Наталіє Степанівно як давно ваша установа подає податкову звітність через Інтернет?
Вже декілька кварталів ми звітуємо до ДПІ в м.Ужгороді через мережу Інтернет. Фактично від часу впровадження такого нововведення ми уклали договір з інспекцією про електронний документообіг. Відрадно, що податкова служба розробила для платників податків спеціальне програмне забезпечення для формування та подання податкової звітності, податкових накладних, реєстрів податкових накладних в електронному вигляді. Спочатку, щоб розібратись в програмі, нам допомагав програміст. Відразу зауважу, що така форма звітування справа не нова. Уже кілька років у платників існує можливість здавати податкову звітність, зокрема звіт за формою №1ДФ (про доходи найманих працівників) в електронному вигляді на магнітному носії, і більшість підприємств користуються цією можливістю.
Яку саме податкову звітність вже подаєте в електронному вигляді?
Надсилаємо електронною поштою декларацію з податку на додану вартість, податкові накладні і реєстри податкових накладних з ПДВ. Що стосується цього виду податку, то запровадження електронної форми звітування є особливо виправданим. Оскільки працівникам податкових органів буде легше відстежити всіх контрагентів фірми, своєчасно відшкодувати ПДВ в випадку, коли платник податків має право на бюджетне відшкодування. Адже, ні для кого не є секретом, що на сьогодні існують фірми-одноденки, які незаконно відшкодовують ПДВ. В результаті – одні сумлінно сплачують податки, мають високе податкове навантаження, а інші, застосовуючи різноманітні кримінальні схеми, обкрадають бюджет.
Які бачите переваги подання податкової звітності в електронному вигляді?
Сьогодні платник одержав можливість здати звітність електронною поштою, не виходячи зі свого офісу. А наскільки це зручно - говорити не доводиться, це всім відомо Це - економія робочого часу платників податків, а також їхніх коштів на придбання бланків звітних документів, уникнення витрачання часу у чергах до податкового інспектора або „вікна” прийому звітності при поданні звітності, оскільки достатньо її лише сформувати в електронному вигляді за допомогою спеціальних програм та передати через мережу Інтернет до податкового органу. Також компютерна програма гарантує автоматичну перевірку підготовлених документів на наявність арифметичних помилок та описок, дає можливість оперативно оновити формати подання документів в електронному вигляді по телекомунікаційним каналам зв’язку у разі зміни форм податкових декларацій, чи інших документів, гарантує конфіденційність інформації і оперативної її обробки.
Все таки, які є зауваження з боку бухгалтерів до покращення стану переходу на електронну подачу звітності?
Одним з факторів стримування платників є дублювання подачі звітності на паперових носіях. Але, думаю, це справа часу, і в недалекому майбутньому така необхідність зникне. Подання подакової звітності в електронному вигляді – це важливий крок до налагодження ефективної роботи податкової служби, поліпшення обслуговування платників, що є одним з ключових моментів покращення наповнюваності бюджету, а відтак – життя кожного з нас.
***
Як повідомили в управлінні інформатизації процесів оподаткування ДПА у Закарпатській області, станом на 19 жовтня угоди про подання податкової звітності в електронному вигляді уклали 4916 платників податків (3043 юридичних та 1873 фізичних осіб), з яких 4793 уже подають звітність в електронній формі. Це на 15 відсотків більше, ніж подавали у на початок вересня. 2080 платників подають також реєстри виданих та отриманих податкових накладних.