Василь Сойма, бджоляр
Видів меду є декілька. Є, наприклад, смерекова падь – це найкращий мед у нас, на Рахівщині. Є акація, липа, травневий, різнотрав’я» «Мед – це такий товар, особливий. Багато є бджоло продуктів, які виготовляються. Бджола дає дуже багато, окрім меду: міль воскова (настоянка), підмор бджолиний, пилок квітковий або бджолине обніжжя. Дуже багато чого можна брати від бджіл, тільки треба знати його переробити правильно, щоб було без хімії, корисно.
Ціни на фестивалі різні. За літр меду просять від 120 до 200 гривень. Лікувальні настоянки коштують від 15-ти гривень, а косметичні засоби можна придбати за 50 гривень і більше.
Володимир з дитинства займається бджолярством. «Народився під вуликом», — жартує чоловік. Саме в нього усі гості фестивалю могли скуштувати родзинку свята – «Медовий ель». Це бальзам на основі меду, до складу якого входять лікарські трави та виноградний сік.
Володимир Лях, голова асоціації пасічників Закарпаття
Це є рецепт старих монастирських часів. Збір наших закарпатських лікарських трав, мед закарпатський і трошки є виноградного сусла. Тобто сюди входить все здоров’я нашого Закарпаття. Це слабоалкогольний напій, не більше 20-ти градусів. Тож, це зроблено по старому нашому рецепту. Ми його відшукали і відродили.
Свято триватиме до 13-го березня. Протягом тижня гостей фестивалю розважатимуть вокальні і танцювальні колективи. Пасічники запевняють, меду вистачить на всіх.