Лікарка наводить цікаві факти. Аби позбутися тютюнової залежності, в їхній обласний наркодиспансер за допомогою найбільше звертаються жінки. Але тільки ті, котрим не байдужа своя зовнішність, котрі дуже люблять себе і свою вроду. Цікаво, що серед них дуже малий відсоток тих жінок, які планують вагітність чи вже вагітних.
Виявляється, якщо людина хоча б раз запалила цигарку, то. вона все життя буде підсвідомо від неї залежна. І навіть якщо це була тільки одна цигарка. Розрізняють легку і важку форму тютюнозалеж-ності. В обласний наркодиспансер звернулося за лікуванням лише 311 осіб. Але багато наших краян, які хочуть позбутися куріння, не знають навіть куди звертатися, зауважує Єлизавета Югас. Вона каже, що у наркодиспансері лікують не тільки від алкоголю та наркотиків, але й і від куріння. Є різні методики лікування від тютюнозалежності. Лікування-індивідуальне і триває мінімум дванадцять тижнів. Вона дивується, скільки в нашому місті є маленьких курців. В основному — це дівчатка-підлітки.
Особливо згубне для здоров'я людини пасивне паління, воно небезпечніше, ніж активне. Бо людина, котра не курить, вдихає дим на повні легені. Натомість та, що смалить, ризикує менше. Бо на сигареті є фільтр, який очищає нікотин. Хоч на законо-
давчому рівні й прийнято кілька постанов про заборону паління в громадських місцях, є «план боротьби» з тю-тюнопалінням до 2010 року, але все це залишається, на жаль, тільки на папері.
Цікаво, що 56% закарпатських лікарів теж "смалять". Єлизавета Югас зауважує з цього приводу, мовляв, вони також люди і ніщо людське їм не байдуже. Лікарка каже, що від тютюнової залежності можна вилікуватися. Але позбуваються її ті, хто справді цього прагне. Крім того, на аптечному ринку є чимало препаратів, які допомагають активним курцям позбутися цього "заняття". Серед них - жуйки, назальні спреї, антинікотинові пластирі. Є навіть і губна помада для дівчат. Вона дуже ефективна, каже моя співрозмовниця.
Чи будуть діти курити чи ні -все залежить від батьківського виховання. На Закарпатті провели анкетування, участь в якому взяли підлітки, каже лікарка. У 30% родин курить батько, у 25% — обоє батьків, у 7, 7% — тільки мати і в 31% ніхто не палить.
За минулорічною статистикою, в Україні 9 мільйонів активних курців. На жаль, з кожним роком їхні лави поповнюються. Хоча вони чудово розуміють, що цигарки пришвидшують старіння шкіри та є всі шанси захворіти на рак, туберкульоз легенів, на серцево-судинні патології. Відповідь - проста. Цигарки - це наркотик. І до нього дуже легко звикаєш, а зупинитися - важко!