Унікальна енциклопедія Закарпаття може бути завершена вже через 2 роки

Є на Закарпатті люди, які майже непомітні для широкої громадськості, а поміжтим роблять дуже важливі справи. Часом важливіші за ті, котрі світяться з газетних шпальтта голубих екранів. До таких «невидимок» належить і Степан Пеняк, якому цієї осені виповнилося 80 років.

Корінний ужгородець, який виріс на власному хуторі «Пенякова тоня». Випускник Ужгородської вчительської семінарії. Педагог. Історик. Директор Закарпатського краєзнавчого музею в часи його найбільшого розвою. Археолог, дослідник ранньослов'янського періоду Закарпаття. Автор багатьох наукових праць. Художник-аматор.

Своє 80-річчя учений зустрів звично - на робочому місці. Уже понад десять літ він очолює роботу над фундаментальною працею «Звід пам'яток історії та культури Закарпатської області». Цей масштабний проект задумувався ще в часи СРСР. Ідея - зафіксувати всі пам'ятки матеріальної культури на одній шостій частині планети. Але розпад Радянського Союзу не дозволив втілитися задуму.

Тоді за «Звід пам'яток» узялася незалежна Україна. На Закарпатті редакційну групу очолив Степан Пеняк. А роботу треба було виконати колосальну. Адже йшлося про фіксацію всіх пам'яток - архітектурних, історичних, художніх і навіть природних. Кожна з них докладно описана спеціалістами, більшість мають фотографії чи схеми. Масштабний проект на такий кшталт колись здійснили в 26-ти томах «Історі міст і сіл України», але там було забагато ідеології й радянського часу.

Увесь велетенський обсяг робіт ліг на плечі вже немолодого історика та його кількох помічниць. Та й навіть цей мікро-колектив украй слабо фінансували, практично урізавши гонорари за статті чи фото. Хай там як, та на сьогодні зроблено 75%. Об'ємна книжка обсягом понад тисячу сторінок вже вимальовується.

Отож маємо на Закарпатті понад півтори тисячі пам'яток. З них третина - археологічних, третина - історичних, решта -архітектурних, природних та монументального мистецтва. У томі буде вміщено понад 800 фотографій. Там висвітлять усі 603 населенні пункти області. Серед авторів енциклопедії -понад півсотні відомих науковців.

Окрім того, будуть ґрунтовні загальні розвідки про всі чотири розділи - археологію, історію, монументальне мистецтво й природні пам'ятки. Будуть подані іменний і географічний покажчики, що значно полегшить роботу з пошуком потрібної етапі. До речі, стаття «Зводу» - це не один-два абзаци, а коротке дослідження, обсягом від півсторінки до двох-трьох.

Книжки на такий кшталт не мають не тільки наші найближчі сусіди - словаки чи угорці, а й австрійці, італійці чи французи. Хто тримав у руках два перші томи «Зводу пам'яток Києва», той розуміє грандіозність цього проекту в масштабах усієї України.

Степан Пеняк твердить, що за нормального фінансування та

уваги влади «Звід пам'яток історії та культури Закарпатської області» можна видавати вже через два роки. Роботу ускладнює те, що останнім часом відкривається чимало пам'ятників, меморіальних таблиць, про які укладачі довідуються хіба з преси. А часто про них узагалі ніде не згадується.

Степан Пеняк і на 81-му році іде до свого робочого кабінету. Опанував комп'ютер, бо без нього нині ніяк. Паралельно зі «Зводом» працює над ще однією фундаментальною працею - про історію археології Закарпаття. Зафіксувати всіх археологів, усі розкопки, усі знахідки - хіба це не благородне завдання? Просто дивуєшся скільки в цій людині світлої енергії, працелюбства та скромності!

От тільки б суспільство належно цінило невтомних ентузіастів, які продовжують працювати за скромну зарплату в не-обігрітих приміщеннях. І шанувало не після смерті, а ще за життя...

Олександр Гаврош, "СЗ "Паланок"
26 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:41
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 18
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 9
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
» Всі новини