Заради порятунку гідрантів в Ужгороді випускатимуть футболки, поштову марку та листівки

В обласному центрі Закарпаття триває кампанія «1930» з порятунку історичного пожежного обладнання, яку організували місцеві активісти.

Заради порятунку гідрантів в Ужгороді випускатимуть футболки, поштову марку та листівки

Празькі пожежні гідранти з’явились на вулицях Ужгорода 1930 року — з побудовою водогону. Проект міського водогону розробляла фірма інженера Ярослава Матічки, головний офіс якої розташовувався у столиці Чехії. Це підприємство встановлювало й пожежні гідранти.

За збереження історії взялася ініціативна група містян та громадських організацій Ужгорода. Мета — відновити у повній комплектації мережу історичних гідрантів, яка руйнується під впливом часу та байдужості містян. Днями активісти зустрілися з представниками міської влади та водоканалу.

«Нам здається, що представникам водоканалу і департаменту міського господарства страшно кортить закупити нові «красиві» гідранти, ціна яких становить від 1500 до 2000 євро за штуку. Звісно, вони не в захваті від нашої ініціативи щодо відновлення старих, бо це явно дешевше, і ми контролюватимемо процес. Але ми домоглися того, що нам пообіцяли ось-ось підписати розпорядження про створення комісії, до складу якої увійдуть наша ініціативна група, представники водоканалу і міськради, та проведення повної інвентаризації існуючих празьких гідрантів. Ми знаємо, що наразі водоканал навіть не веде окремий облік чеських гідрантів. Тому ми наполягаємо на тому, щоб їх поставили на окремий облік. Їх ми зафіксували 69 штук, у нас на сторінці проекту у Facebook навіть є їх інтерактивна карта», — розповіла «Дню» представник ініціативної групи Маріанна СОБРАН. 

По кожному з гідрантів активісти планують скласти дефектні акти для вивчення повноти картини з відновлення. «Ми говорили з директором ПАТ «Ужгородський Турбогаз» Михайлом Качуром, домовилися, що я йому привезу один цілий і повністю укомплектований гідрант, він розбере його на деталі,  зробить відбитки кожної з них і підрахує орієнтовну вартість кожної окремої деталі та гідранта в цілому. А далі буде найскладніше — вмовити владу не закупляти нові дорожезні гідранти, які не мають і не матимуть історичної цінності, а відновити всі старі. Основна мета — реставрація існуючих празьких гідрантів. Заміна, при можливості, кількох деталей конструкції гідранту. А от якщо гідрант взагалі не підлягатиме реставрації, ми пропонуємо встановлювати його точну копію», — зазначила Маріанна Собран.

Щодо фінансування, то активісти намагатимуться знайти кошти і від приватних меценатів (ідеєю вже цікавляться приватні особи з Чехії), і від містян, можливо, шукатимуть гранти. Звісно, владу теж спонукатимуть долучитись до проекту фінансово.

До слова, тему збереження гідрантів піднімали і раніше. Так, 2013 року, зі ініціативи ужгородця Віталія Глаголи, містяни вийшли на вулиці з червоною фарбою і пензликами, щоб наново пофарбувати гідранти. «Тоді за п’ять годин ми оновили 37 гідрантів. Шкода, що більшість з них на 2/3 вже в асфальті та землі — через підняття рівня дороги. Гідранти 1930 року можуть стати візитівкою Ужгорода, як гідранти Нью-Йорка. Тому не можна залишати їх занедбаними, ми мусимо їх зберегти», — акцентує Віталій Глагола.

Для популяризації проекту невдовзі планується запуск футболок з логотипом гідрантів, розробка поштової марки та листівки, а також організація екскурсій по цікавих місцях, де є гідранти.

Вікторія Жуйко, День

16 серпня 2016р.

Теги: гідранти, кампанія, збереження

НОВИНИ: Соціо

22:20
"Гештеґова" петиція про посмертне присвоєння звання Героя України вчителеві-добровольцю з Ужгорода Габрусю зібрала вже понад 24 тис. підписів
18:17
У Собатині Іршавської громади у вівторок попрощаються з полеглим на Донеччині Михайлом Глебою Фото новина
17:49
/ 4
На Апецькій, яку планують знищити вітряками, розцвів унікальний білий еритроній і зафіксували рідкісного лісового кота Фото новина
01:35
/ 9
Новостворений військово-спортивний ліцей у Великому Березному запрошує на День відкритих дверей
17:40
/ 2
Перебуваючи вдома на лікуванні, помер Михайло Довганич з Хуста Фото новина
16:31
/ 1
Унаслідок поранення, отриманого ще в лютому на Запоріжжі, помер Євген Югас зі Стрипи на Ужгородщині Фото новина
15:21
/ 2
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Юрієм Булецою Фото новина
03:52
/ 10
ВІДЕОФАКТ. На полонині Руна екологи зафіксували продовження незаконних будівельних робіт, правоохоронці далі бездіють
14:33
/ 15
В Ужгороді ТЦК і поліція провели масштабний рейд на "ухилянтів" по барах і ресторанах Відео новина
22:16
"Атлет" – повний кавалер орденів "За мужність"
16:54
/ 1
На 106 році життя померла черниця Ольга Ладжун, яку в дитинстві "удочерив" Августин Волошин Фото новина
14:32
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині попрощаються з Василем Штефацьком, що загинув у ДТП, повертаючись додому у відпустку з війни Фото новина
11:22
У лікарні в Тернополі від отриманих ран помер Олександр Повпа з Пийтерфолво
23:00
/ 36
Справжні корені Мукачівської єпархії
16:58
/ 1
На Закарпатті торік у 565 закладах загальної середньої освіти навчалося 159 тисяч дітей
15:45
/ 5
Знищити не можна зберегти
15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 5
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
» Всі новини