Науковці-біологи видали унікальне дослідження про Закарпатську низовину

Сьогодні в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація книжки «Біотопи Natura 2000 на Закарпатській низовині» -- першого наукового дослідження в Україні, яке дозволить наблизити до нашої країни екомережу Європейського Союзу.

Цьогоріч видавництво «Мистецька лінія» святкує 10 років з часу заснування. Головний редактор видавництва Олександра Козоріз розповіла, що сьогодні у «Мистецької лінії» є гарні здобутки, а насамперед добрі автори. На торішньому книжковому ярмаркові у Києві видавництво вибороло 2 місця у двадцятці найкращих. Налагоджено плідну співпрацю з науковцями УжНУ, зокрема, триває давня плідна дружба із біологічним факультетом.

Автор презентованої книги науковий співробітник Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ (МНДЛОПЕ) Роман Кіш пояснив, що біотоп — це ділянка суші чи водойми з однотипними умовами середовища, яку займають певне угруповання організмів. Ідея дослідження виникла через створення в Євросоюзі т.зв. мережі біотопів Natura 2000, яка визначена з метою збереження біорізноманіття видів рослин і тварин та природних біотопів. Законодавчим інструментом ЄС у галузі охорони природи є «Директива біотопи», яка встановлює загальні підходи до збереження видів диких тварин та рослин та природних біотопів, типи та коди яких подано в Додатку до директиви. Цей Додаток нараховує 213 типів та підтипів природних біотопів та містить 71 тип пріоритетних біотопів. Відповідну директиву про підтримку такої мережі підписують усі країни, які вступають до Євросоюзу. Для цього обов’язково слід мати каталог національних біотопів., разом з тим із розширенням ЄС на схід перелік зростає. «Україна задекларувала європейський напрям розвитку, отже слід ідентифікувати виділені Європою типи і у нас», — стверджує Роман Кіш. — «Ми вибрали регіон Закарпатської низовини, оскільки вона межує із кордонами трьох країн. Крім того, це одна із найменш вивчених територій, на відміну від гірських масивів». Далося взнаки значне заселення низовини: лише 10-12 % її території покрито лісами. Збереглися проте цікаві ділянки, наприклад, заплавні ліси, вулканічні пагорби тощо. Тому науковці вирішили ідентифікувати наявні біотопи, щоб створити засади для його майбутнього їх збереження.

До книга увійшла свіжа інформація останніх років, а також матеріали з гербаріїв та старої «дорадянської» літератури сусідніх країн, до якої досі науковці мали досить утруднений доступ. Матеріал книги перекладений англійською мовою.

Професор Василь Комендар розповів про діяльність унікальної Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ, єдиної в області, яка здійснює наукові дослідження природоохоронних об’єктів, моніторинг природоохоронних територій, виявляє і зберігає рідкісні види рослин.

У Європі охороняють не окремі види, як в Україні, а окремі комплекси живої і неживої природи, — розповіла співавтор видання, науковий співробітник, к.б.н. Єва Андрик. Видана книга — перше в Україні наукове дослідження у цьому напрямку.

Співавтор, викладач біологічного факультету УжНУ Владислав Мірутенко підвердив, що слід охороняти місця існування видів, бо самі по собі вони не існують ізольовано. Автори книги «Біотопи Natura 2000 на Закарпатській низовині» зібрали і описали різні закарпатські біотопи, що потребують охорони і збереження.

«Презентована книга — це неоціненний вклад у природоохоронну діяльність Закарпаття, — прокоментував начальник відділу регулювання біологічних, земельних ресурсів, надрокористування та природно-заповідних ресурсів держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатті Анатолій Поляновський. — Відтепер це своєрідний посібник для фахівців управління, а крім того, книга буде цікавою кожному закарпатцю, оскільки написана читабельно і цікаво».

Ужгородський прес-клуб
11 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:50
На російській Курщині поліг Олександр Хром'як з Великого Бичкова на Рахівщині
15:26
У Розівці біля Ужгорода попрощалися з полеглим Героєм Михайлом Ковачем
14:05
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
» Всі новини