Василь Вірастюк приїхав на Закарпаття на презентацію книжки «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу», яку взяв під свій патронат. Ця дитяча повість написана на основі життя Івана Фірцака–Кротона. Василь Вірастюк поклав квіти до могили прославленого атлета, а також оглянув пам’ятник, який виготовляє з граніту Микола Глеба.
У замовчуванні Кротона в радянські часи відіграла велику роль доля його сина. 18–річний Іван Фірцак–молодший був засуджений за участь в ОУН на 25 років сталінських таборів, з яких майже вісім відсидів. Досі він так і не реабілітований. За роз’ясненнями ми звернулися до відомого закарпатського історика Омеляна Довганича, який займається справами репресованих.
— На 9 тисяч реабілітованих наших земляків є кілька сотень тих, які досі не реабілітовані, — каже доктор історичних наук. — Пояснюється це тим, що їхні справи могли перекваліфікувати з політичних на кримінальні. Наприклад, за участь у збройній боротьбі.
Головною провиною сина Кротона досі є те, що в нього зберігався пістолет, з якого, до речі, не було зроблено жодного пострілу.
Іван Фірцак після виходу з таборів працював начальником відділу постачання соко–винного заводу. До кінця життя, як і його відомий батько, зберіг любов до спорту. Був чемпіоном України з боксу, займався важкою атлетикою. На заводі облаштував атлетичний зал і тренував молодих односельців. Його син Юрко теж став чемпіоном України з боксу.
До речі, 10 листопада о 16.00 в столичному Інституті фізкультури (аудиторія 209) відбудеться презентація дитячої книжки «Неймовірні пригоди Івана Сили», яку особисто представить Василь Вірастюк.