За їх результатами на усунення виявлених порушень закону вносились документи прокурорського реагування. Однак більшість вимог прокурора керівництвом установи не виконані до цього часу, через що порушення конституційних прав в’язнів продовжують мати місце.
У грудні 2016 року в УВП № 9 прокуратурою області була проведена комплексна перевірка яка показала, що працівники установи допускають порушення вимог Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Європейських пенітенціарних правил, норм Кримінально-виконавчого кодексу України, Законів України «Про попереднє ув’язнення», «Про санітарне та гігієнічне благополуччя населення», «Основи законодавства України про охорону здоров’я», а також положення Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, та інших нормативних документів.
Керівництвом установи, незважаючи на попередні реагування прокуратури області, до цього часу не вирішено питання щодо приведення камер та інших приміщень слідчого ізолятора, а також сектора максимального рівня безпеки до вимог національного законодавства і європейських стандартів.
Більшість камер установи потребують проведення капітальних ремонтних робіт із заміною покриття стін та підлоги, санвузлів, системи електромережі та опалення, забезпечення необхідним інвентарем, примусовою вентиляцією повітря тощо. Тривалий час у несправному стані перебуває каналізаційна система режимного корпусу установи, в тому числі у приміщеннях збірного відділення.
Покрівля даху Закарпатської УВП № 9 майже вичерпала свій ресурс, у зв’язку з чим стелі камерних приміщень пошкоджуються атмосферними опадами, що призводить до підвищеної вологості повітря у камерах та появи на стінах грибка.
В установі не здійснюється контроль якості лікарських засобів, які надходять від родичів ув’язнених осіб, а приміщення для зберігання медикаментів не відповідає нормативним вимогам щодо його облаштування, а функцію фармацевта виконує лікар стоматолог. Крім того, в установі відсутній лікар-психіатр, у зв’язку з чим новоприбулі до Закарпатської УВП № 9 взяті під варту особи вказаним фахівцем у галузі медицини не оглядаються.
Потребує негайної заміни наявне у медичній частині установи лабораторне та діагностичне обладнання, перш за все рентгеноскопічний апарат 1968 року (!) випуску, який повністю вичерпав свій ресурс.
З`ясувалося, що в Закарпатській УВП № 9 не розроблені та не затверджені інструкції про заходи пожежної безпеки. Дерев’яні конструкції горища до цього часу не піддані вогнезахисному обробленню. Більшість приміщень установи не обладнані системами протипожежного захисту, в пожежонебезпечних зонах тривалий час використовуються світильники з лампами розжарювання без захисного суцільного скла, допускається експлуатація тимчасових дільниць електромереж.
Про невідповідність умов тримання взятих під варту осіб нормам національного законодавства та європейським стандартам неодноразово відзначали і представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, які відвідували Закарпатську УВП № 9.
Однією з причин, які призводять до порушення вимог законодавства щодо умов тримання в’язнів є стан матеріального та фінансового забезпечення Закарпатської УВП № 9, яка була побудована у 1926 році та через свою архітектурну особливість не може відповідати сучасним стандартам без значних капіталовкладень.
Прокуратура також наголошує, що будівля Закарпатської УВП № 9 розташована в історичному центрі міста, поблизу загальноосвітньої школи та державного кордону України, а тому подальше тримання в ній осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, може призвести до настання негативних наслідків.
До того ж, після пожежі, яка мала місце в установі 01.12.2016, усі камерні приміщення сектора максимального рівня безпеки отримали суттєві пошкодження та подальше тримання у них осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, є неможливим.
У зв’язку з вишенавеленим 19 «довічників» 2 грудня були етаповані до Чортківської УВП № 26. Проте, на даний час в Закарпатській УВП № 9 все ще залишилися відбувати покарання 10 засуджених вказаної категорії, які розміщені у 3 камерах сектора СІЗО, що суперечить вимогам кримінально-виконавчого законодавства.
Саме тому прокурор Закарпатської області звернувся до заступника Міністра юстиції України з вимогою ліквідувати в УВП № 9 сектор для «довічників».
Прес-служба прокуратури Закарпатської області