До грибного сезону Надія Василиха, 46 років, з райцентру Перечин Закарпатської обл. взяла відпустку. Жінка працює апаратником-лаборантом лісохімкомбінату. Понад три тижні ходила в ліс по гриби. Зібраних запасів вистачить усій родині на цілий рік.
— За все життя я не продала жодного гриба, — Надія Іванівна виймає з великого кошика гриби, сортує їх у миски. — У нас є морозильна камера на 150 літрів. Вона вже повна. Оцю миску відвезу мамі й сестрі в Оноківці. Нехай маринують.
Народилася Василиха в Оноківцях, поблизу Ужгорода. Після одруження переїхала до Перечина. Там усюди ліси.
— Заготівля грибів — дуже вигідна справа, — каже Надія. — Вони заміняють м’ясо. Багаті на білки. Найкращі смакові якості — у тих, що зберігалися замороженими.
Гриби Надія Василиха сортує за видами, чистить, вибирає сміття. Потім миє, дрібно ріже й відварює в підсоленій воді. Потім висипає в друшляк, дає їм охолонути. Невеликими порціями розкладає в поліетиленові пакети і кладе в морозильну камеру. Будь-коли можна дістати й куховарити.
Маринувати також неважко. Почищені й відварені гриби жінка проварює ще 5–10 хв. у маринаді. Готує його з цукром, сіллю, горошком духмяного перцю, лавровим листям. Додає оцет або лимонну кислоту. Спеції — на смак.
— Сушені гриби можна вберегти від шашелю, якщо дати їм добре просохнути, — радить Василиха.
Складає їх у скляну банку й щільно закриває капроновою кришкою. Тримає в прохолодному місці. Мариновані й сушені зберігаються впродовж двох років.
— У нас на Святвечір на столі обов’язково має бути 12 страв, — каже Надія Василиха. — Я теж дотримуюся цього звичаю. Із грибів готую сім або вісім страв — голубці, плов, мариновані гриби з олією, часником або цибулею. Морожені смажу. Роблю салат із сушеними грибами та квашеною капустою.
Улюблена страва — суп. Готує його, додаючи дрібно нарізані картоплю, моркву, цибулю, корінь петрушки й перлову кашу. Спеції — на смак.
— Із грибами можна готувати будь-яку страву, — запевняє господиня.