Росвигово. Запеклий Святвечір 1939 (ФОТО)

77 років тому біля Мукачева відбувся запеклий бій, який, аж до березневої окупації Карпатської України, був найбільшим збройним конфліктом на її території.

Росвигово. Запеклий Святвечір 1939 (ФОТО)

Передісторія: з жовтня 1938 року Чехо-Словаччина перетворилася на федеративну державу чехів, словаків і підкарпатських русинів-українців. Уряд автономії, який на той час вже очолював Августин Волошин, перейменував Підкарпатську Русь у Карпатську Україну. Та невдовзі рішеннями Першого Віденського арбітражу значна частина автономії з Ужгородом і Мукачевом включно були передані Угорщині. Угорці анексованою територією не задовольнилися і продовжували тактику нагнітання напруженості і провокування збройних інцидентів на кордонах демократичної Чехословаччини. Терористи з ”Сабадчапоток” та ”Рондьош ґарди” (тобто гвардії обідранців – спеціально створених диверсійних підрозділів угорської армії) підривали мости, лінії електропередачі та зв’язку, вбивали службовців, жандармів і солдатів.

Найбільш криваве зіткнення сталося на початку нового року біля Мукачева.

Ось як написав про цей бій Василь Ґренджа-Донський, на той час редактор «Урядового вісника Правительства Карпатської України»: - «В день Святвечора 6.01.1939 біля Росвигова угорський терористичний загін напав на нашу прикордонну сторожу, і вона відстрілювалась. До сутички замішалося і військо з обох сторін і розпочалася формальна фронтова битва. Будапештянське радіо повідомляло, що наші гармати розбили в Мукачеві кільканадцять будинків, між ними й кав’ярню «Чіллаг», а теж і міський театр. Поранених багато, мертвих десятки.

Фактом є, що цей інцидент випровокували мадяри, бо ж вони від місяця постійно лиш провокують. Між військом є багато і наших хлопців. А коли гортіївці такі безличні, що нашу пограничну сторожу напали на самий Святий вечір, наші вояки відповіли тим, що почали «гатити» з гармат, аби мадярським терористам відійшла охота робити дальші напади. І так між нашим і угорським військом велась кілька годинова війна. Наші нагнали мадярів аж до самого міста Мукачева. Але робили це дуже неловко, бо в Мукачеві залишили один пошкоджений танк, і гортіївці з цього зробили крик на цілу Європу. Хоч вони самі цей інцидент випровокували, але мають «корпус делікті» в руках. Від жовтня дотепер напали вони на нашу границю не менше як вісімнадцять разів!..».

Деталі бою знаходимо на сторінках сучасних чеських історичних видань: – Угорці зайняли Росвигово всупереч рішенням Віденського арбітражу. Звісно, що чехословацька сторона неодноразово висловлювала свою незгоду з цим. Тож коли ввечері 5 січня 1939 мадяри неподалік Росвигова обстріляли прикордонний патруль і поранили сержанта жандармерії Франтішка Дворжака, на це оперативно відреагували військові. На прохання командира першого батальйону 36-го піхотного полку командування 12-ї дивізії оперативно надіслало із Сваляви підрозділ броньованих машин. Вже того ж вечора три броньовики «Татра-30» під керівництвом Іржі Часталовіца приєдналися до піхотинців у Кольчині. На світанку перша (командир капітан Іржі Маха) і друга (командир надпоручик Ярослав Ржига) роти, спільно з кількома загонами прикордонників розпочали штурм Росвигова. Штаб наступаючих розміщувався у монастирі на Чернечій горі. Звідси, аж до Паланку, вдень добре проглядалися всі околиці Мукачева. Наступ піхоти кулеметним вогнем повинні були підтримували броньовики, але, зважаючи на їх недостатню броню, було ясно, що підтримка ця є більш у моральному плані. У Росвигово увійшли в повній темряві. Вже на його вузьких вулицях попали під щільний вогонь ворога. Під час бою перший броньовик був пошкоджений зв’язкою ручних гранат, а його командир поранений. Передав командування жандарму Ванькові, а сам повернувся до командного пункту. Третій бронемашині, що своїм вогнем ефективно підтримувала піхоту, не пощастило найбільше. Розвертаючись, вона злетіла з обледенілої дороги і безпорадно застрягла в глибокій канаві! Машину намагалися врятувати, але зважаючи на сильний вогонь ворога були вимушені залишити, попередньо забравши з неї кулемети. 

Після ворожої контратаки чехословацькі частини змушені були відступити. Єдина група, яка домоглася успіху, був загін прикордонників – Stráže obrany státu (StOS) – під командуванням Кондри. Цей підрозділ зумів пробитися до мосту через Латорицею. Але коли вони були вже під мостом, поступив наказ відступити, тому що вони були вже за демаркаційною лінією. Для прикриття відступу о 5.45 ранку відкрила загороджувальний вогонь 5-та батарея 12-го артилерійського полку, якою командував поручик Вілем Свобода. Батарея, що була розташована на пагорбах біля Підгорян,  стримувала наступ переважаючих сил угорців вогнем своїх 100-мм гаубиць. Деякі з снарядів розірвалися у безпосередній близькості від росвигівського мосту. Від прямого попадання одного з них прямо посередині моста утворилася велика діра. Надалі бій на вулицях Росвигова йшов з перемінним успіхом, та коли від розвідки поступила інформація про прибуття до Мукачева угорського підкріплення, гармати знов відкрили вогонь. На цей раз снаряди падали вже в місті. Пошкоджені були театр, готель «Чіллаг» (Зірка), кінотеатр та інші об'єкти. Несподівана артилерійська пальба, зупинила атаку угорців і дозволила до пів-восьмої більшій частині захисників кордону Карпатської України відійти за демаркаційну лінію. 

О 9-й ранку мадяри розпочали штурм монастиря василіанів, в якому ще до конфлікту розміщувалися підрозділи чехословацької армії. Село Підмонастир декілька разів переходило з рук в руки і тільки після потужної контратаки ворога було нарешті відкинуто. 

На 16.00, після перемовин про припинення вогню, ситуація заспокоїлася, але окремі перестрілки було чути ще аж до ранку 7 січня.

Міжнародна комісія, що розслідувала цей інцидент, провину за його початок поклало на підрозділ «Szabadczapatok», який напав на прикордонників. Після переговорів вздовж демаркаційної лінії була встановлена демілітаризована зона завширшки 1,5 кілометри. 

В результаті бою чехословаки втратили 5 солдат убитими, ще 4 були важко пораненими. Серед загиблих у Росвигові був і воїн 1-ї роти 36 пішого полку, закарпатець Еліяш Колачук, що народився у Розтоці поблизу Рахова. 

Більші втрати, однак, понесла угорська сторона, хоча офіційно визнала факт загибелі лише чотирьох офіцерів і п’яти солдатів – свідки військових похорон в Мукачеві говорили про набагато більш високі втрати, доповнені великою кількістю травмованих угорських солдатів.

 

06 січня 2016р.

Теги: Святвечір, Росвигово

Коментарі

Тячівець 13.12.2017 / 14:25:16
Історія розклала асн пл місцям.

Ужгородець 11.12.2017 / 10:29:45
Типова для Гренжи-Донського статя. Классні ми і "підлі Мадярські звірі". В ті часи Чехословацька армія була безумовно сильніша і краще озброєна ніж угорська. А якби була реальна загроза угорського вторгнення, то чехи застосували би танки, а тут тільки слабенькі панцернички з бронею 6мм. "Важкі бої, багаточисельні шалені контратаки" і жахливі втрати 4 вояка вбитих і декілька поранено. А навіщо було стріляти самісінько по центру міста Мукачево, де одні тільки цивільні вчорашні співгромадяни? Автор як завжди видає багато пафосу, але білих плям незрозумілостей ще більше.

Історик 30.07.2017 / 15:21:04
Ще можна б додати як Уніатські попи з прапорами зустрічали мадяр і радістю великою за що і поплатились комунякам через років 6 як закарпаття увійшло до складу СРСР

Сергій 11.01.2016 / 13:14:10
Шість років тому назад на угорській мові теж написали статтю про цей інцідент. Для обєктивнішої думки цікаво і ту статтю прочитати про який писав мукачівський діяч.

http://www.karpataljalap.net/?q=2009/01/16/70-eve-volt-munkacsi-vizkereszti-csata

pfr 08.01.2016 / 19:05:27
все, як і починалося на Донбасі, ті самі «прості люди, місцева самооборона і трактористи та шахтарі»

цирк 08.01.2016 / 11:49:21
дуже цікава стаття , я про таке ніде не читала

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини