Перший день без тютюну громадськість відзначає 31 травня. Того дня, як розповів директор Центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді міськвиконкому Владлен Вербич, працівники з волонтерами виготовили символічний муляж цигарки, зібрали на неї підписи ужгородців і урочисто запустили у повітря.
Сьогодні ж –Другий день без тютюну—волонтери обласного Центру здоров’я на площі Театральній в Ужгороді пропонували курцям обміняти цигарку на цукерку і пропонували таким чином зробити перший крок до відмови від паління. У результаті на цигарки було виміняно 5 кг цукерок, а міх зібраними цигарками спалили. Про це журналістам повідомила сьогодні Людмила Ганчин, лікар-методист обласного Центру здоров’я. Вона також зазначила, що сьогодні вже не так модно курити, а провідні кампанії при виборі на роботу надають перевагу кандидатам, які ведуть здоровий спосіб життя і є більш працездатними. Тим не менше кількість курців в Україні і зокрема в Закарпатті не зменшуються. За даними опитування, яке проводив обласний Центр здоров’я минулого року, 19% 12-13-річних закарпатських дітей закурили вперше. Результати також показали, що звертати увагу лікарям потрібно звертати на 10-11 річних школярів, тоді освітня та агітаційна робота може мати якийсь вплив.
Єлизавета Югас, завідувачка поліклінічним відділенням обласного наркодиспансеру, розповіла, що кожного року до наркодиспансеру звертається по 300-500 закарпатців, які хочуть кинути палити, майже всі вони мають «супутні» хвороби. «ВОЗ доказано, що тютюнопаління—це не погана звичка, а залежність, -- каже Єлизавета Югас. -- довести громадянам, що паління шкідливе, дуже важко. Тим часом, кожен п’ятий українець у віці від 35-ти років палить ( загалом в Україні 9 млн.курців, це третина від усього працездатного населення). 30% усіх випадків онкозахворювань спричинені тютюнопалінням, у 30-40 % паління зумовлює смертність від ішемічної хвороби серця, у 90%--рак легенів».
Але є і позитивні тенденції щодо відмови від паління. Зокрема, за словами Єлизавети Югас, почастішали випадки звернень до наркодиспансеру молодих жінок, які дбають про свою красу молодість і хочуть вилікуватися від тютюнової залежності. Адже відомо, що шкіра курців у 25% швидше старіє і покривається зморшками.
Для лікування фахівці застосують різні методи: це і медикаментозний, і психологічний і акупунктура тощо. Але у 90% припинення паління –це бажання самої людини,-- підкреслюють медики.
15 листопада 2007р.
Теги: