Цьогоріч видавництво «Мистецька лінія» святкує 10 років з часу заснування. Головний редактор видавництва Олександра Козоріз розповіла, що сьогодні у «Мистецької лінії» є гарні здобутки, а насамперед добрі автори. На торішньому книжковому ярмаркові у Києві видавництво вибороло 2 місця у двадцятці найкращих. Налагоджено плідну співпрацю з науковцями УжНУ, зокрема, триває давня плідна дружба із біологічним факультетом.
Автор презентованої книги науковий співробітник Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ (МНДЛОПЕ) Роман Кіш пояснив, що біотоп — це ділянка суші чи водойми з однотипними умовами середовища, яку займають певне угруповання організмів. Ідея дослідження виникла через створення в Євросоюзі т.зв. мережі біотопів Natura 2000, яка визначена з метою збереження біорізноманіття видів рослин і тварин та природних біотопів. Законодавчим інструментом ЄС у галузі охорони природи є «Директива біотопи», яка встановлює загальні підходи до збереження видів диких тварин та рослин та природних біотопів, типи та коди яких подано в Додатку до директиви. Цей Додаток нараховує 213 типів та підтипів природних біотопів та містить 71 тип пріоритетних біотопів. Відповідну директиву про підтримку такої мережі підписують усі країни, які вступають до Євросоюзу. Для цього обов’язково слід мати каталог національних біотопів., разом з тим із розширенням ЄС на схід перелік зростає. «Україна задекларувала європейський напрям розвитку, отже слід ідентифікувати виділені Європою типи і у нас», — стверджує Роман Кіш. — «Ми вибрали регіон Закарпатської низовини, оскільки вона межує із кордонами трьох країн. Крім того, це одна із найменш вивчених територій, на відміну від гірських масивів». Далося взнаки значне заселення низовини: лише 10-12 % її території покрито лісами. Збереглися проте цікаві ділянки, наприклад, заплавні ліси, вулканічні пагорби тощо. Тому науковці вирішили ідентифікувати наявні біотопи, щоб створити засади для його майбутнього їх збереження.
До книга увійшла свіжа інформація останніх років, а також матеріали з гербаріїв та старої «дорадянської» літератури сусідніх країн, до якої досі науковці мали досить утруднений доступ. Матеріал книги перекладений англійською мовою.
Професор Василь Комендар розповів про діяльність унікальної Міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем УжНУ, єдиної в області, яка здійснює наукові дослідження природоохоронних об’єктів, моніторинг природоохоронних територій, виявляє і зберігає рідкісні види рослин.
У Європі охороняють не окремі види, як в Україні, а окремі комплекси живої і неживої природи, — розповіла співавтор видання, науковий співробітник, к.б.н. Єва Андрик. Видана книга — перше в Україні наукове дослідження у цьому напрямку.
Співавтор, викладач біологічного факультету УжНУ Владислав Мірутенко підвердив, що слід охороняти місця існування видів, бо самі по собі вони не існують ізольовано. Автори книги «Біотопи Natura 2000 на Закарпатській низовині» зібрали і описали різні закарпатські біотопи, що потребують охорони і збереження.
«Презентована книга — це неоціненний вклад у природоохоронну діяльність Закарпаття, — прокоментував начальник відділу регулювання біологічних, земельних ресурсів, надрокористування та природно-заповідних ресурсів держуправління охорони навколишнього природного середовища в Закарпатті Анатолій Поляновський. — Відтепер це своєрідний посібник для фахівців управління, а крім того, книга буде цікавою кожному закарпатцю, оскільки написана читабельно і цікаво».