Закарпаття — український "Вавилон"...

Населення Закарпатського краю, який географічно розташований в центрі Європи, сформувало унікальну спільноту, де віками разом проживали люди різних національностей, пов’язаних соціально-культурними та родинними зв’язками. Ми поєднані спільною історією та минулим. Нинішнє Закарпаття – сучасний український „Вавилон”, де переплетені різні культури, віро-сповідання і мови.

Закарпаття — український "Вавилон"...

Нині, коли людство потерпає від великої кількості кривавих конфліктів, що виникають на міжнаціональному та релігійному підґрунті, унікальність мирного співіснування багатонаціональної спільноти нашого краю, варте визнання Закарпаття одним з „Семи чудес України”.

В Закарпатській області проживають представники понад 100 національностей. Згідно з переписом населення 2001 року тут налічується 1010,1 тис. українців, у тому числі 10,1 тис. русинів, 151,5 тис. угорців, 32,1 тис. румун, 31,0 тис. росіян, 14,0 тис. циган, 5,6 тис. словаків, 3,5 тис. німців, а також 1540 білорусів, 565 євреїв, 518 поляків, 490 вірмен та інші національності.

Традиційна зустріч начальника відділу у справах національностей обласної державної адміністрації Юдіти Євчак з представниками медіа краю була цікавою та змістовною.

Пані Євчак поінформувала журналістів про роботу органів місцевої влади, яка одним з пріоритетних завдань вважає зміцнення історично-традиційної атмосфери міжетнічної злагоди, толерантності співжиття та високого рівня взаємопорозуміння між представниками різних національних груп, конкретне вирішення їх запитів щодо збереження своєї національної ідентичності.

Для задоволення потреб національних меншин в області створена мережа освітніх і культурно-мистецьких закладів, яка приведена у відповідність до національного складу населення і постійно вдосконалюється. Вона у повній мірі відповідає як чинному законодавству України, так і міжнародним нормам, а стосовно розв’язання окремих з них навіть краща.

В області функціонують 121 загальноосвітня школа, гімназія та ліцей з мовами навчання національних меншин.

У 84 дошкільних закладах із 518 виховання ведеться на мовах національних меншин, в тому числі в 71 – на угорській, в 1 – на російській, у 2– на румунській, у 9 – на українській та угорській, в 1 – на українській та німецькій мовах.

Підготовка відповідних кадрів здійснюється на філологічному факультеті Ужгородського національного університету, де функціонують угорське, російське, німецьке, словацьке та румунське відділення.

В обласному управлінні освіти та науки, у міських і районних відділах, де функціонують школи з мовою національних меншин, працюють фахівці із знанням відповідної мови. В області діє Центр координації діяльності навчальних закладів національних меншин.

Закарпатська телерадіокомпанія провела вже восьмий міжнародний телефестиваль народної творчості для національних меншин «Мій рідний край».

Ряд національно-культурних товариств має свої періодичні видання. Зокрема, на ромській, українській та угорській мовах виходить всеукраїнська газета «Романі Яг», газета товариства «Матіца словенска» на Закарпатті «Підкарпатський словак», журнал товариства словацьких жінок «Довіра», тижневик Демократичної Спілки угорців України «Хроніка угорців України» , обласної (румунської) спілки „Дачія» – газета „Апша», русинських організацій «Подкарпатський русин» та інші.

На запитання журналістів стосовно визнання русинської національності в Україні пані Євчак пояснила, що наразі Академія наук погодилася з існуванням в Україні національності – русин і є оптимістичні очікування визнання такої національності в Україні з боку Верховної Ради України. На думку пані Едіти, національна ідентифікація є справою громадянина, а не науковців, що чітко визначено в Конституції України.

Микола Кошута, "Трибуна"
13 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

Коляденко 2007-10-14 / 17:21:00
с обычной пресс-конференции раздуть чуть ли не целую оду.

нет слов как это тупо.


наверное уже совсем нехватка идей и тем

НОВИНИ: Соціо

16:29
В Ужгороді шукають кандидатів на звання почесного громадянина міста і претендентів на почесну відзнаку міськради
14:43
/ 1
Суд підтвердив обов'язок підрядника відшкодувати збитки за неякісний ремонт частини вулиці Капушанської в Ужгороді
14:26
На Закарпатті з 1 червня послаблюють карантин: дозволяють пасажирські перевезення, роботу готелів і спортзалів
13:03
/ 4
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 2
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
/ 1
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
14:00
"Зелений базар" в Ужгороді з 1 червня працюватиме щоденно
13:50
/ 1
У Мукачеві грошовими преміями нагородять учнів, які стали переможцями олімпіад
13:49
Фахівці центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті допомагають учасникам АТО відстояти їхні права
10:07
Свалявський професійний будівельний ліцей торік збільшив свої доходи на 800 тис грн
09:35
500 звернень щодоби приймає диспетчерська служба екстреної допомоги на Закарпатті
00:56
/ 1
Опублікований урядом перспективний план формування територій громад Закарпатської області відрізняється від проекту, що збурив громади (ПЕРЕЛІК ОТГ)
18:10
Інклюзивна кондитерська-школа "Золоті серця Закарпаття" в Ужгороді відновила роботу після карантину
18:06
Чергове засідання щодо облаштування велоінфраструктури в місті відбулося в Ужгороді
16:57
У Закарпатській ОДА запрацювала електронна приймальня
15:08
/ 4
Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи
14:37
У Мукачеві презентували електронну систему "Моя школа"
14:29
/ 8
На Закарпатті розробили мапу для інвесторів та інвестиційну "няню"
14:17
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-квітні перевезено вантажів на 14,9% менше, ніж за аналогічний період торік
» Всі новини