Чотирилапим стражам кордону шукають цивільних і обов’язково дуже добрих господарів.
Собакам намагаються віддячити за службу. Цьогоріч лишень на західних кордонах країни службові пси затримали майже 400 порушників, виявили кілька десятків одиниць зброї, 5 тисяч психотропних таблеток, понад сотню грамів важких наркотиків і контрабанди на суму майже півтора мільйона гривень. Скільки врятували життів не рахує ніхто.
Закривавлену Мерлінду з глибокими ранами на шиї на заставу принесли на руках. Це понад чотири кілометри гірських манівців. Поки собаку лікували в шпиталі, прикордонники відмовлялися від м’яса, його запасали для бойової подруги. Їй охоронці кордону завдячують своїм життям.
Щорічно в ”країні службових травм зазнають понад два десятки прикордонних псів. Єдина винагорода за мужність - це лікування і щира любов. Якщо чотирилапі бійці гинуть, їх без особливих почестей скромно хоронять біля застав. Якщо потребують лікування, оформляють лікарняні і відвозять у собачі шпиталі. Вони є у кожному прикордонному загоні.
Лишень західні кордони України патрулюють понад тисячу чотирилапих охоронців. У кожного особиста справа, послужний список і щомісячна зарплата - 20 кілограмів корму. Кожен має вищу освіту і вміє не тільки вистежувати порушників, а й знаходити наркотики, зброю та різну контрабанду.
З Мерліндою радять спілкуватися через загарожу: її навчали переслідувати людей у цивільному. Та все ж, на превеликий подив прикордонників, забачивши камеру, вона перестає гавкати й охоче позує.
Зараз Мерлінда почувається добре. Рани швидко загоїлися та патрулювати кордон їй іще не можна. Потрібна психологічна реабілітація.
Інструктор пояснює, що собака знову має стати безстрашною. Мерлінда з цим майже впоралась. Єдине, чого цей пес не забуде ніколи - так це свого кривдника, якого так і не впіймали. Що наступного разу собака не перевищить своїх повноважень і не загризе його, не може гарантувати ніхто.