Володимир Севастьянов: "Ми по Ужгороду не зробили жодного гарматного пострілу, зберегли місто у всій його красі"

27 жовтня 1944 року після тривалих боїв із німецько-фашистськими загарбниками військами Радянської армії було звільнено останнє закарпатське місто — Ужгород. Далі шлях визволителів пролягав уже територіями Словаччини, Польщі, Німеччини. Про події тих днів багато написано, згадано. На щастя, ще залишилися учасники та очевидці визвольних боїв за Ужгород. Серед них — колишній артилерист Володимир СЕВАСТЬЯНОВ, котрому в ті часи ледве виповнилося 18 років. Сьогодні він гість нашої газети.

Володимир Севастьянов: "Ми по Ужгороду не зробили жодного гарматного пострілу, зберегли місто у всій його красі"

— Бої під Ужгородом тривали 27 днів. Місто декілька разів переходило від німців до нас, і навпаки. Звісно, гарматами ми могли «розбити» його і піти далі, але отримали чіткий наказ: будь-що зберегти місто. Можу з чистою совістю сказати: ми по Ужгороду не зробили жодного гарматного пострілу, зберегли місто у всій його красі.

Воювати доводилося передусім піхоті. Людей у тих боях загинуло багато. Інколи здавалося, що німець ось-ось піде, але фашисти чіплялися за кожну вулицю, кожен будинок. Навіть коли ми вже йшли містом, час від часу лунав постріл, і бойові побратими падали просто поруч. Ужгород тоді не справив на мене особливого враження: не було часу особливо роздивлятися, треба було вберегти техніку та й самому не потрапити під кулю. Тож ми пройшли містом не зупиняючись і відразу пішли далі, на Словаччину. Полюбив я цей край уже згодом, після війни, коли оселився в Ужгороді.

Ми воювали у складі 4-го Українського фронту, на долю якого припало найбільше труднощів — з-поміж іншого ще й долання гірської, степової, лісної місцевості. Командуючим у нас був генерал Петров, а замполітом Леонід Брежнєв.

Володимир Севастьянов — росіянин. Народився 1926 року

у містечку Панфілово Волгоградської (тоді — Сталінград-ської) області. Пережив голод 33-го року, через який закінчив лише шість класів. До армії призвали 1943 року, в розпал війни. Потра-

пив до 195-го артилерійського полку, який брав участь в боях за Керченський пролив, воював на Малій землі. Разом із ним Володимир Петрович визволяв Прикарпаття, Закарпаття,

Словаччину, Чехію, Польщу, частину Румунії. Сам полк був резервним, курсував по різних територіях. З ним Володимир Севастьянов дійшов до німецького міста Штемберг, де його зустріла звістка про закінчення війни.

Після цього полк був перекинутий в Ужгород, де його розформували. Володимир Петрович служив тут ще п’ять років, а потім демобілізувався.

— Я став перед вибором: що робити далі? Їхати додому? Але там у мене не залишилося нікого. Ще в війну отримав звідти листа, що мого дядька по-звірячому стратили німці. Спочатку познущалися — вирізали на тілі зірочки, а потім убили. Та я й сам не хотів їхати додому — надто болючими були спогади. Саме в той час познайомився з місцевою дівчиною, одружився і залишився в Ужгороді, як видно, вже назавжди.

Володимир недовго обирав собі спеціальність, бо добре водив машину. Тож і пішов працювати водієм у вантажний парк одного з ужгородських автопідприємств, де пропрацював до пенсії.

— Я не сидів на місці, часто їздив у відрядження. Працював на цілині, від чого залишилися незабутні спогади. Побував у багатьох містах Радянського Союзу, мав чимало зустрічей. Гадаю, в мене було дуже цікаве життя. Уже в досить солідному віці надумав учитися. Закінчив Стрийське училище автомобільних шляхів.

У шлюбі Володимир Петрович прожив з дружиною щасливо чимало років. Нині її вже немає, але душу втішають четверо дітей та шестеро онуків. Усі діти — двоє хлопців та двоє дівчат — уже дорослі, твердо стоять на власних ногах.

Людмила Ортутай, "Чиста політика"
31 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 6
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини