Поблизу Ужгорода у Генріха є плантація, де висаджено 600 саджанців для збору плодів, а у теплицях за цей рік виростив 30 тисяч саджанців. Чоловік зізнається — з кожним роком їх буде ще більше, адже зацікавлених у промисловому вирощуванні ківі для плодоношення, по всій Україні чимало. Ківі має хороші шанси прижитись у будь-якому господарстві, адже не вимагає більшого догляду, аніж виноград. А плодоносити починає вже на 3-й рік. Врожай, як правило, доволі рясний і невибагливий у зберіганні.
До сьогодні селекціонер вже запатентував власний сорт – Карпат Стратона Валентайн, і вже майже зареєстрував його, як перший український сорт ківі. Навіть суд виграв по захисту авторських прав, оскільки знайшлися хитруни, котрі використовуючи ім’я Генріха Стратона продавали неякісні саджанці довірливим покупцям. Саме це, на його думку, дискредитує тему популяризації ківі в Україні.
Самі ж плоди ціняться цілковитою відсутністю хімікатів. Незабаром ужгородські ківі з’являться й на полицях магазинів.
В цьому році буде така невелика акція – продаж плодів ківі, розфасованих в коробочки, в одному з супермаркетів. Ціна буде не висока, близько 22-ох гривень за кілограм – це значно нижча, ніж привозні ківі. А особливістю цього ківі є те, що він повністю екологічно чистий.
Але біолог не зупиняється на досягнутому. Новий вид ківі вже селекціонується. Це має бути великий плід ківі, без зовнішніх ворсинок під назвою GOLD, котрий також зможе рости в Україні.