На Закарпатті працюють над тим, аби ліси змогли завадити паводкам та пересиханню річок (ФОТО)

Закарпатські журналісти побували в урочищі Бабайово, де на території ДП «Перечинське ЛГ» розташована демонстраційна ділянка проекту HYDROFOR: системи оптимального ведення лісового господарства, спрямовані на посилення гідрологічної ролі лісів у попередженні паводків у басейні річки Бодроґ.

На Закарпатті працюють над тим, аби ліси змогли завадити паводкам та пересиханню річок (ФОТО)

Сам проект поєднує у собі дві важливі назви – «вода» (hydro) та «ліс» (forest) і дослідження стосується теми, як ліс впливає на утворення та затримання води. «Після паводків 90-их років лісівників дуже часто звинувачували у тому, що таку ситуацію спричинила їхня безгосподарність: суцільні рубки, надмірне рубання, неправильне транспортування, а відтак швидкий стік води і формування паводків, - розповідає Леся Лойко, голова ГО «Форза». – Тому наша організація спільно з провідним Українським науково-дослідним інститутом вирішила дослідити цю проблему глибше, зробити висновки і дати рекомендації працівникам лісового господарства. Наш проект, розрахований на 26 місяців наближається до закінчення. Він фінансується ЄС і здійснюється у рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013 рр. У проекті задіяні західна частина Закарпатської області та східна частина Словаччини, вони належать до одного водозбору ріки Бодроґ, яка є водною артерією Тиси.  Мета нашого роботи - сприяти попередженню паводків шляхом посилення гідрологічної ролі лісів та покращення ролі лісового господарства. Ця тема десь є на межі питань водного і лісового господарств».  

Як розповіла Леся Лойко, за час роботи проекту, було зібрано детальну та глибоку інформацію про територію дослідження, зокрема про температуру, породи дерев, які і коли велися рубки у лісах. «Це була перша група заходів - збір інформації та її аналіз. 

Друга група –- використання комп’ютерних моделей, щоб передбачити наслідки, які можуть спричинити ті чи інші чинники на території досліджень. Це потрібно для розробки рекомендацій управлінцям та практикам, щодо того, як покращити господарювання в лісах. Для практиків у нас буде монографія по результатах нашого дослідження», – зазначила Леся Лойко.

Експерти ГО «ФОРЗА», фахівці та експерти з України вивчали, як вирішуються подібні проблеми у Словаччині, відбулися дві зустрічі лісівників обох країн в Словаччині і одна – в Україні, ще один семінар планується у вересні на Свалявщині. 

Юрій Дербаль, експерт ГО ФОРЗА з питань сталого ведення лісового господарства детальніше розповів, чому так важливо правильно господарювати у лісах. «Коли надмірно  використовуються ресурси, неминуче з’являться проблеми, які вплинуть на якість життя, - каже Юрій Дербаль – Наприклад, ситуація з річкою Уж. Ще тиждень - два спеки і води може і не бути. А потім може повторитися паводок 1998-го року, коли вода підходила до транспортного мосту. Такі проблеми існують у цілому світі, ми не є унікальними. Сьогодні ми спостерігаємо посуху, а завтра може бути злива, яка поверне нас до періоду, коли річки виходять з берегів. 

Як розповів Юрій Дербаль, роль дерева є дуже великою. Наприклад, якісне хвойне дерево затримує 270 мм води, зменшує ударну силу дощу, переносить вологу у ґрунт Разом з тим листяні дерева хоча і затримують трохи менше води, але їх роль не менш важлива, завдяки іншим характеристикам. Грає роль і якість самого дерева: наскільки зелена чи навпаки суха крона. За відсутності дерев вода не затримується у землі, а прямим потоком стікає у гірські річки і викликає загрозу паводків на низині.

Аби дослідити ситуацію експерти взяли за основу територію закарпатської Поляни: Полянське і Плосківське лісництва Свалявського держлісгоспу. Досліджували їх за допомогою комп’ютерного моделювання. Як показали результати, при сучасному стані лісу за 4 години сформувалася б паводкова хвиля об’ємом 1.5мільйони кубометрів. При зменшенні концентрації лісу на третину хвиля зросла б до 1,9 мільйони кубометрів, а час її формування скоротився більш ніж на годину. 

У рамках проекту також творено ресурс, де онлайн можна подивитися, чи потрапляє ваша територія і навіть будинок у зону паводків, наскільки великими є ризики паводків тощо. Наприклад, значні ризики у підтопленні мають Великий Березний, Тур’я Поляна та ще чимало населених пунктів. Якщо йдеться про Ужгород, то це територія ближче до с.Середнє, Комарівці.

Аби попередити негативні явища, необхідно правильно поводитися з лісом. Як це втілити на практиці, журналісти побачили у Перечинському лісництві ДП «Перечинське ЛГ». Майже 80% у лісництві – природні, вік дерев від 10-ти до 180- ти років, трапляються навіть 250-річні. Як розповів Юрій Урбан, лісничий Перечинського лісництва, територія лісництва займає 747 га, 707 з який вкриті лісом (82%-бук). «У нас зроблено близько 2 км дороги, облаштовано водовідвідні лотки для стоку води з дороги під час сильних дощів. Зроблено перепади, рекультивовані волоки, щоб вода не збігала у потічок, а затримувалась у лісі,- каже лісничий. 

Журналісти мали можливість пройтися лісовими стежками та побачити, як змінюється ліс, якщо грамотно підходити до ведення лісового господарства, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському прес-клубі.

 
 
14 серпня 2015р.

Теги: ліси, пересихання, паводки, річки

Коментарі

Михайло 21.11.2015 / 19:00:04
Дуже добре, що п. Ю.Дербаль згадав Полянське лісництво Свалявського держлісгоспу. Полянські лісовики, а точніше - лісогуби ніколи того робити не будуть, бо на то треба гроші, а вони так люблять дармове "бабло", що скоро навколишні гори залишаться взагалі без дерев. Бензопили працюють щоденно, повний світловий день, лісовози цілодобово везуть кругляк з інтервалом 1-1,5 години. А Москаль звітує, а виявляється, то все неправда. Слава лісогубам доморощеним і губернатору- приймаку!

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини