгородщині ран помер Юрій Порошенко з Осою Іршавської громади
14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
» Всі новини