У Міжнародний День Миру Ужгород приєднався до Всеукраїнської акції «Жива бібліотека». Захід покликаний сприяти діалогові між переселенцями та місцевими жителями, а також зламати стереотипи. Акція відбулась на Народній площі, де усі охочі мали можливість поставити людям зі Сходу запитання та отримати чесну відповідь – без прикрас.
«Формат «Живая библиотека» — как раз книгами в этой библиотеке являются сами переселенцы. Можно открыть любую книгу – спросить любого переселенца, задать любые вопросы, которые очень интересуют местных жителей, власть, журналистов. Чтобы без лишней информации, украшений понять, что чувствует переселенец, находясь здесь», — розказує переселенка-активістка, координатор акції Яна МУРЗАЄВА.
На жаль, «Жива бібліотека» не зібрала багато відвідувачів. Організатори кажуть, що чекали також і представників влади, а основне бажання більшості переселенців – аби вдалося інтегруватися у те місцеве суспільство, у якому вони опинилися через війну на Сході.
«Я хочу донести очень важный меседж: мы – такие же украинцы, как и все. Просто так сложилось, что война вытеснила нас из дома. Кого как: кого без обуви, кого – без одежды, кого без документов. У кого-то война унесла жизнь детей, внуков, родителей… кто-то, приехал подготовлен. Мы не хотим льгот или каких-то особого статуса. Не можете помочь – хотя бы улыбнитесь переселенцу. Поддержите», — каже Яна.
Приєдналася до акції також і громадська організація «Закарпаття-Донбас», створена самими переселенцями зі Сходу у лютому цього року. Вони працюють над найгострішими питаннями та вирішенням найактуальніших проблем, які виникають. Зараз це перш за все житлові питання.
«Многие остались без жилья. И не только те, что бросили свое жилье, а потеряли его. Поэтому острее всего стоит вопрос жилья. Главная цель организации – жилье для переселенцев, а также гуманитарная помощь. Мы работаем с фондом «Свои», из Киева на Фроловской. Передаем и продукты, ведь людям нужна и гуманитарная помощь», -ділиться Віра ПОЛЯКОВА, представник ГО «Закарпаття-Донбас».
Подібні акції до Дня миру відбуваються у 9 містах України. Небайдужі громадяни від Сєверодонецька до Ужгорода, від Києва до Костянтинівки вийшли на заходи задля налагодження порозуміння та діалогу всередині українського суспільства, яке нам усім ще потрібно будувати.
Ужінформ