Золотисте картопляне пюре (мняцкана ріпа) у перемішку з кукурудзяним борошном і манною кашею, іншими складовими (таємниця кухарки), приправлене маслом і сметаною готується кожною ґаздинею за власним рецептом. Обов'язковим доповненням страви служить фріга-гаряча овеча бринза з шкварками і підлива з м'ясом або грибами.
Худоба і картопля віками були основою виживання верховинського населення Закарпаття. Була картопля - було життя. Вона готувалася найрізноманітнішими варіантами - вареною, печеною, смаженою у численних різновидах. І ніколи не приїдалася. Вживали картоплю практично круглорічно. Компонентами доповнення і наповнення картопляних блюд ставали складові, що були поруч і були їстівними - гриби, підсмажене сало, баранина, телятина, бринза, вурда, кукурудзяна мука тощо. А головне - мачанка, тобто різні соуси-приправи, що готувалися на основі сметани та інших підручних продуктів.
Узвичаїлося, що фестиваль проводиться щороку в третю суботу червня. От і цьогоріч у Колочаві чекають на гостей на традиційний, вже четвертий за ліком, фестиваль ріплянки, який триватиме 18-19 червня на території музейного комплексу "Старе село".
Розпочнеться дійство о 14.00 годині на галявині, серед оригінальних історичних архітектурно-мистецьких експонатів.
Правда, нинішнього року формат фестивалю буде дещо змінено й удосконалено. Крім колочавців, до участі в ньому запрошені майстрині з приготування ріплянки з навколишніх сіл Тереблянської долини - Вільшан, Міжгір'я, Негрівця, Німецької Мокрої, Руської Мокрої, Синевира та Синевирської Поляни.
Вперше на фестивалі будуть представлені "ріпляники" з окремих сіл сусіднього Тячівського району. Обов'язковою умовою їх участі є приготування основної страви фестивалю - ріплянки.
В організації та проведенні фестивалю кулінарного мистецтва щороку беруть участь краєзнавці місцевого осередку. Вони - головні дійові особи усіх театралізованих сценок свята.
Для бажаючих навчитися готувати ріплянку досвідчені кухарки проведуть майстер-клас із детальним роз'ясненням особливостей приготування оригінальної страви.
Традиційно всі гроші, отримані від оренди місць на території музею та додаткові збори під час проведення фестивалю будуть перераховані на потреби закарпатському батальйону в зоні АТО, повідомляє сайт Міжгірської РДА.
колочава 2016-06-17 / 14:56:22
богдайбися жид Аржевітін тив ріплянкув удавався