Тепло в Ужгороді… відкладається

В Ужгороді тариф за тепло є одним із найвищих в Україні. Заборгованість населення підприємству «Ужтепло» перевищує 7 млн. грн. Державна компанія «Газ України» опломбувала котельні, зажадавши повної ліквідації заборгованості. Чотири автономні котельні, зокрема ті, що обігрівають корпуси міської лікарні, 19 жовтня таки запрацювали. Решта, які обслуговують освітні заклади, мали увімкнути в понеділок.

Та не сталося. Відмінені заняття в національному університеті, а в школах, ліцеях значно скорочені уроки — через холод у приміщеннях.

Мер міста Сергій Ратушняк каже, що заборгувало виключно населення, а бюджетні установи «розрахувалися до копієчки». Тож у судовому порядку оскаржив позицію газовиків. І одержав підтримку місцевої Феміди. Суд заборонив «Газу України» блокувати подачу газу до котелень навчальних закладів і деяких інших бюджетних установ, які перед тим без офіційних дозволів позривали пломби на засувках.

У багатоповерхівках тим часом холодно. Невідомо, коли розпочнеться опалювальний сезон, якщо місцева влада не отримає кредити на повернення старих боргів за газ, а також на закупівлю достатньої його кількості. Всіх цих напастей вдається уникати власникам «автономок» — індивідуальних систем опалення. У попередні роки їх установлювали без жодної протидії з боку міськвиконкому. Дійшло до того, що в під’їздах деяких будинків залишилось одна-дві квартири, підключених до центральної системи. Їх тепловики не мають права відключати. Скільки має бути користувачів, щоб підігрівати батареї системою центрального теплопостачання, не зрозуміло.

До масового встановлення «автономок» людей підштовхнула недостатня якість послуг: чавунні батареї часто були ледь теплі. І оплата анітрохи не залежала від температури в приміщенні та надворі. Минула зима била рекорди за кількістю теплих днів, однак тепловики не зменшили нарахування за послуги ні на йоту. За однокімнатну квартиру загальною площею 36 квадратів у зимові місяці доводилося сплачувати по 160 грн. А в тій квартирі й батарей — як кіт наплакав: одинадцять у кімнаті й чотири на кухні. Саме стільки встановили будівельники.

Оскільки понад 50% тепла, вважають експерти, втрачається в погано ізольованих трубах або через віддаленість споживачів, останні мусять оплачувати й ці втрати.

Набагато вигідніша система «гріюся, коли хочу і скільки хочу». Встановивши її, власник квартири сплатив одноразово до 10 тис. грн. Це багато, але кошти років за десять експлуатації «автономки» окупляться. І весь цей час власник такої квартири почуватиметься комфортно. Гаряча вода, яка в Ужгороді два літа підряд відсутня повністю, а в деяких мікрорайонах її не дочекались і взимку — теж у достатній кількості завдяки двоконтурним котлам. Важко не погодитися з логікою прихильників установлення таких систем. Торік їхня кількість перевищила 4 тисячі, нині таких ще більше. На 125 тисяч мешканців Ужгорода — немало. Точної статистики «автономників» немає: далеко не кожен про це повідомляє, навіть ті, хто давно обігріваються власним котлом.

Через непослідовність експлуатаційників газо-теплопостачальних систем сутужно і власникам «автономок». Розпорядження, яке надійшло з Києва після трагічних подій у Дніпропетровську, вимагає відмінити всі затверджені перед цим технічні умови на встановлення індивідуального опалення в багатоповерхівках. «Під косу» потрапили, як повідомили в «Закарпатгазі», понад півсотні дозволів. А до кожного із них ішли місяцями, збираючи довідки та купуючи дорогі прилади. Невдахам-«автономникам» залишається сподіватися, що газовики відмінять... відміну.

Василь Бедзір, "Україна і світ сьогодні"
05 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
/ 1
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 6
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 5
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 21
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 30
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини