За його словами кандидата медичних наук Михайла Поляка, Національним календарем щеплень передбачено обов’язкові профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на дифтерію, кашлюк, кір, поліомієліт, правець, туберкульоз (10 інфекційних захворювань). Інші обов’язкові щеплення встановлюються відповідно до цього календаря для груп населення за віком та станом здоров’я.
Фахівець зазначив, що якщо у суспільстві провакциновано менше 95% населення, то може у будь-який момент відбутись спалах інфекції. Тоді як вакцинами від поліомієліту лікарні забезпечені в достатній кількості, з іншими є перебої у постачанні. Вакцини «БЦЖ» нема по всій Україні, оскільки вона не зареєстрована у Міністерстві охорони здоров’я. Купити решту вакцин (Інфанрикс», «Пентаксин», «Гекса») можна в аптечній мережі.
«Якщо вакцини зареєстровані у Європі, для чого нам робити окрему перереєстрацію? Уже давно мав бути прийнятий закон, що якщо препарати зареєстровані в інших країнах, то і нам можна ними користуватись. Це ж очевидно. У кожній країні проводять розгорнуті експертизи і дослідження. І я впевнений, що вони там дуже якісні», - сказав лікар.
За словами Михайла Поляка, профілактика інфекційних захворювань – це безпека держави. Моніторинг про кількість вакцин в областях та про плани виконання щеплень ведеться щомісяця і з усіх регіонів така інформація надається у Міністерство охорони здоров’я. Тому адміністрація інфекційної лікарні неодноразово зверталась до МОЗ і просила, щоб вони таки зареєстрували вакцини, але відповіді медики так і не отримали.
«Спочатку ми надсилали листи щокварталу, але зараз навіть цього не робимо, бо це безрезультатно», - сказав Поляк. – «Окрім вакцинації від поліомієліту МОЗ більше нічого не зробило. І цього б не сталось, якби ми не заявили про підозру на поліомієліт, яку виявили у немовлят. Інші області і цього не роблять. Приховування правди ні до чого хорошого не призведе. Так ми просто самі себе обманюємо, робимо гірше лише собі. Показуючи всім ті проблеми, які є у нас, ми привертаємо увагу міністерства та уряду до наших потреб», - зазначив головний лікар.
Також він розповів, що для планової вакцинації дітей до 1 року в 2015 році в області було закуплено в середньому 30% від потрібної кількості вакцин. Тоді як вакцини «БЦЖ» - лише 5% від річної потреби. За кошти батьків була придбано майже 5,5 тисяч доз.
З 2013 року з державного підприємства «Укрвакцина» в регіон не було здійснено жодної поставки імунобіологічних препаратів для профілактики дифтерії, кашлюку, правця. Така сама ситуація була на початку 90-х років. Тоді теж був спалах поліомієліту і проводилась турова імунізація від цього недугу та дифтерії. Того разу так само бракувало вакцини «БЦЖ».
Головний лікар обласної клінічної інфекційної лікарні наголосив, що якщо не буде матеріалу для вакцинації найближчим часом, то можна очікувати епідемію захворюваності на дифтерію. Єдиним виходом з цієї ситуації лікар називає закупівлю вакцин за кордоном.