А 8 листопада медики відзначають Міжнародний день радіології та День рентгенолога.
Євген СМИК, головний обласний рентгенолог
У нас в області нараховується 98 рентгенівських апаратів: 29 апаратів для проведення флюорографії грудної клітини, 12 мамографів, 12 комп’ютерних томографів, в тому числі 6 у приватних медзакладах, 4 МРТ (магнітно-резонансні томографи), 3 апарати для проведення ангіографії. Дану апаратуру обслуговують 112 лікарів-рентгенологів і 178 рентген-лаборантів всього по області.
Зокрема, рентген-методи діагностики використовують у хірургії, а також для виявлення та лікування онко-захворювань. Колись, аби діагностувати пухлину мозку потрібно було робити отвір у черепі. Зараз за допомогою унікальної техніки достатньо усього 49 секунд у томографі і зображення з’являються у 3D на сучасному комп’ютері
Променеву техніку використовують при встановленні 80% усіх діагнозів у медицині. Проте, дороговартісне обладнання на Закарпатті у більшості випадків застаріле та потребує оновлення.
Євген СМИК, головний обласний рентгенолог
Із 98 апаратів, які є у Закарпатті, 59 мають строк експлуатації 20 і більше років. По факту вони є морально і технічно застарілими, і уже давно потребують заміни. Це 60,2 % обладнання. Щодо флюорографічним апаратам ситуація ще гірша: із 29 наявних ми, по суті, маємо тільки 6 нових цифрових, які відповідають сучасним стандартам проведення рентгенологічного обстеження. 23 або 79% із усіх ФГ-апаратів є застарілими. Ця ситуація пов’язана із матеріальним та фінансовим забезпеченням. За обладнання новітнього рівня – це КТ та МРТ – їх вартість у порівнянні із ФГ-апаратами ще у рази зростає. Вартість сучасного мультиспірального комп’ютерного томографа складає від 620-625 тис у.о.
Ще однією проблемою є відтік молодих кваліфікованих кадрів закордон. До прикладу, місячна зарплатня рентгенолога у сусідній Словаччині складає від 900 євро. Та все ж, як зазначають вітчизняні медики, показники кадрового забезпечення галузі у Закарпатській області одні із найкращих в Україні.
Ужінформ