Закарпаття: Дах будинку горянина красний драницями

Мило серцю, коли лицезрієш старожитність. За цієї миті відчувається навіть близьким дух предків. Не стертий модернізацією життя слід минувшини часто запримітиш високо в горах, як, приміром, у селах Тереблянської дельти. Де-де, а особливо у Синевирській Поляні, Синевирі за сучасного прожитку ще тягнуться у небо дахи будинків, вкриті драницями. Що не кажи, а екзотика!..

Закарпаття: Дах будинку горянина красний драницями

Під час нещодавнього журналістського завдання у самому "серці" Колочави - напроти місцевої ратуші-сільради - випадково пощастило побачити зведення ретропокрівлі. Щоправда, майстри будували не житло, а торгову точку в стилі колиби. Не тільки я, а й чимало гостей-мандрівників опришківського краю з допитливості "прилипли" очима до дерев'яної споруди, яка наверху одягалася у "шапку" зі смерекових тоненьких дощечок. За вимушеного перекуру, викликаного холодною мжичкою, випала нагода познайомитися із зодчими рідкісного профілю. Виявилося, що 40-річний Юрій Куліш та на півтора десятка літ старший від нього колега Іван Біланин - земляки, але не тутешні, а з Син. Поляни, де бере початок р. Теребля. Хоч і знаються на "ти" з винятковим ремеслом, але час від часу ним займаються, бо заробітчанська доля за безробіття змушує здебільшого вояжувати по далеких світах. За їх словами, опанували ази справи, коріння якої сягає глибин сивої давнини, хто як. Молодший за віком Юрій, приміром, колись столярував у лісництві нацпарку "Синевир" і йому за благоустрою лісових територій якось дали теж рекреаційний наряд - дахи бесідок оббивати тертицею. А ось Іван має вже солідний стаж покрівельника. Старші колись його навчили облаштовувати дахи хат горян, а поготів і він уже передав досвід молодим.

"Майстрів у нашому селі є повно", - гордо заявляють мастаки і називають низку прізвищ -братів Ковачів, Гриця Рошка... І стверджують, що хитромудрості у цій роботі нема - треба мати лиш бажання.

Іван Біланин, до речі, займається і заготівлею покрівельного матеріалу. Акуратно коле "камачки" смерек, а відтак на саморобному верстаті їх теше. "Котре легко колеться, те й легко тесати", - ділиться секретом, розповідаючи його суть, що необхідно підшукати смереку під сто літ, радіус "стану" якої бажано, аби не перевищував півметра.

З одного боку, з драниць дах - диво, з іншого - непрактичний: надійно служить, як правило, зо два десятки років. Щоправда, вік йому можна продовжити, якщо обробити дощечки соляркою або мазутом. Тим паче, зараз, коли світ понавидумував усілякі хімпре-ларати.

Запримічаю втіху покрівельників Куліша та Біланина: хоч нині в моді металочерепиця, але й не остання драниця. їх, як і інших майстрів, то сюди, то туди запрошують "обшивати" крокви висот будов дідівською сировиною. Вона слугує родзинкою дашків колодязів, симпатично позує навіть парканам у вигляді приколибків. Словом, старовина не списана з ужитку - служить і сучасникам...

Василь Пилипчинець
20 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:14
Громади Закарпаття отримають гранти на розвиток екотуризму Фото новина
17:09
На Закарпатті розпочинається сезон цвітіння унікальної Долини нарцисів
16:17
В Ужгороді попрощалися із полеглим військовим Артуром Каташинським Фото новина
13:19
В Ужгороді розшукали зниклу школярку Фото новина
12:50
/ 3
Службовий пес на КПП «Ужгород» викрив спробу вивезення $100 тисяч Фото новина
10:17
В Ужгороді можливі ускладнення руху на вулиці Карпатської України
09:09
На Ужгородщині затримали водія, який влаштував ДТП у стані сп'яніння Фото новина
07:06
/ 9
Екскерівник прокуратури Закарпаття Казак зі Швеції через суд вимагає майже 5 млн грн недоотриманої зарплати
17:33
У селі Невицьке на Ужгородщині попрощаються із Героєм Анатолієм Макаровичем Фото новина
10:22
В Ужгороді попрощаються із захисником Артуром Каташинським Фото новина
16:15
/ 8
На Закарпатті поліцію звинуватили у незаконному проникненні до будинку
09:29
У Долині нарцисів на Закарпатті розпочалося цвітіння Фото новина
18:27
/ 1
У Вонігові на Тячівщині підтвердили загибель захисника Михайла Росохи Фото новина
16:27
/ 12
Суд на Закарпатті покарав керівника ТЦК за перешкоджання роботі омбудсмана Фото новина
14:34
/ 1
На Берегівщині рятували травмовану туристку біля гірського озера
13:35
/ 2
Туристичний потік у нацпарки Закарпаття скоротився на 10% Фото новина
18:34
Поліція Берегова розшукала дівчину, яка зникла після прогулянки Фото новина
17:51
З російського полону повернулися четверо закарпатських військових Фото новина
13:40
/ 1
У Тересві на Тячівщині підтверджено загибель захисника Василя Рудака, який понад рік вважався зниклим безвісти Фото новина
12:23
У Хусті медики прийняли пологи в автомобілі швидкої допомоги Фото новина
08:58
/ 1
У Чопі попрощалися з військовим Сергієм Пиреу, який понад рік вважався зниклим безвісти Фото новина
18:50
Нетверезий мотоцикліст спричинив ДТП в Ужгороді Фото новина
17:25
/ 2
В Ужгороді вшанували ліквідаторів до 40-х роковин Чорнобильської катастрофи Фото новина
14:53
В Ужгороді посадовицю лікарні підозрюють у розтраті понад 468 тис. грн Фото новина
12:23
На кордоні з Угорщиною 50-річний киянин намагався виїхати за чужим паспортом Фото новина
» Всі новини