У суботу, 5 вересня, закарпатська громада в Києві встановила в Національному музеї народної архітектури та побуту в селі Пирогово, біля закарпатської церкви Покрова Пресвятої Богородиці (перевезеної свого часу з села Канори Воловецького району) дерев’яний хрест із розп’яттям.
Як повідомив Закарпаття онлайн виходець із Закарпаття, невтомний організатор «Закарпатських гостин» у столиці, правник Іван Магей, ідея встановлення цього хреста спонтанно виникла в його столичному офісі ще два роки тому за участі почесного голови Товариства закарпатців в м.Києві Миколи Бідзілі та нині вже покійного очільника київських угорців Тібора Вашша.
Переговори з керівництвом скансена на цю тему тривали більше року і зрештою завершилися успішно. Організацію робіт взяв на себе І.Магей.
З необхідних 40 тисяч вдалося зібрати близько семи. Гроші давали рядові представники закарпатської громади в столиці, хто скільки міг – по 100-150 гривень. Три тисячі гривень і 500 грн передалив з Закарпаття благодійники, які побажали залишитися невідомими.
Дубовий хрест виготовили у закарпатській Нижній Апші, а фігуру розп’ятого Ісуса Христа вирізали в Рахові. Незабаром на хресті буде встановлено табличку, на якій буде вказано, де його було зроблено.
Хрест встановили 5 вересня. Залити фундамент допоміг голова товариства румунської культури в Києві Василь Шімон.
Хрест присвячено загиблим героям Небесної сотні, бійцям АТО і загалом всім тим, хто віддав своє життя за незалежну Україну.
На 13.00 26 вересня призначено освячення хреста. Потім буде служба Божа за полеглими за Україну. Після цього відбудеться запланована на цей день четверта «Закарпатська гостина». Участь у ній візьмуть не тільки закарпатській українці, але й румуни, угорці, словаки, чехи, поляки. До заходу долучаться і відділи культури відповідних посольств.
Загалом, щорічні «Закарпатські гостини» в Києві набувають все більшої популярності. Організатори кажуть, що намагаються вберегти їх від політики. Для пропаганди закарпатської культури зареєстрували навіть ГО «Клуб закарпатської культури у м Києві». Організація займатиметься пропагандою закарпатської культури, організацією закарпатських фестів, гостин і вечірок.
Довідка
Дерев'яна церква Покрова Пресвятої Богородиці 1792 року з села Плоске на Свалявщині у 1926 році була перевезена в село Канора на Воловеччині, а вже звідти - у Київ.
Вважається одним з найкращих храмів у лемківському стилі - тризрубна, увінчана трьома бароковими главами, оточена опасанням, над бабинцем височіє баштоподібна дзвіниця, дахи та стіни покриті гонтом.
У 1999 р церква передана громаді УГКЦ (перша служба відправлена на Покрову того ж року).
123 2015-09-06 / 15:35:28
каноре не Міжгірський район
Шипович 2015-09-06 / 15:02:57
Церква збудована у лемківському стилі з елементами бойківської сакральної архітектури та бароковими баштами, але не має нічого спільного з Лемковиною (територією від Сяну до Попрада).