У Карпатах не сокирою махати — думати треба!

Четвертий рік поспіль за сприяння швейцарсько-українського проекту FORZА в Закарпатті впроваджуються сучасні методи ведення лісового господарства. Кілька днів тому понад 130 лісівників із цієї, а також Чернівецької, Львівської та Івано-Франківської областей ознайомлювалися з набутим досвідом.

У Карпатах не сокирою махати — думати треба!

Як переконати наших галузевиків у вигідності наближеного до природи лісівництва, що його відстоюють швейцарці? Практикою. Учасникам зустрічі продемонстрували ділянки лісу — букового в Рахівському та хвойного в Щаульському лісництвах. Головний лісівник Рахівського держлісгоспу Андрій Угрин продемонстрував здобутки на пілотній ділянці лісу. Це монокультурний ліс 80-річних смерек, які сформовані на раніше вирубаних змішаних насадженнях (раніше зростали бук, явір, ялиця, смерека). Дерева постинали вибірково, утворивши так звані вікна. Стверджують, що такі «вікна» стануть на заваді вітровалам, не дозволяючи пошкоджувати ліс. В іншому разі за вітрової стихії доля ділянки була б сумна — суцільна санітарна рубка. При цьому місцевість позбулася б лісового захисту.

Швейцарці пропонують здійснювати не суцільні рубки дерев, а вибіркові. Крім того, поставлено за мету переформувати однорідні ліси в неоднорідні, деревостани однакового віку — у різновікові. Тоді в лісі сусідами є бук, дуб, смерека, явір, а вік груп дерев відрізняється десятиліттями. І все це — на одній території!

На Закарпатті за попередні 4 роки закладено вже 126 випробувальних площ, охоплено 38 типів лісу. «Ми перебуваємо на етапі запровадження моніторингу та управління цими випробувальними ділянками», — зазначив міжнародний радник проекту FORZA Гілмар Фіольмі.

Переконливі результати вибіркових рубок з’являться через десятки років. Але вже й зараз видно: де добре проведено лісові заходи із вибіркових рубок, там розпочалося природне поновлення. Надалі дуже важливо підтримувати цей молодий ліс, не давати йому загинути.

Доцент кафедри екології Львівського національного лісотехнічного університету, координатор лісового компоненту проекту FORZA Микола Чернявський стверджує, що таким чином ліси виконуватимуть і економічну, і захисну функції. Ба більше, вони згодом відновлюватимуть себе самі з мінімальним втручанням людини.

Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства підтримуватиме таку форму господарювання, повідомив заступник начальника Іван Печер. Поки що на заваді є недостатньо розроблена законодавча база, а також брак досвіду.

Але досвід таки є — швейцарський. В альпійській країні наближене до природи лісівництво функціонує понад 150 років. Швейцарці готові поділитися знаннями з українцями й навіть безпосередньо допомогти у впровадженні передових методів господарювання в лісах. Координатор компоненту лісового господарства проекту FORZA Юрій Дербаль зазначив: «Коней можна привести до водопою, але не можна змусити їх пити. Наша місія — показати, а вибирати вам». А Микола Чернявський додав: «Мусимо думати не лише про день, коли зрубаємо ліс чи висадимо нові насадження. Питання стоїть зовсім інакше. Від нас вимагається знати, що робитимемо через 5, 10, 15, 50 років».

Є сподівання, що лісівники України використають набутки швейцарців. А там, дивись, і туризм, і рекреація в Карпатах розвиватимуться, адже в сусідстві з лісами є резон зводити санаторії, пансіонати, бази відпочинку.

Василь Бедзір, "Україна і світ сьогодні"
12 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

14:20
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,1 млрд грн медзакладам Закарпаття за Програмою медичних гарантій
13:15
/ 2
На Донеччині поліг Артем Песик з Берегова Фото новина
19:27
/ 2
Питання про створення парку "Чорні озера", підтримане ужгородцями в петиції, виносять на сесію міськради (ДОКУМЕНТИ)
21:12
/ 2
У лікарні в Ужгороді після важкої хвороби помер військовий із Ясіні на Рахівщині Олексій Боклажук Фото новина
20:22
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині попрощаються з полеглим захисником Михайлом Пауком Фото новина
04:44
ВІДЕОФАКТ. На Закарпатті розцвіла Долина нарцисів
21:52
/ 3
Двоє знайомих "нагріли" ужгородку на продажі 10-ти її квартир на понад 14 млн грн Фото новина
19:16
/ 2
У неділю в Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Володимиром Дубровським Фото новина
16:49
/ 11
Ужгородцеві Роберту Бровді "Мадяру" присвоєно звання Героя України
16:15
/ 3
Ужгородцеві Анатолію Тегзі "Варвару" посмертно присвоєно звання Героя України
10:57
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Віктором Зацариніним Фото новина
21:30
У четвер у Росішці на Рахівщині попрощаються з Героєм, політв'язнем Іваном Мироном, що помер на 97 році життя Фото новина
18:06
/ 8
У Мукачеві за участі голови ОВА і мера відкрили 112-й в Україні McDonald's Фото новинаВідео новина
18:43
З російського полону повернулися п’ятеро закарпатців
11:15
/ 4
У Волосянці на Ужгородщині проведуть в останню дорогу Юрія Швайку, що поліг ще торік у серпні на Харківщині Фото новина
23:54
/ 6
ВІДЕОФАКТ. Біля Мукачева трасою Київ – Чоп гуляв лось
22:20
"Гештеґова" петиція про посмертне присвоєння звання Героя України вчителеві-добровольцю з Ужгорода Габрусю зібрала вже понад 24 тис. підписів
18:17
/ 1
У Собатині Іршавської громади у вівторок попрощаються з полеглим на Донеччині Михайлом Глебою Фото новина
17:49
/ 11
На Апецькій, яку планують знищити вітряками, розцвів унікальний білий еритроній і зафіксували рідкісного лісового кота Фото новина
01:35
/ 11
Новостворений військово-спортивний ліцей у Великому Березному запрошує на День відкритих дверей
17:40
/ 2
Перебуваючи вдома на лікуванні, помер Михайло Довганич з Хуста Фото новина
16:31
/ 1
Унаслідок поранення, отриманого ще в лютому на Запоріжжі, помер Євген Югас зі Стрипи на Ужгородщині Фото новина
15:21
/ 2
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Юрієм Булецою Фото новина
03:52
/ 11
ВІДЕОФАКТ. На полонині Руна екологи зафіксували продовження незаконних будівельних робіт, правоохоронці далі бездіють
14:33
/ 16
В Ужгороді ТЦК і поліція провели масштабний рейд на "ухилянтів" по барах і ресторанах Відео новина
» Всі новини